Anonym: "Dobrý deň, chcel by som vás poprosiť o radu. Má vodič, ktorý vojde na ceste do diery a poškodí si pri tom pneumatiku, alebo aj samotné koleso, disk... nárok na náhradu škody od správcu ciest? Ak áno, tak viete mi povedať, aký je postup? Na koho sa obrátiť?"
S náhradou za popísanú škodu to nie je vôbec jednoduché. V zákone o pozemných komunikáciách sa píše, že užívatelia ciest nemajú nárok na náhradu škody spôsobenú jej stavebným stavom, no správca komunikácie zodpovedá za škody, ktoré vznikli pre závady v zjazdnosti.
Čo sú to závady v zjazdnosti a aký je to stavebný stav cesty?
§ 9a, zákon č. 135/1961 Zb.:
(1) Užívatelia diaľníc, ciest alebo miestnych komunikácií nemajú nárok na náhradu škody, ktorá im vznikla zo stavebného stavu alebo dopravno-technického stavu diaľníc, ciest alebo miestnych komunikácií.
(2) Správcovia diaľníc, ciest a miestnych komunikácií však zodpovedajú za škody, ktoré vznikli užívateľom týchto komunikácií a ktorých príčinou boli závady v zjazdnosti, okrem prípadu, že preukážu, že nebolo v medziach možností tieto závady odstrániť, ani na ne predpísaným spôsobom upozorniť.
Pozrime sa najprv na stavebný stav cesty. Vyhláška k zákonu ho definuje aj ako "hojné výtlky, ktoré nemožno odstrániť bežnou údržbou".
To znamená, že ak je cesta posiata výtlkmi jeden za druhým a jeden vedľa druhého, potom ide o stavebný stav cesty. Ak by ste si na takýchto výtlkoch poškodili auto, správca cesty nie je povinný vás odškodniť.
§ 13, vyhláška č. 35/1984 Zb.:
(1) Stavebným stavom diaľnice, cesty alebo miestnej komunikácie sa rozumie ich kvalita, stupeň opotrebenia a povrch, pozdĺžne alebo priečne vlny, hojné výtlky, ktoré nemožno odstrániť bežnou údržbou, nosnosť vozovky, mostov a priepustov a vybavenie komunikácie z hľadiska bezpečnosti dopravy (dopravné značky a zariadenia, bezpečnostné a ochranné zariadenia a pod.).
Medzi závady v zjazdnosti patria napríklad ojedinelé výtlky "v inak bezchybnom povrchu súvislého úseku vozovky", spadnuté stromy a kamene, poškodené dopravné značky a iné prekážky, ak sa na ne predpísaným spôsobom neupozorňuje.
To znamená, že ak sa na ceste nachádza ojedinelý výtlk, ktorý nemáte šancu predvídať a ktorý nie je označený dopravnou značkou alebo dopravným zariadením a vy si na ňom poškodíte auto, potom je správca cesty zodpovedný za vzniknutú škodu, napríklad na pneumatike, disku, podvozku a podobne.
Ak je však ojedinelý výtlk označený dopravnou značkou a vy doň napriek tomu "vletíte" a poškodíte si vozidlo, len zázrak vám pomôže vymôcť náhradu škody.
V niektorých prípadoch sa vám auto môže na neoznačenom výtlku poškodiť tak, že hodnota škody prekročí hranicu 3 990 eur. Vtedy treba bezpodmienečne volať políciu, ktorá tiež zadokumentuje aj to, že výtlk nebol označený predpísaným spôsobom. Pre vás to znamená najdôležitejší dôkaz na uplatnenie si nároku na náhradu škody.
Ak je však škoda nižšia ako 3 990 eur, treba volať správcu komunikácie. Ak sa na miesto nedostaví alebo ho neviete identifikovať (čo je veľmi pravdepodobné), aj vtedy volajte políciu, pretože nie je možné splniť všetky podmienky pre to, aby sa udalosť dala nazvať škodovou. Políciu treba volať aj vtedy, ak sa vám nejakým zázrakom podarí zistiť, kto je správcom komunikácie, no nedohodnete sa na vine.
Vozidlo si dajte opraviť a s faktúrou a policajným záznamom navštívte správcu komunikácie. Ak sa bude vykrúcať s úhradou náhrady škody, pomôže vám len právnik prípadne súd.
§ 12, vyhláška č. 35/1984 Zb.:
(2) Závady v zjazdnosti diaľnic, ciest a miestnych komunikácií sú také zmeny v zjazdnosti týchto komunikácií spôsobené vonkajšími vplyvmi, ktoré nemôže vodič predvídať ani pri jazde prispôsobenej stavebnému stavu komunikácie, poveternostným podmienkam, vlastnostiam vozidla a nákladu, vlastným schopnostiam a iným zjavným okolnostiam. Závadami v zjazdnosti sú najmä
a) ojedinelé výtlky, výmole a hrbole v inak bezchybnom povrchu súvislého úseku vozovky, nevhodne uložený udržiavací materiál, spadnuté stromy a kamene, poškodené dopravné značky a iné prekážky, ak sa na ne predpísaným spôsobom neupozorňuje,
b) znečistenie vozovky, poškodenie vozovky a iné závady spôsobené užívateľmi komunikácie alebo prevádzkovateľmi činností v okolí diaľnic, ciest a miestnych komunikácií,
c) ojedinelé miesta s poľadovicou, ktorá vznikla námrazou, zamŕzaním stekajúcej vody na vozovku z okolia alebo vôd stojacich na vozovke v dôsledku zlej funkcie zariadenia na odvodnenie komunikácie.
(3) Závadami v zjazdnosti nie sú úseky alebo časti a súčasti diaľnic, ciest a miestnych komunikácií, na ktorých sa nerobí zimná údržba v celej dĺžke a zabezpečujú sa len vopred určené dopravne dôležité miesta (napr. križovatky, veľké stúpania, ostré zákruty, autobusové zastávky a pod.).
(6) Poveternostnými podmienkami, ktoré môžu podstatne zhoršiť alebo aj prerušiť zjazdnosť, prípadne schodnosť komunikácie, sú najmä
a) fujavice a intenzívne dlhodobé sneženie,
b) víchrice a mimoriadne vodné zrážky,
c) povodne a prívalové vody pri intenzívnych a dlhodobých vodných zrážkach,
d) vznik súvislej poľadovice pri poklese teploty a pri vyššej vlhkosti vzduchu,
e) hmly a odmäky,
f) mrznúci dážď a mrholenie.
Čo je dopravná nehoda a čo je škodová udalosť
Od februára minulého roka treba rozlišovať to, či ide o nehodu alebo škodovú udalosť. Dopravnou nehodou je každá "udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej"
- sa usmrtí alebo zraní osoba
- sa poškodí cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie
- uniknú nebezpečné veci (ktoré pre svoju jedovatosť, horľavosť, výbušnosť, samozápalnosť, infekčnosť, rádioaktívnosť alebo inú vlastnosť sú hrozbou pre zdravie a život osôb, zvierat alebo rastlinstva, alebo pre zložky životného prostredia)
- na niektorom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí alebo na inom majetku vznikne hmotná škoda zrejme prevyšujúca jedenapolnásobok väčšej škody podľa Trestného zákona - táto škoda je momentálne stanovená na 3990 eur.
Za nehodu sa považujú aj niektoré škodové udalosti. Napríklad, ak je vodič vozidla, ktoré je súčasťou zrážky, pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky. Stačí tiež, že sa účastníci nedohodnú na vine a stáva sa z toho nehoda.
Nehodou sa stáva aj škodová udalosť, pri ktorej niekto z účastníkov poruší niektorú z nasledovných povinností:
§ 66, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(6) Účastník škodovej udalosti je povinný bezodkladne zastaviť vozidlo, preukázať svoju totožnosť inému účastníkovi škodovej udalosti, poskytnúť údaje o poistení vozidla, zdržať sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky a urobiť vhodné opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky. Ak účastník škodovej udalosti spôsobil hmotnú škodu osobe, ktorá nie je účastníkom škodovej udalosti, je povinný o tom túto osobu bezodkladne upovedomiť a oznámiť jej svoje osobné údaje.
Všetky ostatné udalosti v cestnej premávke, pri ktorých vznikla škoda v priamej súvislosti s premávkou vozidla, je len škodovou udalosťou, ktorú polícia nerieši.