BRATISLAVA.
Je nedeľa večer. U vodiča kamióna Imricha Ujobagyiho zo Ždane pri Košiciach zvonia policajti. Prišli si od neho vypýtať 60 eur za to, že porušil dopravný predpis, keď štrajkoval proti elektronickému mýtu.
Ak nezaplatí, vyhrážajú sa, že ho predvolajú a bude platiť ešte viac. Podobné návštevy dostali aj ďalší vodiči.
„Prišli trikrát za štátny benzín, lebo ma nikdy nenašli doma. Namiesto Okoličányho chodia oni ako výpalníci,“ rozčuľuje sa Ujobagyi. Pokutu zaplatil, bojí sa, že časom suma narastie.
O policajnej šikane píše Ivan Štulajter
Vodiči sú znechutení
Podobnú skúsenosť má aj Robert Kováč z Košíc. Navštívili ho v sobotu doobeda vo dvore jeho firmy. Ukázali mu fotografie, ako stál v ľavom pruhu, a hovorili, že majú aj videozáznam. Pokuta tiež 60 eur. Zaplatiť musel.
Keď si pýtal šek na úhradu, povedali mu, že v tom prípade mu zoberú vodičský preukaz. Vydali by mu len náhradný dokument, no ten v zahraničí neplatí a on musí jazdiť a pracovať. „Prečo chodia domov? Na to sú predvolania, nie? Toto je komunistický režim,“ hovorí Kováč s tým, že jeho kamaráta navštívili doma ráno o ôsmej.
Policajti boli aj u Jozefa Ondríka z Oravy, a to dva týždne po proteste. Nezaplatil im. Potom ho oficiálne predvolali. Bol tam tento týždeň a bránil sa, že oficiálne štrajkoval. Výsledok mu zatiaľ neprišiel. Bežný postup polície pri riešení dopravných priestupkov je, že ak vodiča nepokutujú na mieste, tak dostane oznámenie, aby prišiel na dopravný inšpektorát.
Neštandardný postup
Stanoviská policajného prezídia o tom, či policajti postupovali správne, sa líšia. Kým zástupkyňa hovorcu Andrea Polačiková povedala, že išlo o normálny postup, zástupca riaditeľa odboru dopravnej polície na prezídiu Bohuš Chochlík si myslí niečo iné.
„Je to absolútne neštandardný postup chodiť domov. Policajt má predvolať osobu a tá má prísť na oddelenie polície alebo na okresné riaditeľstvo,“ povedal Chochlík. Podľa neho by sa vodiči mali obrátiť na krajské riaditeľstvo alebo na inšpekciu.
„Policajt nemá uňho doma čo robiť, ak tam nejde robiť nejaký služobný zákrok. Až keby sa nedostavil, môže ho predviesť. V nijakom prípade nie prísť domov a uložiť mu tam pokutu,“ dodal Chochlík. Polačiková však tvrdí, že všetko bolo v poriadku.
„Išlo o podanie vysvetlenia o priestupku alebo o predvolanie na správne konanie vodičov, ktorí sa dopustili priestupku,“ povedala. V prvej fáze boli podľa nej vodiči upozornení, „napriek tomu pokračovali v porušovaní predpisov aj počas druhého štrajku“.
Inšpekcia začne konať
Postup policajtov nechcel komentovať hovorca ministra vnútra Erik Tomáš. Vodičov, ktorí majú pochybnosti, odporučil na inšpekciu. Riaditeľ inšpekcie Štefan Kočan povedal, že prípad preveria.
Policajti tiež spravili raziu vo firme Fúra, ktorú spoluvlastní predseda združenia štrajkujúcich dopravcov UNAS Jaroslav Polaček. Podľa neho môže ísť o šikanu za protesty. Polícia však tvrdí, že len preveruje na podnet inšpekcie ministerstva životného prostredia, či nelegálne neukladá odpad.