BRATISLAVA. Zdá sa, že ruská politika pritláčania k stene ropnými a plynovými dôvodmi začína prinášať "úspech". V úvodzovkách preto, lebo, ako sa vyjadril ukrajinský veľvyslanec v Minsku, Ukrajina môže ponúknuť Bielorusku na prepravu venezuelskej ropy do bieloruských rafinérií ropovod Odesa - Brody, ktorý je momentálne bez "práce".
Ropovod bol postavený pre dopravu kaspickej ropy do Európy, hlavne do Poľska. V súčasnosti sa však využíva v opačnom smere než bol naprojektovaný, teda na dodávky ropy z Ruska do odeskej rafinérie (ktorá mimochodom patrí ruskému Lukoilu). Objem prepravy nie je veľký - do 9 miliónov ton ročne.
Bielorusko je už dohodnuté s Venezuelou
Treba podotknúť, že Bielorusko aktívne hľadá možnosti dodávky lacnej ropy, ktorá by nahradila finančný výpadok z daňovo zaťaženej ruskej ropy a zároveň znížila závislosť od Ruska. Prezidenti Bieloruska a Venezuely, Alexander Lukašenko a Hugo Chavez, sa už dohodli, že Venezuela dodá Bielorusku do konca roka 4 milióny ton ropy.
Takáto spolupráca by priniesla všetkým krajinám - Bielorusku, Ukrajine a Venezuele v ich neistej finančnej situácii len prospech. Na druhej strane by zaťažila prepravu v už aj tak preťaženej bosporskej úžine. Nuž a slovákom na východnom Slovensku by priniesla možnosť vyskúšať si, aká nafta sa robí z venezuelskej ropy, ak by sa im ju podarilo natankovať na niektorej z ukrajinských púmp.
Ako môže Rusko skomplikovať dovoz Venezuelskej ropy
Jediným hráčom, ktorý z tejto situácie nebude mať prospech, je už spomínané Rusko. Lenže to zas stojí pri "riadiacich pákach". Na vstup ropy do ropovodu z odeského prístavu je rafinéria v Odese kľúčová, nakoľko k nej patria aj zásobníky ropy a tiež všetka potrebná infraštruktúra.
V minulom roku Lukoil, kvôli pokusu o zvýšenie dodávok ropy pre inú rafinériu - rafinériu v Kremenčuku, ktorej vyschla jedna z vetiev ropovodu Družba, odeskú rafinériu odstavil. Vraj kvôli oprave. No a ešte experti Lukoilu spočítali, že takto dodávaná ropa by pre odeskú rafinériu bola pridrahá a museli by zavrieť. Kremenčukská rafinéria teda obišla nasucho. No a kde je záruka, že Lukoil znovu odeskú rafinériu neodstaví?
V skutku, Bielorusku ešte zostávajú v rukáve prístavy v Litve. To by ale predražilo dopravu z Venezuely. Pokiaľ sa však dodávky uskutočnia, vznikne nový precedens, ktorý zmení situáciu s dodávkami ropy pre celý stredoeurópsky región a ohrozí ruské monopolné postavenie.
Zdroj informácií: oilcapital.ru, Unian, RIA Novosti
Autor pracuje ako vedúci zastúpenia slovenskej spoločnosti v Rusku.