SME
Piatok, 7. október, 2022 | Meniny má Eliška

Brzdením v tuneli sanitke vôbec nepomôžete

Pri prejazde tunelom zviera nejednému vodičovi žalúdok. Predstavte si, že by sa vám do myšlienok o možných hrôzach v tuneli vplietla húkačka sanitky. Iný problém sa týka policajtmi nariadeného preskúšania dopravných znalostí.

Pri prejazde tunelom zviera nejednému vodičovi žalúdok. Predstavte si, že by sa vám do myšlienok o možných hrôzach v tuneli vplietla húkačka sanitky.

Miroslav: "Prechádzal so tunelom Branisko za dosť hustej premávky, keď v protiidúcom pruhu išlo vozidlo prvej pomoci (VPP) so zapnutými sveteľnými aj zvukovými signálmi. Nastal tam dosť veľký chaos.

Niektoré auta začali prudko brzdiť, niektoré sa vyhýbať na okraj vozovky. Aj autá pred VPP reagovali podobne.

Je správne sa držať predpisov, keď v tuneli nie sú všade odstavné pruhy? Má VPP prednosť aj v tuneli? Nebolo by lepšie, keby VPP prešlo tunelom bez výstrah?"

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vozidlo VPP, ako ho nazval Miroslav, je vozidlom s právom prednostnej jazdy vždy a všade, ak má zapnuté výstražné svetelné a zvukové znamenia. Aj v tuneli. Takémuto vozidlu treba umožniť plynulý a bezpečný prejazd.

Aj keď je v zákone napísané, že v prípade potreby treba svoje vozidlo aj zastaviť, aby mohlo auto s právom prednostnej jazdy bezpečne a plynule prejsť, je potrebné to urobiť na takom mieste, aby ste neprekážali.

§ 40, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(8) Vodič iného vozidla je povinný vozidlu s právom prednostnej jazdy a vozidlu, ktoré sprevádza, umožniť bezpečný a plynulý prejazd, a ak je to potrebné, aj zastaviť vozidlo na takom mieste, aby im neprekážalo. Do skupiny vozidiel tvorenej vozidlami s právom prednostnej jazdy a vozidlami, ktoré sprevádzajú, sa vodič iného vozidla nesmie zaraďovať.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí vodiči si to však "v panike" vyložia všelijako a väčšinou zastavujú aj keď to netreba. A občas sa stane, že zastavujú svoje autá aj na takom mieste, kde bránia plynulému prejazdu vozidlu s majákom a húkačkou.

V tuneli, ktorý nemá odstavný pruh, nie je vôbec vhodné zastavovať svoje auto, keď počujete húkačku. V prvom rade pre to, že v tuneli je zastavenie a státie zakázané, ak nemáte poruchu. No a z praktického hľadiska, ak zastavia alebo spomalia vozidlá v tuneli bez odstavného pruhu v oboch smeroch, spomalí (respektíve zastaví) to aj vozidlo s právom prednostnej jazdy.

Keďže sanitka alebo policajné auto lietať nedokáže, tým, že spomalíte auto v tuneli, vôbec nepomôžete plynulému prejazdu vozidla s právom prednostnej jazdy. Najlepšie urobíte, ak zrýchlite na najvyššiu dovolenú rýchlosť, aby ste sa čo najskôr dostali von z tunela, kde je väčšia pravdepodobnosť toho, že sa budete môcť vyhnúť vozidlu s právom prednostnej jazdy napríklad aj na krajnici.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší problém, o ktorom ste nám napísali, sa týka odborného preskúšania nariadeného policajtmi.

Viktor: "Chcel by som sa opýtať, ktoré dopravné priestupky sa klasifikujú ako závažné? Poštou mi prišlo oznámenie o závažnom porušení dopravných predpisov za 12 mesiacov spojeným s odborným preskúšaním, 2x rýchlosť +13 km/h, 1x pás."

Odborné preskúšanie hrozí podľa zákona o cestnej premávke napríklad tomu, kto za posledných 12 mesiacov porušil trikrát závažným spôsobom pravidlá cestnej premávky. Samozrejme, policajti ho pri tom musia prichytiť. Odborné preskúšanie v tomto prípade znamená, že vodič si "zopakuje" testy a jazdy. Je to v podstate to isté, ako keď si robil skúšky na "vodičák".

To, aké porušenia dopravných priestupkov sú závažné, nájdete tiež v zákone o cestnej premávke. Vo Viktorovom prípade by však o takéto preskúšanie nemalo ísť, keďže nepripútanie sa bezpečnostným pásom nie je porušenie predpisov závažným spôsobom.

SkryťVypnúť reklamu

Policajti však pravdepodobne dôvodne predpokladajú, že vo Viktorovej odbornej spôsobilosti nastala zmena, keďže ho v relatívne krátkom čase dvakrát "načapali" za spáchanie toho istého priestupku.

Vodiča, ktorého pošlú na odborné preskúšanie, tak musí spraviť v niektorej z autoškôl a musí si to aj sám zaplatiť. Viktorovi teraz nezostáva nič iné, len to preskúšanie absolvovať a byť v ňom úspešný. V opačnom prípade mu odoberú vodičský preukaz.

§ 91, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(2) Orgán Policajného zboru rozhodne o preskúšaní odbornej spôsobilosti podľa § 79 ods. 2 písm. a) a o preskúmaní zdravotnej spôsobilosti a psychickej spôsobilosti, ak držiteľ vodičského oprávnenia v posledných dvanástich mesiacoch ako vodič motorového vozidla trikrát závažným spôsobom poruší pravidlá cestnej premávky.

(1) Orgán Policajného zboru rozhodne o preskúšaní odbornej spôsobilosti v rozsahu podľa § 79 ods. 2, ak možno dôvodne predpokladať, že nastala zmena odbornej spôsobilosti držiteľa vodičského oprávnenia, najmä ak držiteľ vodičského oprávnenia preukázateľne nevykonával alebo nemohol vykonávať činnosť vedenia vozidla viac ako dva roky.

(6) Orgán Policajného zboru, ktorý rozhodol o preskúmaní zdravotnej spôsobilosti alebo psychickej spôsobilosti alebo o preskúšaní odbornej spôsobilosti, vždy určí lehotu na ich vykonanie.

§ 80, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(5) Odbornú spôsobilosť nezíska ten, kto nezloží čo len jednu z častí skúšky z odbornej spôsobilosti podľa § 79 ods. 2.

§ 92, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(2) Vodičské oprávnenie sa odoberie tomu, kto
a) nie je spôsobilý viesť motorové vozidlo pre stratu odbornej spôsobilosti,
c) nepreukázal, že sa v určenom rozsahu a v určenej lehote podrobil nariadenému preskúšaniu odbornej spôsobilosti alebo preskúmaniu zdravotnej spôsobilosti a psychickej spôsobilosti,

SkryťVypnúť reklamu

§ 137, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(2) Porušením pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom je

a) jazda pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky,
b) odmietnutie podrobiť sa vyšetreniu na zistenie požitia alkoholu alebo inej návykovej látky,
c) také porušenie pravidiel cestnej premávky, v ktorého dôsledku vznikne dopravná nehoda alebo nesplnenie si povinností účastníka dopravnej nehody alebo škodovej udalosti,
d) prekročenie rýchlosti jazdy vozidiel ustanovenej týmto zákonom alebo vyplývajúcej z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia,
e) jazda po požití lieku, ktorý môžu znížiť schopnosť vodiča bezpečne viesť vozidlo,
f) použitie vozidla, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť vozidla, najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy, najväčšia prípustná celková hmotnosť prípojného vozidla alebo najväčšia prípustná hmotnosť pripadajúca na nápravy vozidla je prekročená,
g) prejazd cez križovatku na signál STOJ! dávaný policajtom alebo inou oprávnenou osobou, alebo vyplývajúci z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia,
h) prejazd cez železničné priecestie v čase, keď je to zakázané,
i) nedanie prednosti v jazde,
j) neuposlúchnutie pokynu, výzvy alebo príkazu policajta v súvislosti s výkonom jeho oprávnení pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky,
k) jazda v protismernej časti cesty, ak si to nevyžaduje situácia v cestnej premávke,
l) neumožnenie bezpečného a plynulého prejazdu vozidlu s právom prednostnej jazdy,
m) vedenie vozidla bez tabuľky s evidenčným číslom alebo s tabuľkou s evidenčným číslom, ktorá nezodpovedá svojím vyhotovením a umiestnením na vozidle tomuto zákonu,
n) vedenie vozidla vyradeného z cestnej premávky alebo vozidla, ktoré nebolo schválené na prevádzku v cestnej premávke, alebo vozidla vyradeného z evidencie,
o) predchádzanie iného vozidla v mieste, kde je to zakázané,
p) vedenie motorového vozidla bez príslušného vodičského oprávnenia alebo počas zadržania vodičského preukazu; to neplatí, ak sa osoba učí viesť motorové vozidlo v autoškole, podrobuje sa skúške z vedenia motorového vozidla alebo má povolenú jazdu podľa § 70 ods. 3 a § 71 ods. 2,
q) porušenie povinnosti podľa § 3 ods. 3, § 4 ods. 3, § 9 ods. 2 alebo § 25 ods. 1 písm. g).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 2. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 3. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 4. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 5. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 6. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 8. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 1. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 2. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 3. Biometricky presné progresívne okuliarové šošovky Rodenstock
 4. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 5. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 6. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 8. Riešenie Atosu zachraňuje životy
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 21 968
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 830
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 259
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 6 358
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 6 015
 6. Dôležitosť duševnej pohody 5 089
 7. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma 3 316
 8. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami 3 021
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za kompaktné SUV s nízkou spotrebou bazárový rebríček Carvago považuje Nissan Qashqai minulej generácie s naftovým motorom 1,5 dCi.

Výsledkom kraľujú verzie s naftovými motormi.


23 h
Cupra Formentor VZ5 a Cupra Born

V krátkosti sme si vyskúšali Born aj Formentor VZ5.


5. okt
Peugeot 5008

Facelift cenovej politike veľmi nepomohol.


4. okt
BMW XM

S hmotnosťou vyše 2,7 tony zrýchli na stovku za 4,3 sekundy.


1. okt

Blogy SME

 1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (7. - 13.10.1922)
 2. Teodor Hasala: Vtip o dvoch opilcoch a svete
 3. Anton Kaiser: Zlatomoravecký jarmok
 4. Erik Kriššák: Dotyk rán
 5. Katarína Vanišová: Gólový fenomén opäť úradoval. Bude lepší ako Messi s Ronaldom?
 6. Nicholas Wintzler: Niektoré maľby a zápisky za posledný polrok.
 7. Viktória Holejová: Na zdravie (Slovensko)!
 8. Ján Marton: Vlčanov odkaz potravinovým podvodníkom - poďte, u nás sa Vám nič nemôže stať.
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 481
 2. Matúš Lazúr: Koľko rôznych "dedečkov" s platmi ako minister živíme z našich daní v rôznych organizáciách napojených na štátne peniaze ? 5 404
 3. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 851
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 251
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 4 066
 6. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 848
 7. Post Bellum SK: Bola smrť tisícov vojakov na Dukle nezmyselnou? 2 831
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 819
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťZatvoriť reklamu