Česká cudzinecká polícia vydala kartičku, ktorá môže pomôcť nie len Čechom pri dopravných policajných kontrolách v Nemecku a Rakúsku. Ako napísal portál idnes.cz, na kontroly si sťažovalo nie málo vodičov po vstupe Česka do Schengenského priestoru. Niektoré kontroly vraj trvali podozrivo dlho a zaváňali nezákonným šikanovaním.
Kartičku predstavil šéf cudzineckej polície Vladislav Husák v Plzni. Jeho kolegovia ju budú rozdávať vodičom pri kontrolách v českom pohraničí, dostupná bude aj na verejne prístupných miestach, napríklad na niektorých čerpacích staniciach.
Obdobný dokument v češtine, nemčine a angličtine pripravuje aj nemecká polícia.
"Leták je schválený spolkovým ministerstvom vnútra, v budúcom roku ho budeme dávať vodičom pri kontrolách. Chceme im v ňom vysvetliť, o aké kontroly ide a že máme právo ich robiť. Zastaviť vozidlo a kontrolovať ho môže i policajt v civile, ktorý sa preukazuje služobným preukazom," uviedol Uwe Landgrebe, ktorý je posledné dva roky koordinátorom na spoločnom pracovisku českej a nemeckej polície v bavorskom Schwandorfe.
Presne pred dvomi rokmi sa Česko a Slovensko stali súčasťou Schengenského priestoru. Policajti opustili hranice, ale kontrolujú vo vnútrozemí, najmä v pásme do 30 kilometrov od Českej štátnej hranice.
Desiatky Čechov si však po návrate do vlasti sťažujú, že spôsob, akým ich kontrolovali policajti v Nemecku, pripomína skôr šikanu než bežnú cestnú kontrolu.
Do spodného prádla a všetko von
Prvé sťažnosti na potupné prehliadky, pri ktorých museli kontrolovaní do spodného prádla, policajti im prevrátili auto naruby alebo sa kontrola natiahla aj na niekoľko hodín, sa objavili hneď začiatkom roku 2008.
V máji 2008 sa nimi zaoberal vtedajší český minister vnútra, Ivan Langer, tento rok ich riešil minister vnútra Martin Pecina s bavorským ministrom vnútra.
Albert Blersch, vedúci inšpekcie v nemeckom Selbu na otázku MF Dnes uviedol, že dostávajú minimum sťažností na nemeckých policajtov. Tento rok majú dve, ale netýkajú sa tohto problému.
"Väčšinou sú sťažnosti na správanie sa alebo odbornosť policajtov. Mám ale dojem, že českí občania si nesťažujú u našich orgánov, ale po návrate domov sa obracajú na médiá. Aj preto budú dostávať pri kontrolách v Nemecku informačný leták. Neviem si však predstaviť, že by policajt kontroloval občana Európskej únie dlhšie ako hodinu, pretože na jednom mieste nezostáva viac ako hodinu. Ak prehliadka trvá dlhšie, kontrolovaný by mal okamžite kontaktovať právnika," prehlásil Albert Blersch.
Nevozte dlhé nože a pyrotechniku
Ako sa vyhnúť pri prejazde do zahraničia problémom? Do Nemecka si napríklad nesmiete viesť nôž s čepeľou dlhšou ako 12 centimetrov alebo si nesmiete dovážať zábavnú pyrotechniku na Silvestra.
Policajti i colníci môžu byť pri kontrolách v civile. Keď vás zastavia, máte právo žiadať, aby preukázali, k akej jednotke patria. Pýtajte sa na dôvod kontroly. Ak vám prehľadávajú batožinu, požadujte od nich potvrdenie o kontrole vrátane dôvodu. Saská polícia vám ho ale nemusí dať.
Ak máte pocit, že kontrola nebola primeraná, máte podľa informácií vedenia cudzineckej polície v Česku právo sťažovať si na postup nemeckých policajtov alebo colníkov sťažovať. Vypýtajte si od nich kontakt na ich nadriadeného, poznamenajte si služobné číslo.
V Rakúsku sa policajti zameriavajú najmä na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky a na technický stav vozidiel. Dokým nezaplatíte pokutu, policajti môžu z vášho auta zobrať cennosti do zálohy, alebo aj zadržať celé auto.
Keď s pokutou nesúhlasíte, oznámte policajtom alebo colníkom, že sa odvoláte u miestne príslušného úradu. Čiastku zaplatíte s tým, že platíte len kauciu vo výške pokuty.
Nemeckí policajti šikanujú českých vodičov. Česko chystá odvetu
Tridsaťročný Libor stál uprostred chladnej miestnosti. Podlaha ho mrazila cez ponožky, ktoré boli s trenkami tým posledným, čo ho delilo od úplnej nahoty. Nie nadlho. "Vyzliecť," prikázal muž, ktorý stál pri pootvorených dverách na chodbe. Zdalo sa, že jeho bezmocnosť a poníženie nikdy neskončia.
"Potom som ešte musel nadvihnúť prirodzenie a semenníky, predkloniť sa a roztiahnuť zadok. Vraj, či náhodou neschovávam drogy," popisuje tridsaťročný podnikateľ z Chebu.
Že by prehliadka známeho drogového pašeráka? Vojenské šikanovanie? Nenechajte sa pomýliť. Bežná policajná kontrola len pár kilometrov za hranicami Českej republiky, konkrétne 10. februára približne o ôsmej večer na stanici vo Waldsassene.
Pri ceste na dovolenku ju možno zažijete sami. A to aj keď, rovnako ako Libor, budete mať čistý trestný register a policajti nebudú mať jediný dôvod myslieť si, že by ste boli zločinci. Takéto kontroly, nazývané Schleierfahndungen, totiž umožňujú nemecké zákony. Policajti pri nich môžu prehľadať auto, stierať vzorky, či nenájdu stopy po drogách, či vás prípadne prinútiť odovzdať vzorku moču. Tieto prehliadky sa dejú denne, každý mesiac potom nasleduje väčší záťah.
Lucie Suchá, MF Dnes
Autor: Petr Ježek, MF Dnes