SME
Streda, 8. december, 2021 | Meniny má MarínaKrížovkyKrížovky

Podľa akého kľúča rozdávajú papuče?

Nie na každého platí rovnaký meter. Tak je tomu bohužiaľ v zamestnaní, či pri vybavovaní na úradoch, v zdravotníctve, a samozrejme aj v oblasti dopravy. Potvrdil nám to i náš čitateľ.

Nie na každého platí rovnaký meter. Tak je tomu bohužiaľ v zamestnaní, či pri vybavovaní na úradoch, v zdravotníctve, a samozrejme aj v oblasti dopravy. Potvrdil nám to i náš čitateľ, ktorý sa podpísal ako M.:

M.: "Túto situáciu som zažil ráno o 10:00 v Bratislave na Vysokej ulici. Na chodníku oproti mne parkovali v zákaze zastavenia dve terénne autá. Jedno so značkou BA a druhé DS. Mestskí policajti, ktorí prišli na miesto, sa pozreli na ŠPZ oboch áut a papuču dali iba tomu so značkou DS. Po chvíli sa vrátila slečna z tohto auta a arogantne sa rozčuľovala. Nezabudla sa osočiť aj na okoloidúcich. Potom si všimla auto mestskej polície, ktoré tam stálo. Teatrálne niekomu zavolala, mestskí policajti bez slova dali dole papuču a ostali sedieť v aute.

Gól prišiel, keď vzápätí po odchode slečny z DS na tom istom mieste zastalo ďalšie SUV Mercedes so značkou BA a mestskí policajti sa ani neunúvali vodičovi čokoľvek povedať, nieto ešte nasadiť papuču."

Po prečítaní týchto riadkov, Bratislava a jej obyvatelia (na čele s mužmi zákona), pravdepodobne utŕžila niekoľko nelichotivých prívlastkov. Polemizovať o tom, či by mestskí policajti tolerovali na zákaze zastavenia každé auto s bratislavskou poznávacou značkou, alebo by pokutu dostal leda tak mladík s rozpadávajúcou sa favoritkou a autá s mimobratislavskou ŠPZ, je azda zbytočné.

Z právneho hľadiska existujú výnimky, pre ktoré značka Zákaz zastavenia za určitých okolností skutočne neplatí. O tých, podľa paragrafu 140 zákona o cestnej premávke, rozhoduje polícia alebo Ministerstvo vnútra.

§ 140, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(1) V mimoriadnych a nevyhnutných prípadoch a za predpokladu, že sa tým neohrozí bezpečnosť cestnej premávky, môže sa povoliť výnimka z
b) z dopravnej značky označujúcej zákaz vjazdu, zákaz zastavenia, zákaz státia, iný zákaz, zónu s dopravným obmedzením, pešiu zónu, obytnú zónu a školskú zónu.

Či boli rozčúlená dáma, po nej parkujúci mercedes a auto s evidenčným číslom Dunajskej Stredy mimoriadnymi a nevyhnutnými prípadmi, s určitosťou povedať nevieme. Je tiež ťažké odhadnúť dôvody selektívneho konania policajtov, čo sa nasadenia papuče týka.

Pokiaľ by však všetky tri vyššie menované "prípady" patrili do kategórie výnimiek obsiahnutých vo vyhláške k zákonu o cestnej premávke, bolo by ich počínanie v poriadku. Muselo by však ísť o vozidlo:

 • ministerstva alebo iného ústredného orgánu štátnej správy,
 • Policajného zboru
 • Úradu vlády Slovenskej republiky a ním zriadených rozpočtových organizácií,
 • Národnej rady Slovenskej republiky,
 • Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky,
 • Ústavného súdu Slovenskej republiky,
 • Najvyššieho súdu Slovenskej republiky,
 • Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky, krajskej prokuratúry alebo okresnej prokuratúry,
 • Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky,
 • Úradu na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky,
 • Slovenskej informačnej služby,
 • Zboru väzenskej a justičnej stráže,
 • Vojenského spravodajstva,
 • Vojenskej polície,
 • ozbrojených síl Slovenskej republiky,
 • Železničnej polície,
 • Colnej správy,
 • krajského úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie a obvodného úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie,
 • obecnej polície alebo mestskej polície označené nápisom "OBECNÁ POLÍCIA" alebo "MESTSKÁ POLÍCIA",
 • Hasičského a záchranného zboru, ostatných hasičských jednotiek, ak sú určené na záchranu života, zdravia alebo majetku,
 • banskej záchrannej služby, ak sú určené na záchranu života, zdravia alebo majetku,
 • Horskej záchrannej služby, ak sú určené na záchranu života, zdravia alebo majetku,
 • záchrannej zdravotnej služby, ak sú určené na záchranu života, zdravia alebo majetku,
 • Slovenského Červeného kríža,
 • prevádzkovateľa univerzálnej poštovej služby určené, vybavené a používané na vyberanie a distribúciu poštových zásielok,
 • Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky určené, vybavené a používané na zisťovanie zdrojov rušenia prevádzky telekomunikačných sietí a zariadení,
 • zdravotníckeho zariadenia označené ako sanitné vozidlo,
 • Národnej banky Slovenska alebo inej finančnej inštitúcie určené, vybavené a používané na prepravu finančných prostriedkov a cenín,
 • Slovenskej legálnej metrológie,
 • biskupského úradu a ústredia iných registrovaných cirkví a náboženských spoločností,
 • súkromnej bezpečnostnej služby prevádzkujúcej zabezpečovací systém alebo poplachový systém slúžiaci na ochranu alebo na hlásenie narušenia chráneného objektu, chráneného miesta alebo na ochranu osoby alebo vozidlo súkromnej bezpečnostnej služby určené, vybavené a používané na prepravu finančných prostriedkov a cenín.

Pokiaľ nepatríte medzi výnimky, na ktoré sa dopravná značka Zákaz zastavenia nevzťahuje, dopravné obmedzenie rešpektujte. V opačnom prípade za porušenie predpisov nesiete zodpovednosť

§ 3, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(2) Účastník cestnej premávky je ďalej povinný
b) poslúchnuť pokyn vyplývajúci z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia,

M. v e-maili píše, že pri poslednom menovanom vozidle príslušníci mestskej polície ani nevystúpili zo svojho auta a Mercedes nechali s pokojným svedomím stáť na zákaze. Ako nám potvrdili pracovníci mestskej polície, policajné autá disponujú vysielačkou, pomocou ktorej si policajti v teréne ľahko podľa evidenčného čísla overia majiteľa automobilu.

Je teda celkom možné, že tak tomu bolo aj v tomto prípade a spomínané autá na Zákaze zastavenia nakoniec parkovali oprávnene. Uznávame, že by ale šlo o naozaj veľkú náhodu.

Ďalšou možnosťou, prečo príslušníci mestskej polície zámerne prehliadli porušenie predpisov je fakt, že konkrétna hliadka priamo vedela o koho ide a z nejakej falošnej lojality či strachu nekonala tak, ako mala.

Žiaľ, nie zrovna príkladné správanie policajných príslušníkov, ako i našich podaktorých majetnejších spoluobčanov sa stáva bežne zaužívanou praxou. Tú nezmení ani tento článok, ani prípadný hromadný protest nás všetkých, ktorí by za parkovanie na Zákaze zastavenia v momente dostali mastnú pokutu.

Policajní príslušníci by mali bez rozdielu pokutovať každého, kto nerešpektuje dopravné značenie. Na oficiálnej stránke mestskej polície o tejto právomoci mestských policajtov pojednáva jej hovorca Peter Pleva:

Mestská polícia hlavného mesta SR Bratislavy je poriadkový útvar zriadený na základe zákona č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii v znení neskorších predpisov a podľa tohto zákona:

- ukladá a vyberá v blokovom konaní pokuty za priestupky ustanovené osobitným predpisom a tiež za priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky spáchané neuposlúchnutím zákazu, ktorý vyplýva z úpravy cestnej premávky vykonanej dopravnými značkami alebo dopravnými zariadeniami, objasňuje priestupky, ak tak ustanovuje zákon

Ak máte podozrenie, že policajný orgán konal protiprávne, prípadne sa tváril, že očividný priestupok nevidí, máte možnosť podať sťažnosť na útvar, ktorý priestupok prešetroval, respektíve náčelníkovi daného útvaru.

Zo zákona je povinný vám odpovedať, ako prešetrenie dopadlo. Ak s jeho prácou nie ste spokojní, je nútený vec ďalej postúpiť svojim nadriadeným a podľa zákona ste oprávnení domáhať sa spravodlivosti až u policajného prezidenta.

Napriek tomu, že cesta sťažností spravidla nikam nevedie, stojí za to sa o to aspoň pokúsiť. Pokiaľ budeme s prižmúrenými očami tolerovať prinajmenšom zvláštne praktiky našich "ochrancov zákona", k náprave celkom určite tak skoro nedôjde. A pokojne sa potom môže stať, že ak sa budú žmúriť oči pri malých problémoch, oči neskôr neuvidia ani tie veľké.

Pozrime sa ešte na dve fotografie vozidla mestských policajtov v Žiline, ktoré nám poslal Branislav. Je pravdepodobné, že auto stojace v zákaze, by mohlo spadať do kategórie tých, ktoré takto stáť smú na základe výnimky zo zákona.

06_big.jpg

Škoda, že nám Braňo bližšie nešpecifikoval činnosť, ktorej sa mestskí policajti venovali. Možno tam zočili obyčajný priestupok, a išli ho vyriešiť. No, pokiaľ si pochutnávali na desiate, prípadne čítali noviny a čakali kým sa ozve akčný povel z vysielačky, o mimoriadny a nevyhnutný prípad šlo asi len ťažko.

Na základe skúseností motoristov je však zrejmé, že využitie akejkoľvek výnimky z dopravných predpisov (prekročenie najvyššej povolenej rýchlosti, nerešpektovanie dopravného značenia, či odopnutý bezpečnostný pás, atď.), sa udeje samozrejme vždy v mene podania excelentného policajného výkonu.

05_big.jpg

fotak3.jpgZažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 2. Hľadáte dom alebo byt v Bratislave? Vyberajte lokalitu s potenciálom
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 4. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 5. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 6. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 7. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 8. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 9. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu?
 10. Slávnostné vianočné outfity pre celú rodinu
 1. Slávnostné vianočné outfity pre celú rodinu
 2. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 3. Hľadáte dom alebo byt v Bratislave?
 4. Kvalitná divina na pár klikov. LESY SR spúšťajú e-shop
 5. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 6. METROPOLIS bude postavený podľa japonského know-how
 7. Rekonštrukcia prsníka po chirurgickej liečbe
 8. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 9. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 10. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 158
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 12 895
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 5 340
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 334
 5. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 910
 6. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 4 205
 7. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 152
 8. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 783
 9. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 2 506
 10. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 2 178
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Eduard Heger, minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Lengvarský do mesiaca preverí ako zaviesť povinné očkovanie.


7 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Ako zvládajú obchody a obchodníci pandémiu.


a 2 ďalší 2 h

Neprehliadnite tiež

Suzuki S-Cross

Jediný motor sa dá kombinovať s automatom aj pohonom 4x4.


13 h
Mazda 2 Hybrid

Spolupráce pri znižovaní emisií budú čoraz častejšie.


6. dec
Mercedes-Benz S400d Long 4Matic a BMW 740Ld xDrive

Víťaz závisí aj od toho, či radšej sedíte vzadu, alebo za volantom.


a 1 ďalší 3. dec

Blogy SME

 1. Miroslav Kollár: POLITICI - NEZNEUŽÍVAJTE A NEZAVÁDZAJTE SENIOROV !!!
 2. Lubomir Zahora: Koľko je známych zriedkavých ochorení
 3. Ján Šeďo: Kocúrkovo alebo len aby sme v hanbe nezostali.
 4. Ľudovít Mravík: Covid-19: Po stopách Covidu. Relevantné údaje! Situácia v Európe: Česko epicentrom!
 5. Otilia Horrocks: Aký je Váš plán B?
 6. Víťazoslav Würschner: Vážení redaktori Plus JEDEN DEŇ
 7. Jano Richter: Dnešnému jubilantovi
 8. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť.
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 12 189
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 008
 3. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 245
 4. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 988
 5. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 808
 6. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 576
 7. Pavol Ondreáš: Vypneme Európu 2 770
 8. Emil Fitoš: Nad technickým riešením očkovacích poukazov visí veľa otáznikov 2 730
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
Skryť Zatvoriť reklamu