FRANKFURT. Fiesta, Punto Evo či Polo nedávno do segmentu malých áut priniesli „novú krv“. Opel zareagoval na nástup konkurenčných noviniek modernizáciou Corsy. Upravené tvary nárazníka alebo svetlometov by ste na nej však hľadali márne. Konštruktéri si pod drobnohľad vzali predovšetkým techniku. Zmeny sa týkajú najmä poháňacích jednotiek, no počas prvých jázd v okolí Frankfurtu nad Mohanom sme mali trochu problém ich vôbec postrehnúť.
Praktické novinky
Čo sme si všimli okamžite, je nový, ergonomicky lepšie vyriešený vypínač svetiel. V podstate rovnaký nájdete aj v Astre. Druhou pozitívnou zmenou v interiéri je nový plast použitý na vrchnej časti palubnej dosky. Na rozdiel od svojho predchodcu sa neodráža v čelnom skle.
Všetky poháňacie jednotky zaznamenali prepracovanie s dôrazom na zníženie spotreby paliva. Apetít motorov klesol v priemere o trinásť percent, všetky plnia emisnú normu Euro 5.
Favoritom je zážihová „jedna-dvojka“
Najlacnejšiu Corsu poháňa litrový trojvalec Ecotec. Jeho výkon narástol z 40 kW (54 k) na 48 kW (65 k). Papierová spotreba pritom klesla z 5,6 na 5,0 l/100 km. Vyskúšali sme silnejší štvorvalec vybavený variabilným časovaním ventilov 1,2 Ecotec (63 kW/85 k). Tichý a pri jazde vo dvojici aj dostatočne pružne reagujúci motor by si podľa výrobcu mal v priemere vypýtať 5,3 l/100 km.
Ponuka pokračuje agregátom s objemom 1,4 litra. V slabšej verzii ponúka 64 kW (87 k), pričom rozdiel medzi ním a „jedna-dvojkou“ sme po stránke jazdnej dynamiky nezaznamenali. Aj spotreba má byť rovnaká (5,3 l/100 km). Silnejší variant dosahuje 74 kW (101 k) pri kombinovanej spotrebe 5,5 l/100 km. Nanešťastie, dostať sa za jeho volant sa nám nepodarilo.
Šesťstupňový manuál iba pre turbo
Štandardom pre všetky vymenované motorizácie je päťstupňová manuálna prevodovka. Motor 1,2 l môže spolupracovať aj s päťstupňovým robotizovaným ústrojenstvom Easytronic. Pre štvorvalec 1,4 l (74 kW/101 k) je k dispozícii klasický štvorstupňový "automat".
Vrchol palety zážihových agregátov predstavuje turbomotor s objemom 1,6 litra, montovaný do športových verzií GSI a OPC. Jeho výkonové parametre sa nezmenili - 110 kW (150 k), resp. 141 kW (192 k) v špičkovom modeli Corsa OPC. Spotreba má v oboch prípadoch predstavovať 7,3 l/100 km. Prepĺňané verzie spolupracujú výhradne so šesťstupňovým „manuálom“.
Dva nové vznetové motory
Modely vybavené niektorým zo vznetových agregátov spája rovnaký nedostatok - slabé odhlučnenie kabíny, do ktorej výrazne preniká hluk z motorového priestoru. Treba však dodať, že v prípade malých áut ide o častý jav.
Turbodiesel pod kapotou Corsy môže mať objem 1,3 alebo 1,7 litra. Motor 1,3 CDTI sa nezmenil a dosahuje 55 kW (75 k) alebo 66 kW (90 k). Ekologicky ladený variant Corsa ecoFlex poháňa nová generácia rovnakého agregátu. Disponuje výkonom 70 kW (95 k). Úsporný malý Opel vraj v priemere spotrebuje iba 3,7 litra nafty na sto kilometrov. Do ovzdušia pritom vypustí 98 (trojdverový model) alebo 99 gramov (päťdverová verzia) emisií CO2 na kilometer jazdy.
Šesťstupňovú prevodovku však k nemu nedostanete, tá je vyhradená pre dva najsilnejšie vznetové agregáty 1,3 CDTI (66 kW/90 k) a nový 1,7 CDTI (96 kW/130 k). Radosť z jazdy s najvýkonnejším dieselom kazí pomerne výrazná nedotáčavosť.
Mäkšie naladené pruženie sa najviac prejaví na menej kvalitných vozovkách. Úlohou tuhšieho predného stabilizátora a prepracovaného zavesenia zadných kolies je priblížiť Corsu po stránke jazdných vlastností k najnovším konkurentom v segmente. Realitu ukáže prípadný test na slovenských cestách. Predaj omladeného Opla už odštartoval aj u nás.