To, ako vás smú zastaviť policajti, majú presne určené. Policajná kontrola má však voľnejšie pravidlá. A tak sa môže stať, že vás policajt požiada, aby ste šli k policajnému autu. Niekedy to však môže byť nebezpečné.
Peter: "Rád by som sa spýtal na situáciu, ktorej som bol už 2x svedkom. Policajná hliadka zastavila auto (neviem, z akého dôvodu) a vodič auta stál pri okienku policajného auta (pri policajtovi vodičovi) a vybavoval sa s policajtom sediacim v aute. Situácia bola v noci v meste, čiže ulica bola osvetlená.
Moja otázka smeruje k bezpečnosti zastaveného vodiča. Jednak nemal reflexnú vestu a jednak ma zaujíma, či hliadka neporušila predpisy.
Podľa môjho názoru by mali mať zapnutý maják (čo ani v jednom prípade nemali) a policajt by mal mať oblečenú reflexnú vestu a stáť pri aute vodiča a nie naopak.
V akom prípade môže policajt ostať v aute a požiadať vodiča, aby on stál v strede cesty pri okienku policajného auta? Môžem policajta upozorniť na nebezpečnosť situácie (resp. porušenie predpisov, ak to tak je) a požiadať ho, aby sa so mnou bavil pri krajnici cesty? Respektíve, môžem odmietnuť z dôvodu vlastnej bezpečnosti sa s ním vybavovať cez okienko policajného auta (nehovoriac o tom, že mi takéto vybavovanie cez okienko príde dosť ponižujúce)?"
Oblečenie s reflexnými prvkami
Takéto oblečenie musí mať vodič na sebe len vtedy, ak ide o núdzové státie. Keďže zastavenie policajtmi nie je núdzové státie, ani vodič-policajt a ani vodič, ktorého policajti zastavili, nemusí mať mimo vozidla na sebe reflexné vesty.
Mimochodom, policajti spadajú do skupiny výnimiek, na ktoré sa nevzťahuje povinnosť povinnej výbavy, v rámci ktorej nesmie chýbať reflexný odev v dosahu vodiča. V niektorých prípadoch ich však musia mať, keďže je to súčasť niektorých z verzií rovnošiat.
Pozrite si, aké rovnošaty používajú policajti na Slovensku
Reflexné vesty by podľa zákona o cestnej premávke mali mať policajt alebo vodič v prípade, že sa z nich, napríklad v noci, stanú chodci idúci po krajnici alebo po kraji vozovky.
§ 5, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(3) Vodič motorového vozidla, ktoré je povinne vybavené bezpečnostným odevom, je povinný mať bezpečnostný odev oblečený, ak sa zdržiava na vozovke mimo vozidla počas núdzového státia, najmä pri prerušení jazdy pre chybu na vozidle alebo v dôsledku dopravnej nehody; pritom nemožno použiť taký bezpečnostný odev, ktorý je zameniteľný s bezpečnostnými odevmi používanými ozbrojenými silami alebo ozbrojenými bezpečnostnými zbormi.
§ 52, zákon č. 8/2009 Z.z.
(3) ... Za zníženej viditeľnosti mimo obce musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev.
V niektorých situáciách, najmä za tmy, je však vhodné používať bezpečnostný odev alebo aspoň reflexné prvky na oblečení, aj keď to nie je prikázané. Pomôže to predovšetkým tomu, kto si takýto odev alebo reflexný prvok na seba dá. Vodiči jazdiaci po ceste tak vedia z väčšej diaľky zistiť chodca a podľa toho prispôsobiť jazdu.
Musia mať policajti zapnutý maják počas kontroly?
Peter napísal, že policajti nemali zapnutý maják na svojom aute počas kontroly. Ten však používajú len v týchto prípadoch:
- policajné auto je vozidlom s právom prednostnej jazdy
- policajt zastavuje z idúceho auta vodiča vozidla idúceho pred nimi
Aj keď to neznamená, že počas kontroly musia mať majáky vypnuté, tiež to neznamená, že ich musia mať zapnuté.
Kto má stáť pri okienku? Vodič alebo policajt?
Častejšie policajti vykonávajú kontrolu tak, že pristúpia k autu a cez stiahnuté okno komunikujú so šoférom. Niekedy požiadajú vodiča, aby vystúpil z auta a občas sa stane, že vodič stojí pri okienku policajného auta, v ktorom sedí policajt. Na tretiu možnosť si Peter posťažoval.
V zákonných predpisoch nie je určené, ako má vyzerať napríklad kontrola dokladov. V podstate to ani nemá význam, pretože možností, ktoré by sa museli určiť, je neúrekom. Policajti sa však musia riadiť niekoľkými zásadami.
§ 8, zákon č. 171/1993 Z.z.:
(1) Pri vykonávaní služobnej činnosti je policajt povinný dbať na česť, vážnosť a dôstojnosť osoby i svoju vlastnú a nepripustiť, aby v súvislosti s touto jeho činnosťou vznikla osobe bezdôvodná ujma a aby prípadný zásah do jej práv a slobôd prekročil mieru nevyhnutnú na dosiahnutie účelu sledovaného jeho služobnou činnosťou. Pri vykonávaní služobnej činnosti je policajt povinný dodržiavať etický kódex policajta, ktorý vydá minister.
§ 3, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Účastník cestnej premávky je ďalej povinný
c) poslúchnuť pokyn, výzvu alebo príkaz policajta súvisiaci s výkonom jeho oprávnení pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky, strpieť výkon jeho oprávnení, ako aj pokyny iných osôb, ktoré na to oprávňuje tento zákon alebo osobitný predpis.
Na jednej strane, vodič je povinný poslúchnuť policajta, ak ho vyzve, aby šiel k okienku policajného auta. Na druhej strane, policajt nesmie vodiča nútiť robiť niečo, čo by ohrozilo jeho zdravie alebo život. Ani stáť za zníženej viditeľnosti na vozovke pri okienku vodiča policajného auta.
Ak sa v takej pozícii cítite byť ohrození, môžete na to upozorniť policajta a odmietnuť nechať sa ohroziť. Jednou z povinností policajta je aj ochrana života a zdravia a nie ich ohrozovanie.
Kontrola dokladov spolujazdcov
Ivan: "Stalo sa mi to asi pred rokom. Okolo druhej v noci som viezol dcéru a jej priateľov zo spoločenskej akcie, keď nás zastavili policajti. Na otázku, či som urobil dopravný priestupok, odpovedali, že ide o bežnú kontrolu.
Tá prebehla v poriadku, policajti sa správali korektne. Napokon sa ma opýtali, koho veziem. "Dcéru s priateľmi."
Na to sa ma jeden z policajtov opýtal, či môžem vyzvať spolujazdcov k legitimovaniu. Úplne ma prekvapil a požiadal som "omladinu" nech vystúpia a predložia OP. Opäť všetko OK.
Po pár metroch po odchode som sa začal sám seba pýtať, či tú výzvu k legitimácii osadenstva vozidla som nemal ignorovať a nechať policajta, nech ich vyzve on. Môžete mi poradiť, ako sa v takom prípade má zachovať vodič vozidla?"
Policajt je oprávnený "vyzvať osobu, aby preukázala svoju totožnosť dokladom totožnosti". To znamená, že policajt si občianske preukazy mohol vypýtať sám, bez "sprostredkovateľa". Z popisu situácie to však vyzerá tak, že policajt sa slušne spýtal, či vodič môže vyzvať spolujazdcov k legitimovaniu.
Ivan mohol odmietnuť, keďže toto nespadá medzi povinnosti vodiča. Zachoval sa však podľa nášho názoru slušne, keď takto pomohol policajtom.