SME

Benzíny a nafta sú vo svete najdrahšie za rok a pol

Zatiaľ, čo zdražovanie benzínov v Rotterdame sa zastavilo, ceny nafty rástli ďalej. Teraz to však vyzerá na pokojný týždeň bez zmien cien, čo by mohlo zabrániť zdražovaniu u nás.

Ceny ropy sa po poklese, ktorý ich dostal pod 80 dolárov za barel, vrátili späť k úrovniam medzi 82 a 83 dolárov za barel. Toto zdraženie je do istej miery ovplyvnené poklesom hodnoty dolára, napriek tomu vzrástla hodnota ropy aj v prepočte na euro.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rast cien ropy len potvrdzuje opodstatnenosť tohtotýždňového zdraženia nafty, ktorým sa ceny na Slovensku dorovnali tým na medzinárodných trhoch. Podobný krok možno bude čoskoro čakať aj benzíny, keďže sa svet začne pripravovať na letnú motoristickú sezónu, ktorá podporuje rast cien pohonných látok, najmä benzínov.

SkryťVypnúť reklamu

Stav zásob ropy a palív v USA

Rast komerčných zásob ropy v USA pokračuje bez prestania od polovice januára. Za posledný týždeň uskladnili milión barelov ropy, čím sa zásoby udržiavajú vysoko nad dlhodobými priemermi.

Výkon rafinérií sa v porovnaní s predchádzajúcim týždňom príliš nezmenil. V priemere spracovali o 15 tisíc barelov ropy denne viac ako týždeň predtým. Ani množstvo importovanej ropy do USA sa príliš nezmenilo v porovnaní s predchádzajúcim týždňom - v priemere sa znížil o 64 tisíc barelov ropy denne.

Produkcia benzínov a destilátov (medzi ktoré patrí aj nafta) sa zvýšila, napriek tomu zásoby týchto ropných produktov klesajú. Z benzínov ubudlo 1,7 milióna barelov, z destilátov 1,5 milióna barelov.

Dopyt po benzínoch v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka stúpol o 1,3 percenta, po destilátoch je menší dopyt o 3 percentá v porovnaní s marcom 2009.

SkryťVypnúť reklamu

Ceny ropy na tieto informácie takmer nereagovali. Predpokladáme, že to isté spravia aj ceny pohonných látok na svetových trhoch.

Benzíny a nafta v Rotterdame

Zdražovanie benzínov v Rotterdame sa zastavilo. Minulý týždeň ich ceny dosiahli v dolároch za tonu ale aj v eurách za liter hodnoty, ktoré si trhy pamätajú naposledy zo začiatku októbra 2008. To znamená, že drahšie benzíny v Rotterdame tento rok ešte neboli.

V úvode tohto týždňa sa však ceny benzínov stiahli približne o 10 dolárov za tonu (cca o 0,010 €/liter) nadol. Napriek tomu to udržiava ceny benzínov na Slovensku tesne pred dverami zdražovania. Ak by toto zlacnenie neprišlo, tento týždeň by sa nezvyšovala len cena nafty.

Aj nafta v Rotterdame je najdrahšia od začiatku októbra 2008. Na rozdiel od benzínov sa však jej ceny tento týždeň posunuli nadol len na krátko a dostali sa naspäť na tohtoročné maximá. Za týždeň sme pritom zaznamenali rast cien nafty na burze o 30 dolárov za tonu (cca o 0,010 €/liter).

SkryťVypnúť reklamu

V tom istom čase, ako sme spomínali, boli benzíny a nafta na Slovensku drahšie približne o 5 centov za liter.

Pokles/Rast cien v porovnaní s 1.1.2010 Pokles/Rast cien v porovnaní s 1.1.2009
medzinárodné trhy (v €/liter) Slovensko (bez daní, v €/liter)
medzinárodné trhy (v €/liter) Slovensko (bez daní, v €/liter)
ropa +7,19% - +127,99% -
benzíny +17,26% +9,97% +157,82% +64,04%
nafta +10,89% +5,43% +54,67% +9,15%

Predpokladaný vývoj cien pohonných látok na Slovensku

Najbližší vývoj cien pohonných látok na Slovensku závisí od toho, ako sa budú vyvíjať ceny ropy, benzínov a nafty na svetových trhoch. Momentálne to vyzerá tak, že budú v podstate stagnovať. To by mohlo znamenať pre našu krajinu, že sa budúci týždeň s cenami pohonných látok nebude hýbať.

Myslíme si teda, že do polovice budúceho týždňa sa ceny benzínov a nafty na Slovensku meniť nebudú. Ak však trhy potlačia ceny ropy a pohonných látok v Rotterdame nahor, zdražovaniu sa nevyhneme.

Zlacňovanie však neočakávajte minimálne týždeň. To by sa musel stať zázrak, ktorý by spôsobil prudké zlacnenie vo svete a Slovensko by sa trendu nemohlo vyhnúť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rozdiely týždňových priemerov oproti predchádzajúcemu týždňu - BENZÍN:

týždeň

Benzín - Rotterdam (za liter)

ohlásené zmeny cien benzínu na Slovensku (za liter) Benzín - Slovensko (za liter)
5. +0,004 € 0,000 € 0,001 €
6. +0,003 € 0,000 € 0,000 €
7. +0,023 € 0,000 € 0,000 €
8. +0,009 € +0,020 € +0,012 €
9. +0,016 € +0,010 € +0,013 €
minulý +0,015 € +0,015 € +0,014 €
tento (do utorka) -0,007 € 0,000 € +0,005 €

Rozdiely týždňových priemerov oproti predchádzajúcemu týždňu - NAFTA:

týždeň Nafta - Rotterdam (za liter) ohlásené zmeny cien nafty na Slovensku (za liter) Nafta - Slovensko (za liter)
5. +0,009 € -0,127 € -0,081 €
6. 0,000 € 0,000 € -0,047 €
7. +0,023 € -0,010 € -0,006 €
8. +0,008 € 0,000 € -0,004 €
9. +0,007 € +0,010 € +0,006 €
minulý +0,009 € +0,020 € +0,016 €
tento (do utorka) 0,000 € 0,000 € +0,007 €

Všetky údaje o priemerných cenách pohonných látok boli upravené o údaje zahŕňajúce povinné minimálne množstvá biozložiek v pohonných látkach, ktoré sú oslobodené od spotrebných daní. Grafy, ktoré ukazujú prudký rast cien nafty bez daní, sú ovplyvnené faktom, že pri výpočtoch sa uvažuje o zavedených spotrebných daniach podľa zákona (od 1.2. sú do výpočtov zahrnutá hodnota nižšej spotrebnej dane), zatiaľ čo ceny nafty s daňami odzrkadľujú to, že spoločnosti prevádzkujúce čerpacie stanice v prvé februárové dni dopredávajú naftu s vyššou spotrebnou daňou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prvé dva grafy ukazujú, ako sa vyvíjali týždňové priemery cien palív od začiatku roka: červená línia znázorňuje vývoj týždňových priemerných cien palív vytvorených zo zdrojov Natankuj.sk. Žltá čiara zobrazuje vývoj týždňových cien palív na burze v Rotterdame v amerických dolároch za tonu (zo zdrojov Energy Information Administration; 1 tona = cca 1300 litrov) a modrá podobne ako žltá, lenže v korunách za liter, pričom prepočet z americkej meny do našej bol zrealizovaný vždy s týždňovým priemerom kurzov $/€ zo zdrojov ECB z toho istého týždňa, z ktorého pochádzajú týždňové priemerné ceny PHM. Len pre ilustráciu, aj keď tento týždeň ešte neskončil, vložili sme týždňový priemer cien PHM aj za prvé dva dni tohto týždňa, aby ste si mohli pozrieť, ako to na konci týždňa môže skončiť ...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tieto grafy znázorňujú priemerné ceny benzínov, respektíve nafty z troch zdrojov: denné priemerné ceny na Slovensku 95-oktánového bezolovnatého benzínu (respektíve nafty) zo zdrojov Natankuj.sk a Štatistického úradu Slovenskej republiky a denné ceny benzínu „Conventional Regular Gasoline" (respektíve "Gasoil" - jeden z medzinárodných výrazov pre skupinu látok, medzi ktoré patrí aj nafta) na burze v Rotterdame zo zdrojov Energy Information Administration. Grafy zachytávajú štvrťročné obdobie.

Posledné dva grafy zobrazujú rozdiel priemerných cien 95-ky (respektíve nafty) zo zdrojov Natankuj.sk očistených od daní a denných cien benzínu "Conventional Regular Gasoline" (respektíve "Gasoil") na burze v Rotterdame zo zdrojov Energy Information Administration prepočítaných na koruny za liter. Rozdiel ukazuje približný trend navýšenia cien benzínu a nafty na Slovensku oproti cenám na svetových burzách. Ľudovo, grafy ukazujú, koľko korún z jedného litra paliva, po odpočítaní daní a ceny pohonných hmôt na burze, ostane predajcom paliva (veľkoobchod + maloobchod).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 399
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 10 292
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 920
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 841
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 339
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 398
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 158
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 082
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Štefan Šturdzík: Slovensko - Titanic
  2. Zuzana Valachovičová: Ach to upratovanie, nielen Veľkonočné
  3. Juraj Jevin: Spojené voľby sme ešte nemali
  4. Marek Brenčič: Nasledovanie Krista až na šibenicu. Moje stretnutia s mučeníkom nacizmu
  5. Tomáš Susko: VLNY: Konflikt záujmov vo filmovej akadémii?
  6. Ján Valchár: 450 rokov odšľachťovania národa
  7. Alojz Baránik: Vedúca úloha Združenia sudcov v súdnictve potvrdená
  8. Vladimír Čuchran: Parlamentný permanentný superalkoholizmus - obraz dekadentnej doby, spoločnosti, vládnutia
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 658
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 24 961
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 384
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 182
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 16 874
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 266
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 922
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 495
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
SkryťZatvoriť reklamu