MOSKVA. Produkcia ropy v Rusku vzrástla v marci na najvyššiu hodnotu od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991. Dopomohli k tomu nové ložiská ropnej spoločnosti TNK-BP, ako aj zvýšenie ťažby zo starých ložísk firmy Bašnefť potom, ako do nej nastúpili noví majitelia.
Podľa ruského ministerstva energetiky sa v marci tohto roka vyťažilo v Rusku denne 10,12 milióna barelov ropy (1 barel = 159 litrov), čo medziročne znamená rast o 3,3 % a medzimesačne o 0,4 %. Vývoz sa oproti februáru zvýšil o 3 % na 5,38 milióna barelov/deň.
TNK-BP, spoločný podnik britskej British Petroleum s ruskou firmou TNK, zvýšil produkciu medziročne o 3,4 % na 1,43 milióna barelov denne, keď odštartoval ťažbu v nových sibírskych ložiskách Verchnečonsk, Kamennoje a Uvat. Bašnefť zvýšila produkciu oproti marcu 2009 o 21 % na 280.000 barelov denne. Firmu kúpila tento rok spoločnosť AFK Sistema ruského miliardára Vladimira Jevtušenkova.
Ekonómovia očakávajú ďalšie pokračovanie rastu produkcie, keďže ťažbu by mali v budúcom období zvyšovať najväčšie ropné firmy Rosnefť a Lukoil. Ich produkcia v marci síce ešte klesla, a to v prípade Rosnefti o 1,5 % a Lukoilu o 1,8 %, no obe by mali v ďalších mesiacoch ťažbu zvyšovať. Rosnefť počíta najmä s lukratívnym ložiskom Vankor, ktorý je najväčším novým ropným projektom v Rusku, a Lukoil zasa plánuje tento rok začať ťažbu v ruskej časti Kaspického mora.
Informovala o tom agentúra Bloomberg.