SME
Utorok, 22. september, 2020 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

Brzdením v tuneli sanitke vôbec nepomôžete

Pri prejazde tunelom zviera nejednému vodičovi žalúdok. Predstavte si, že by sa vám do myšlienok o možných hrôzach v tuneli vplietla húkačka sanitky. Iný problém sa týka policajtmi nariadeného preskúšania dopravných znalostí.

Pri prejazde tunelom zviera nejednému vodičovi žalúdok. Predstavte si, že by sa vám do myšlienok o možných hrôzach v tuneli vplietla húkačka sanitky.

Miroslav: "Prechádzal so tunelom Branisko za dosť hustej premávky, keď v protiidúcom pruhu išlo vozidlo prvej pomoci (VPP) so zapnutými sveteľnými aj zvukovými signálmi. Nastal tam dosť veľký chaos.

Niektoré auta začali prudko brzdiť, niektoré sa vyhýbať na okraj vozovky. Aj autá pred VPP reagovali podobne.

Je správne sa držať predpisov, keď v tuneli nie sú všade odstavné pruhy? Má VPP prednosť aj v tuneli? Nebolo by lepšie, keby VPP prešlo tunelom bez výstrah?"

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Vozidlo VPP, ako ho nazval Miroslav, je vozidlom s právom prednostnej jazdy vždy a všade, ak má zapnuté výstražné svetelné a zvukové znamenia. Aj v tuneli. Takémuto vozidlu treba umožniť plynulý a bezpečný prejazd.

Aj keď je v zákone napísané, že v prípade potreby treba svoje vozidlo aj zastaviť, aby mohlo auto s právom prednostnej jazdy bezpečne a plynule prejsť, je potrebné to urobiť na takom mieste, aby ste neprekážali.

§ 40, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(8) Vodič iného vozidla je povinný vozidlu s právom prednostnej jazdy a vozidlu, ktoré sprevádza, umožniť bezpečný a plynulý prejazd, a ak je to potrebné, aj zastaviť vozidlo na takom mieste, aby im neprekážalo. Do skupiny vozidiel tvorenej vozidlami s právom prednostnej jazdy a vozidlami, ktoré sprevádzajú, sa vodič iného vozidla nesmie zaraďovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Mnohí vodiči si to však "v panike" vyložia všelijako a väčšinou zastavujú aj keď to netreba. A občas sa stane, že zastavujú svoje autá aj na takom mieste, kde bránia plynulému prejazdu vozidlu s majákom a húkačkou.

V tuneli, ktorý nemá odstavný pruh, nie je vôbec vhodné zastavovať svoje auto, keď počujete húkačku. V prvom rade pre to, že v tuneli je zastavenie a státie zakázané, ak nemáte poruchu. No a z praktického hľadiska, ak zastavia alebo spomalia vozidlá v tuneli bez odstavného pruhu v oboch smeroch, spomalí (respektíve zastaví) to aj vozidlo s právom prednostnej jazdy.

Keďže sanitka alebo policajné auto lietať nedokáže, tým, že spomalíte auto v tuneli, vôbec nepomôžete plynulému prejazdu vozidla s právom prednostnej jazdy. Najlepšie urobíte, ak zrýchlite na najvyššiu dovolenú rýchlosť, aby ste sa čo najskôr dostali von z tunela, kde je väčšia pravdepodobnosť toho, že sa budete môcť vyhnúť vozidlu s právom prednostnej jazdy napríklad aj na krajnici.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalší problém, o ktorom ste nám napísali, sa týka odborného preskúšania nariadeného policajtmi.

Viktor: "Chcel by som sa opýtať, ktoré dopravné priestupky sa klasifikujú ako závažné? Poštou mi prišlo oznámenie o závažnom porušení dopravných predpisov za 12 mesiacov spojeným s odborným preskúšaním, 2x rýchlosť +13 km/h, 1x pás."

Odborné preskúšanie hrozí podľa zákona o cestnej premávke napríklad tomu, kto za posledných 12 mesiacov porušil trikrát závažným spôsobom pravidlá cestnej premávky. Samozrejme, policajti ho pri tom musia prichytiť. Odborné preskúšanie v tomto prípade znamená, že vodič si "zopakuje" testy a jazdy. Je to v podstate to isté, ako keď si robil skúšky na "vodičák".

To, aké porušenia dopravných priestupkov sú závažné, nájdete tiež v zákone o cestnej premávke. Vo Viktorovom prípade by však o takéto preskúšanie nemalo ísť, keďže nepripútanie sa bezpečnostným pásom nie je porušenie predpisov závažným spôsobom.

Skryť Vypnúť reklamu

Policajti však pravdepodobne dôvodne predpokladajú, že vo Viktorovej odbornej spôsobilosti nastala zmena, keďže ho v relatívne krátkom čase dvakrát "načapali" za spáchanie toho istého priestupku.

Vodiča, ktorého pošlú na odborné preskúšanie, tak musí spraviť v niektorej z autoškôl a musí si to aj sám zaplatiť. Viktorovi teraz nezostáva nič iné, len to preskúšanie absolvovať a byť v ňom úspešný. V opačnom prípade mu odoberú vodičský preukaz.

§ 91, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(2) Orgán Policajného zboru rozhodne o preskúšaní odbornej spôsobilosti podľa § 79 ods. 2 písm. a) a o preskúmaní zdravotnej spôsobilosti a psychickej spôsobilosti, ak držiteľ vodičského oprávnenia v posledných dvanástich mesiacoch ako vodič motorového vozidla trikrát závažným spôsobom poruší pravidlá cestnej premávky.

(1) Orgán Policajného zboru rozhodne o preskúšaní odbornej spôsobilosti v rozsahu podľa § 79 ods. 2, ak možno dôvodne predpokladať, že nastala zmena odbornej spôsobilosti držiteľa vodičského oprávnenia, najmä ak držiteľ vodičského oprávnenia preukázateľne nevykonával alebo nemohol vykonávať činnosť vedenia vozidla viac ako dva roky.

(6) Orgán Policajného zboru, ktorý rozhodol o preskúmaní zdravotnej spôsobilosti alebo psychickej spôsobilosti alebo o preskúšaní odbornej spôsobilosti, vždy určí lehotu na ich vykonanie.

§ 80, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(5) Odbornú spôsobilosť nezíska ten, kto nezloží čo len jednu z častí skúšky z odbornej spôsobilosti podľa § 79 ods. 2.

§ 92, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(2) Vodičské oprávnenie sa odoberie tomu, kto
a) nie je spôsobilý viesť motorové vozidlo pre stratu odbornej spôsobilosti,
c) nepreukázal, že sa v určenom rozsahu a v určenej lehote podrobil nariadenému preskúšaniu odbornej spôsobilosti alebo preskúmaniu zdravotnej spôsobilosti a psychickej spôsobilosti,

Skryť Vypnúť reklamu

§ 137, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(2) Porušením pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom je

a) jazda pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky,
b) odmietnutie podrobiť sa vyšetreniu na zistenie požitia alkoholu alebo inej návykovej látky,
c) také porušenie pravidiel cestnej premávky, v ktorého dôsledku vznikne dopravná nehoda alebo nesplnenie si povinností účastníka dopravnej nehody alebo škodovej udalosti,
d) prekročenie rýchlosti jazdy vozidiel ustanovenej týmto zákonom alebo vyplývajúcej z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia,
e) jazda po požití lieku, ktorý môžu znížiť schopnosť vodiča bezpečne viesť vozidlo,
f) použitie vozidla, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť vozidla, najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy, najväčšia prípustná celková hmotnosť prípojného vozidla alebo najväčšia prípustná hmotnosť pripadajúca na nápravy vozidla je prekročená,
g) prejazd cez križovatku na signál STOJ! dávaný policajtom alebo inou oprávnenou osobou, alebo vyplývajúci z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia,
h) prejazd cez železničné priecestie v čase, keď je to zakázané,
i) nedanie prednosti v jazde,
j) neuposlúchnutie pokynu, výzvy alebo príkazu policajta v súvislosti s výkonom jeho oprávnení pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky,
k) jazda v protismernej časti cesty, ak si to nevyžaduje situácia v cestnej premávke,
l) neumožnenie bezpečného a plynulého prejazdu vozidlu s právom prednostnej jazdy,
m) vedenie vozidla bez tabuľky s evidenčným číslom alebo s tabuľkou s evidenčným číslom, ktorá nezodpovedá svojím vyhotovením a umiestnením na vozidle tomuto zákonu,
n) vedenie vozidla vyradeného z cestnej premávky alebo vozidla, ktoré nebolo schválené na prevádzku v cestnej premávke, alebo vozidla vyradeného z evidencie,
o) predchádzanie iného vozidla v mieste, kde je to zakázané,
p) vedenie motorového vozidla bez príslušného vodičského oprávnenia alebo počas zadržania vodičského preukazu; to neplatí, ak sa osoba učí viesť motorové vozidlo v autoškole, podrobuje sa skúške z vedenia motorového vozidla alebo má povolenú jazdu podľa § 70 ods. 3 a § 71 ods. 2,
q) porušenie povinnosti podľa § 3 ods. 3, § 4 ods. 3, § 9 ods. 2 alebo § 25 ods. 1 písm. g).

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Chcete mať ekologickú domácnosť? Začnite od zelenej elektriny
 2. Šport je dôležitý pre fyzické aj mentálne zdravie
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 4. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 5. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % až do 8,25 %
 6. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií
 7. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 8. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu?
 9. Home (ale aj) Office
 10. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie
 1. Týchto 5 nehôd v domácnosti presvedčí, že poistenie sa oplatí
 2. Chcete mať ekologickú domácnosť? Začnite od zelenej elektriny
 3. Zvislé zdvíhacie zariadenia pre vozičkárov
 4. Nadácia COOP Jednota rozdá obciam a mestám 156 000 eur
 5. Využívajte nonstop služby právnika s poistením právnej ochrany
 6. Šport je dôležitý pre fyzické aj mentálne zdravie
 7. Foreigners will be centre stage in Bratislava for the whole week
 8. Poznanie
 9. Lákajú vás benefity poisťovní? Pri zmene si všímajte podmienky
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 38 414
 2. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií 36 455
 3. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie 19 015
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 16 261
 5. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 12 340
 6. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 10 057
 7. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 9 962
 8. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 8 532
 9. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 8 435
 10. Fantastická pomôcka pre deti – zábavný a náučný pracovný zošit 8 020
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Píše Ivan Mikloš

O nevypočítateľnosti Trumpa a Matoviča (píše Ivan Mikloš)

Čo určuje nevypočítateľnosť Igora Matoviča a ako môže táto hnacia sila ovplyvniť budúcnosť krajiny?

Premiér Igor Matovič (OĽaNO).
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako to bolo s Havranom

Na počiatku bolo klamstvo.

Peter Tkačenko

Cigániková: Obchodovať so Záborskou o interrupciách v podstatných veciach nebudem

Rozhovory ZKH s poslankyňou za SaS Jankou Bittó Cigánikovou.

Cigániková

Neprehliadnite tiež

Opel Mokka-e

Škoda Octavia dostala ďalšie verzie. Vyskúšali sme ich

Klasická verzia RS je od plug-in hybridnej výrazne lacnejšia.

Elektrifikované verzie Škody Octavia

Nissan Z Proto je lákavou ochutnávkou nového modelu

Sériová podoba je za rohom, v Európe sa predávať nebude.

Nissan Z Proto

Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)

Ani so 620-litrovým kufrom sa netreba vzdať zážitku za volantom.

Seat Leon Sportstourer FR