SME

Slovensko prekvapil sneh, cesty su zatiaľ zjazdné

Na celom Slovensku sneží už od skorých ranných hodín. Cesty by mali byť zjazdné. Problémy sú na horskom priechode Vernár. Na mnohých cestách Prešovského kraja sa šmýka a preto je riziko nehôd vyššie.

Na celom Slovensku sneží už od skorých ranných hodín. Väčšina ciest je však mokrá. Niektoré úseky diaľničných ťahov sú pokryté najviac dvojcentimetrovou vrstvou snehu, medzi nimi aj úsek diaľnice D1 Ivachnová - Važec. Sneh je podľa stránky Zjazdnost.sk aj na úseku diaľnice D2 Kúty - Malacky a D1 Prešov - Budimír.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa dopravného servisu rádia Viva husto predpoludním husto snežilo na D1-tke medzi Trnavou a Bratislavou. Viditeľnosť sa tam výrazne znížila. Vodiči tiež odporúčali spomaliť na trase Budmerice - Modra. Stali sa tam tri nehody a vozovka je zasnežená a šmykľavá.

SkryťVypnúť reklamu

Na cestách na Záhorí, v severných oblastiach Slovenska a na východe územia sa pre sneženie nachádza vrstva nového snehu do 1 cm.

Policajti upozorňujú, že v Prešovskom kraji sú cesty šmykľavé, čo má za následok viac dopravných nehôd.

Sneženie v Košickom kraji pripravilo šesť menších nehôd

Napriek sneženiu boli ráno cesty I. triedy v Košickom kraji zjazdné. Podľa informácií z dispečingu Správy a údržby ciest Košického samosprávneho kraja (SaÚC KSK) nebola hlásená žiadna mimoriadna situácia. Na cestách sa nachádzala čerstvá snehová vrstva od jedného do troch centimetrov.

Pracovníci SaÚC KSK robia priebežne posyp na zasnežených úsekoch. Cestári napriek tomu upozorňujú vodičov, aby svoju jazdu prispôsobili stavu a povahe vozovky.

V súvislosti s čerstvou snehovou nádielkou zasahovali hasiči v Košickom kraji od rána pri šiestich dopravných nehodách. Podľa informácií z operačného strediska Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach, išlo o menšie dopravné nehody bez zranení v okresoch Michalovce, Rožňava, Gelnica, Košice a Trebišov, vo Vyšňove sa prevrátilo nákladné auto.

SkryťVypnúť reklamu

V meste Košice sú už od skorých ranných hodín na cestných komunikáciách vozidlá zimnej údržby. Jedenásť sypačov posýpa soľou hlavné cestné ťahy, na ktorých premáva mestská hromadná doprava (MHD), v teréne sú aj dva malé mechanizmy.

Ako TASR informovala Katarína Jantošovičová z Kancelárie primátora mesta Košice, v meste začalo snežiť krátko po 4. h, kedy bola teplota vzduchu -4 stupne Celzia. Účinnosť posypu sa zvyšuje so stúpaním teploty. Pre zabezpečenie plynulosti cestnej premávky boli v rannej špičke vypnuté semafory na niektorých križovatkách. Ako dodala Jantošovičová, približne o 10.30 h začali s posypom bočných ulíc.

V ranných hodinách zasahovali mechanizmy najmä na hlavných ťahoch, ale v niekoľkých prípadoch aj v bočných uliciach, aby umožnili vozidlám záchrannej služby prístup k pacientom. V priebehu dňa bude okolo 50 zamestnancov spoločnosti KOSIT čistiť zastávky MHD a chodníky.

SkryťVypnúť reklamu

Cestári sa snažia stabilizovať Tatry a Spiš

Na celom území okresu Spišská Nová Ves od skorého rána sneží, cestári sú v pohotovosti. Vedúci Správy a údržby ciest (SaÚC) v Spišskej Novej Vsi Marián Adamčík informoval, že vonku sú všetky vozidlá, ktoré sa snažia stabilizovať situáciu na cestách.

Najkritickejšie to bude na horských priechodoch, najmä horský priechod do Rožňavy môže vodičom spôsobiť problémy," priblížil Adamčík. Cesty I. a II. triedy by už mali byť podľa neho mokré, ale stále sneží, takže situácia sa môže meniť. Všetky mechanizmy máme vonku, posýpače aj zhŕňače, snažíme sa sneh čo najviac eliminovať," pokračoval.

V okolí Vysokých Tatier, kde snežilo už v noci, napadli asi dva centimetre snehu. Pracovníci SaÚC v Poprade posolili všetky cesty I. triedy, naďalej však nich pracujú. Vo Vysokých Tatrách mechanizmy odhŕňali sneh už v noci, naďalej priebežne odstraňujú sneh z ciest.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na cestách sa bude pracovať celý deň, pretože stále mierne sneží," uviedol Ján Hurban zo SaÚC v Poprade. Momentálne sú podľa neho všetky cesty zjazdné, problémy by mohli nastať na horskom priechode Vernár. Tam už teraz stoja kamióny, ktoré čakajú, kým cestári pre nich vytvoria vhodné podmienky. Všetky mechanizmy z Popradu, Levoče, Kežmarku i Štrby sú momentálne v teréne a cesty priebežne upravujú.

Na cestách v Prešovskom kraji sa šmýka

Napriek hustému sneženiu sa cestárom v Prešovskom kraji darí udržiavať všetky vozovky v zjazdnom stave. V teréne majú 70 kusov techniky, na komunikácie použili chemický posyp.

Na cestách I. triedy je do dvoch centimetrov snehu. Husté sneženie, ktoré sa začalo v Poprade o 5:00 a presunulo sa až k Humennému, môže v priebehu dňa situáciu skomplikovať. Na celom území kraja fúka iba slabý vietor, na cestách sa nevytvárajú snehové jazyky. Teplota sa pohybuje od -3 do -7°C. Agentúru SITA informoval analytik premávky dopravy Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja Tomáš Lažo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ranné intenzívne sneženie zapríčinilo zvýšený počet dopravných nehôd. Ako informoval dispečer z Krajského riaditeľstva HaZZ v Prešove, hoci niektoré autá skončili na streche, ich posádky sa zaobišli bez vážnejších zranení.

Najviac nehôd je v okresoch Prešov, Sabinov a Stará Ľubovňa. Medzi Veľkým Šarišom a Gregorovcami sa zrazili tri vozidlá, po nehode dve osoby odviezli do nemocnice na ošetrenie. V smere od Kanaša na Prešov skončilo jedno auto na streche. Dve osoby sa nemohli dostať z vozidla vonku, záchranári im pomáhali z auta na slobodu. Aj táto nehoda sa zaobišla bez vážnejších zranení.

Žilinský kraj je zjazdný

Cesty a horské priechody v Žilinskom kraji sú napriek raňajšiemu sneženiu zjazdné. TASR o aktuálnej situácii informoval Miloš Jasenovec z centrálneho dispečingu Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cesty I. triedy sú podľa Jasenovca väčšinou mokré, na cestách II. a III. triedy je kašovitá vrstva do 3 centimetrov. Cesty v nižších polohách by mali byť po chemickom posype mokré, vo vyšších polohách s kašovitou vrstvou do 3 centimetrov. Na území Žilinského kraja dnes napadlo od 1 do 3 centimetrov snehu, dodal Jasenovec.

Bratislava predlžuje zimnú pohotovosť

Dispečing hlavného mesta dal dnes nadránom pokyn na celomestský zásah zimnej služby pre nočné sneženie. Okrem toho, v dôsledku nepriaznivého počasia a poveternostných podmienok Bratislava predĺžila zimnú pohotovosť do 15. marca s možnosťou ďalšieho predĺženia v závislosti od vývoja počasia.

V uliciach Bratislavy bolo ráno počas celomestského zásahu 60 mechanizmov (sypačov, nakladačov, multikár) a 83 pracovníkov, ktorí ručne odpratávajú sneh z námestí, chodníkov, lávok, zastávok MHD a podobne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj v Trnavskom kraji vyšli cestári do ulíc

Cestári Trnavského kraja sa dnes po približne trojtýždňovej prestávke vrátili do ulíc s mechanizmami. Na území celého kraja sneží a teploty sa pohybujú tesne pod nulou, cesty sú však prejazdné.

"Situáciu monitorujeme a preventívne posýpame cesty vo všetkých okresoch," informoval agentúru SITA dispečer Správy a údržby ciest kraja Vladimír Víťazka. Dodal, že nasadili všetky mechanizmy, ktoré majú k dispozícii.

Zimná údržba ciest v Trnavskom kraji trvá v závislosti od počasia od novembra do apríla. Hoci cestári ešte nevyhodnotili náklady na údržbu ciest počas tejto zimy, už teraz je jasné, že bude drahšia ako tá minulá. Správa a údržba ciest Trnavského kraja v zime udržiava 1 857 kilometrov ciest, z toho 268 kilometrov ciest prvej triedy, 531 kilometrov ciest druhej triedy a 1 058 kilometrov ciest tretej triedy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 462
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 327
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 902
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 807
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 561
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 425
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 135
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  2. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  3. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  4. Peter Kuchár: Venuje sa narkomanom a prostitútkam. Konvertujú však aj celebrity...
  5. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  6. Štefan Šturdzík: Kúpele Brusno
  7. Ján Chomík: Medzi vierou a pózou
  8. Martin Sukupčák: Požičiam Tatrabanke, a.s. 3 000€
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 43 741
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 533
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 310
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 783
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 242
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 039
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 445
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 474
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
reklama
SkryťZatvoriť reklamu