Na prvý pohľad jednoznačné riešenie dopravnej nehody nemusí byť až také zrejmé, ako by sa mohlo zdať. Aj keď si mnohí myslia, že vinný je ten, kto narazí do niekoho zozadu, nie je to pravidlom. Stačí aby sa do toho vložila prednosť v jazde. Veď posúďte sami:
Jozef: "Stalo sa v Poprade, že vozidlo idúce po jednosmernej ceste spôsobilo dopravnú nehodu, keď do neho narazilo druhé vozidlo prichádzajúce zľava, tiež po jednosmernej ceste.
Jednoduchá situácia: stretnú sa dve jednosmerné cesty, jedna ide rovno a druhá sa napája na ňu z ľavej strany. Neplatila žiadna prednosť vozidlu prichádzajúcemu sprava.
Nevinný dostal pokutu a pri odvolaní musel zaplatiť aj za pojednávanie. Pokutu dostal tiež od poisťovne, pretože nenahlásil dopravnú nehodu, hoci skutočný vinník bol z inej poisťovni.
Vyšetrovala to polícia a po 4 mesiacoch prišlo rozhodnutie: vozidlo idúce v smere jazdy nabúralo svojou zadnou časťou vozidla do prednej časti vozidla prichádzajúcemu zľava. Tá policajná zábavka stála nevinného skoro 700 Eur."
Na základe Jozefovho opisu vyzerala situácia asi takto:
dve jednosmerky sa spájajú (križovatka) a pokračujú ako jedna cesta
vozidlo prichádzajúce zľava má po zrážke poškodenú prednú časť
vozidlo prichádzajúce sprava má po zrážke poškodenú zadnú časť
polícia určila, že vinníkom je vodič vozidla prichádzajúceho sprava
Jozef síce napísal, že "neplatila žiadna prednosť vozidlu prichádzajúcemu sprava", ale to by na križovatke museli byť dopravné značky upravujúce prednosť v jazde.
Ak tam boli značky, policajti zrejme usúdili, že vinník prinútil vozidlo na hlavnej ceste zmeniť rýchlosť alebo smer jazdy. Toto je totiž to, čomu sa vraví "nedal prednosť v jazde". No a vodič z ľavej strany pravdepodobne nestihol zabrzdiť (t.j. zmeniť rýchlosť jazdy) tak, aby nenarazil do vozidla, ktorého vodiča policajti označili ako vinníka.
§ 2, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie
b) dať prednosť v jazde povinnosť účastníka cestnej premávky počínať si tak, aby ten, kto má prednosť v jazde, nemusel zmeniť smer alebo rýchlosť jazdy,
Čo keď tam však dopravné značky nie sú? Potom začnime definíciou križovatky:
križovatka je miesto, kde sa cesty pretínajú alebo spájajú, prípadne miesto označené dopravnou značkou
hranicou križovatky je kolmica na os vozovky v mieste, kde sa pre križovatku začína zakrivenie vozovky
Ak berieme do úvahy fakt, že dve spájajúce sa jednosmerné cesty sú križovatkou bez dopravných značiek upravujúcich prednosť, potom tam platí pravidlo vozidla prichádzajúceho sprava. V takomto prípade by rozhodnutie vyšetrovateľa o vine bolo "zvláštne".
§ 20, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Vodič, ktorý prichádza do križovatky po vedľajšej ceste označenej dopravnou značkou "Daj prednosť v jazde" alebo "Stoj, daj prednosť v jazde", je povinný dať prednosť v jazde vozidlám a ostatným účastníkom cestnej premávky prichádzajúcim po hlavnej ceste okrem chodcov, ktorí neprechádzajú cez križovatku v organizovanom útvare.
(2) Ak prednosť v jazde nevyplýva z odseku 1, vodič je povinný dať prednosť v jazde vozidlu prichádzajúcemu sprava.
Aktéra nášho príbehu vyšla celá udalosť na 700 eur. Či je vinný alebo nie, s rozhodnutím vyšetrovateľov sa nemusí stotožniť. Platí to pre každý prípad, ktorý vyšetruje polícia.
Ak ste presvedčení o protiprávnosti konania policajného orgánu, môžete podať aj sťažnosť na útvar, ktorý priestupok prešetroval, respektíve náčelníkovi daného útvaru. Ten je povinný vám zo zákona odpovedať, ako prešetrenie dopadlo. Ak s jeho prácou nie ste naďalej spokojní, je nútený vec postúpiť svojim nadriadeným a podľa zákona ste oprávnení domáhať sa spravodlivosti až u policajného prezidenta.
A ak sa spravodlivosti nedočkáte ani tam, vždy sú tu ešte súdy.
Pokuta od poisťovne
Jozef napísal, že policajtom určený vinník dostal tiež pokutu z poisťovne, do ktorej nenahlásil, že sa nehoda stala.
Zjavne sa obom účastníkom kolízie stala na autách škoda. V tom prípade boli obaja poškodení, bez ohľadu na ich vinu či nevinu, povinní ohlásiť nehodu svojej poisťovni najneskôr do 15 dní.
Ak si svoju povinnosť nesplníte, poisťovňa od vás môže žiadať časť vyplatenej sumy druhému účastníkovi nehody. V niektorých prípadoch dokonca aj celú čiastku. Cesta do poisťovne vám tak môže ušetriť nemalé peniaze, ak sa po čase ukáže, že škodu motorovým vozidlom ste spôsobili práve vy.
§ 2, zákon č. 381/2001 Z.z.:
Na účely tohto zákona sa rozumie
h) škodovou udalosťou skutočnosť, ktorá môže byť dôvodom vzniku práva poškodeného na plnenie poisťovateľa alebo kancelárie,
§ 10, zákon č. 381/2001 Z.z.:
(1) Poistený je povinný písomne oznámiť poisťovateľovi vznik škodovej udalosti
a) do 15 dní po jej vzniku, ak vznikla na území Slovenskej republiky,
b) do 30 dní po jej vzniku, ak vznikla mimo územia Slovenskej republiky.
(2) Vo všeobecných poistných podmienkach možno určiť prípady, keď možno lehoty podľa odseku 1 primerane predĺžiť. Po oznámení škodovej udalosti je poistený povinný postupovať podľa pokynov poisťovateľa a predložiť v dohodnutej lehote doklady, ktoré si poisťovateľ vyžiada.
(3) Poistený je povinný bez zbytočného odkladu poisťovateľovi písomne oznámiť, že
a) bol proti nemu uplatnený nárok na náhradu škody a vyjadriť sa k požadovanej náhrade a jej výške,
b) v súvislosti so škodovou udalosťou sa začalo trestné stíhanie alebo konanie o priestupku a zabezpečiť, aby bol poisťovateľ informovaný o ich priebehu a výsledkoch; ak má poistený právneho zástupcu, je povinný oznámiť poisťovateľovi jeho meno, priezvisko a trvalý pobyt alebo jeho obchodné meno a sídlo,
c) právo na náhradu škody bolo riadne uplatnené; v takomto prípade je poistený povinný postupovať podľa pokynov poisťovateľa.
§ 12, zákon č. 381/2001 Z.z.:
(1) Poisťovateľ má proti poistníkovi nárok na náhradu poistného plnenia alebo jeho časti, ktoré za neho vyplatil z dôvodu škody spôsobenej prevádzkou motorového vozidla, ak
g) spôsobil škodu motorovým vozidlom a bez dôvodov hodných osobitného zreteľa porušil povinnosti podľa § 10 ods. 1 až 4,
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.