BRATISLAVA. Poškodenie čelného skla predstavuje podľa poisťovní až štvrtinu všetkých poistných udalostí. Koľko motorista za výmenu zaplatí, závisí od typu poistenia a toho, či pozná vinníka alebo nie. Rozbité čelné sklá totiž patria k špeciálnemu druhu škôd, za ktoré šofér nemôže a ak nemá vinníka alebo havarijné poistenie, musí za nové sklo zaplatiť z vlastného vrecka.
Vzhľadom na časté prípady tohto typu poškodenia auta existujú špeciálne poistenia čelného skla, ktoré majú zvýhodniť motoristu a urýchliť vyriešenie udalosti bez zaplatenia spoluúčasti alebo straty bonusu.
Havarijné poistenie kvôli čelnému sklu nemusí byť výhodné pre motoristov, ktorí najazdia málo kilometrov, majú staršie auto, väčšinou jazdia iba v meste alebo v zime vôbec nejazdia. Skalky najviac ohrozujú služobné autá na preplnených hlavných ťahoch, kde sa jazdí vyššími rýchlosťami.
Nájdite si vinníka
Poisťovne na kameňom rozbité čelné sklo neakceptujú zákonnú poistku poškodeného ani napriek tomu, že si škodu nespôsobil sám. „Pokiaľ má klient uzatvorené len povinné zmluvné poistenie a vinník je neznámy, opravu alebo výmenu čelného skla z tohto poistenia nehradíme," potvrdila Daniela Michaličová z Kooperatívy. Šofér musí poznať vinníka, ktorý s poistnou udalosťou súhlasí alebo treba mať uzatvorené havarijné poistenie. Pretože na cestách je ťažko určiť, ktoré auto vymrštilo skalu, odškodnenie cez povinné poistenie je problematické.
Na rozdiel od havarijného, pri zmluvnom poistení sa počíta amortizácia skla. Akurát v servise vám dajú nové sklo a nie opotrebované sklo, ktoré je podstatne drahšie. Poisťovne tak nepriamo nabádajú k uzatvoreniu havarijného poistenia, cez ktoré sa rozbité čelné sklo rieši rýchlejšie a finančne výhodnejšie.
Malusy nehrozia, niekedy ani spoluúčasť
V nelichotivej situácii vychádzajú poisťovne v ústrety klientom aspoň tak, že plnenie rozbitého čelného skla nezvýši cenu poistenia v ďalšom roku. „Takáto poistná udalosť nemá vplyv na výšku priznaného bonusu," povedala Michalovičová z Kooperatívy.
Ak si nárokujete na zaplatenie rozbitého skla zo zákonného poistenia vinníka, musíte najskôr za sklo v servise zaplatiť a až potom žiadať úhradu od poisťovne. „Pri havarijnom poistení nemusí klient uhrádzať v servise účet za opravu," pripomenula Lucia Muthová z Allianz Slovenskej poisťovne.
Podľa niektorých poisťovní je poisťovateľ oprávnený uplatniť zmenu týkajúcu sa bonusov alebo malusov v súlade so všeobecnými platnými podmienkami. „Prípadne poisťovateľ v prospech klienta nemusí danú možnosť využiť," povedala Margaréta Nosáľová z Generali.
Lacný alebo zmluvný servis
Niektorým poisťovniam je jedno, kde si klient nechá opraviť alebo vymeniť čelné sklo, iné majú odporúčania. „Generali odporúča pre riešenie tohto druhu poškodenia sieť zmluvných partnerov. Sieť má na Slovensku viac ako 150 členov, ktorí okrem vykonania obhliadky vozidla majú elektronický prístup do informačného systému poisťovne," pripomína Nosáľová.
V rámci zjednodušenia likvidácie celej udalosti poisťovne ponúkajú špeciálne poistenia čelného skla a zároveň zmluvné servisy, ktoré robia obhliadku a výmenu, prípadne iba opravu čelného skla.
Pri malom poškodení mimo zorného poľa vodiča poisťovne hradia opravu kráteru a zaliate priehľadnou živicou. „V prípade, že sklo je možné opraviť, mal by poškodený čím skôr navštíviť poisťovňu, aby nedošlo k ďalšiemu popraskaniu skla, nakoľko poisťovňa pri oprave skla neodpočíta z havarijného poistenia spoluúčasť," upozornila Michalovičová.