Vodič má v podstate dve možnosti - dodržiavať alebo nedodržiavať dopravné predpisy. Pri druhej možnosti však riskujete pokutu. Občas sa stane, že motorista natrafí na policajta, ktorý z rôznych príčin dáva pokutu aj za jav, ktorý nie je priestupkom.
Pokutu za neexistujúci priestupok neplaťte
Nedostal vodičák, lebo šiel podľa dopravných predpisov
Pokutu mal dostať za to, že stál málo na stopke
Nedajte policajtom šancu obviniť vás z niečoho, čo ste nespravili
Gabrielova skúsenosť však medzi takéto príklady nepatrí.
Gabriel: "Chcem sa opýtať, aký je postup na inšpektoráte, respektíve čo spraviť, keď sa mi stalo toto:
Dnes, 11.4.2010 ma namerali v obci Piesok, cestou domov z Čertovice. Obec bola označená tabuľou, ale obytná časť začala asi len 500m po nej. Cca 300m po tabuli ma namerali. Policajt ma zastavil bez reflexnej vesty (ani jeden z dvoch ju nemal), a vraví mi, že 66 km/h. Tak som si poprosil dôkaz. Dôjdeme ku meraču a tam mi hovorí - prepáčte, je to len 63 - že sa pomýlil.
63 som videl, svoje auto tiež, fotka dosť "slabá", bol som od nich fotený vo vzdialenosti 213 metrov... cca.
Pokutu som odmietol zaplatiť, pretože mi uložil 50 eur. V sadzobníku, ktorý som si od policajta vyžiadal, bola pokuta v obci pri rýchlosti presiahnutej v rozsahu 10-20 km/h 30-60 eur. Ja som šiel o 13 viacej. Tak som žiadal o zníženie sankcie na 30 respektíve 40 eur. No, bolo mi povedané, že nie sme na trhu.
Po "naťahovaní sa" som bol ešte požiadaný o vykonanie dychovej skúšky. Výsledok: 0,00. Následne mi vypísali tlačivo o predvolaní na inšpektorát. Kópiu som nedostal, že mi príde poštou. Odišiel som teda "bez pokuty" ale čakám predvolanie.
Tak sa vás chcem opýtať, čo by sa s tým dalo spraviť. V podstate som s priestupkom súhlasil, ale som nesúhlasil s výškou pokuty, ktorá bola pri hornej hranici. Že na základe čoho mi ju uložil. Viem, že to v podstate môže stáť aj viac na inšpektoráte, to mi nevadí. Proste som s nimi nesúhlasil."
Policajti ho namerali, zastavili a ukázali dôkaz
Gabriela namerali, ako prekročil najvyššiu dovolenú rýchlosť. Najprv mu oznámili, že šiel rýchlosťou 66 km/h, pri radare sa opravili a s ospravedlnením mu oznámili rýchlosť 63 km/h. V obci sa však smie jazdiť najviac 50-kou, ak nie je inak určené dopravnou značkou.
Policajti sa síce zmýlili, ale to nič nemení na fakte, že Gabriel šiel rýchlejšie ako mal. A sám si to aj priznal. Policajti v tomto prípade neporušili žiadny zákon, dokonca urobili aj to, čo nemuseli - ukázali Gabrielovi dôkaz o prekročení rýchlosti. Podľa zákona totiž stačí, ak vám dôkaz ukážu až na dopravnom inšpektoráte.
Netreba mať vždy a všade reflexnú vestu
Reflexná vesta alebo iné oblečenie s reflexnými prvkami je dobrá vec. A nie len za tmy. Lenže človek nie je povinný mať reflexné prvky na sebe vždy, ak je na ceste. Platí to aj pre policajtov.
Podľa zákona o cestnej premávke musíte mať odev s reflexnými prvkami len vtedy, ak ste chodcom a pohybujete sa na ceste mimo obce a za zníženej viditeľnosti. To, či bola znížená viditeľnosť, nevieme. Gabriel o tom nič nepíše. Je to však málo pravdepodobné, keďže policajti najčastejšie merajú cez deň. No a všetko sa to stalo v obci.
Jednoducho povedané, policajti nemuseli mať na sebe reflexnú vestu. A ani Gabriel, keď vystupoval z auta, lebo nešlo o núdzové státie.
Aká má byť výška pokuty za prekročenie rýchlosti?
V zákone o priestupkoch je uvedené, že ak prekročíte najvyššiu dovolenú rýchlosť, smiete dostať pokutu do výšky 650 eur. Zároveň platí nasledovné:
§ 12, zákon č. 372/1990 Z.z.:
(1) Pri určení druhu sankcie a jej výmery sa prihliadne na závažnosť priestupku, najmä na spôsob jeho spáchania a na jeho následky, na okolnosti, za ktorých bol spáchaný, na mieru zavinenia, na pohnútky a na osobu páchateľa, ako aj na to, či a akým spôsobom bol za ten istý skutok postihnutý v kárnom alebo disciplinárnom konaní.
Jednoducho, výška pokuty by mala odzrkadľovať závažnosť priestupku. Preto majú policajti k dispozícii sadzobník pokút. Ten však pre nikoho nie je záväzný.
Sadzobník pokút nie je zákon ani vyhláška. Nespoliehajte sa naň.
Policajtom má len napovedať to, aká pokuta by mohla byť adekvátna. Napríklad, akú výšku pokuty udeliť za aké prekročenie najvyššej dovolenej rýchlosti. Lenže to nie sú jediné faktory, ktoré môžu ovplyvniť výšku pokuty.
Sami uznáte, že prekročiť o 13 km/h povolenú rýchlosť v obci a mimo obce je rozdiel. Takisto rozhoduje aj to, či vodiči v danom úseku väčšinou rešpektujú najvyššiu dovolenú rýchlosť, alebo ju väčšinou ignorujú. Pravdepodobne rozhoduje aj to, či vodič svoj čin ľutuje alebo ho necháva "chladným".
Policajt teda usúdil, že 50 eur za priestupok je adekvátna výška. Vodičovi vtedy zostávajú len dve možnosti - súhlasiť s pokutou alebo s ňou nesúhlasiť.
A tá dychová skúška? Gabriel asi pôsobil pri "handlovaní" o výške pokuty príliš sebavedomo. Tak si možno policajt povedal, že si overí, či za tým nie je trochu alkoholu.
Nesúhlasíš s výškou pokuty? Hor sa na dopravný inšpektorát
Nesúhlas s výškou pokuty je v podstate to isté, akoby ste tvrdili, že ste priestupok nespáchali. Vedie to k tomu, že priestupok sa nedá vyriešiť na mieste v rámci blokového konania. Vtedy o probléme môže rozhodovať len dopravný inšpektorát v rámci konania o priestupku.
To, že Gabriel na mieste spáchania priestupku nedostal kópiu predvolania na dopravný inšpektorát, nie je v rozpore s predpismi. Ono mu príde poštou na adresu trvalého bydliska, doporučene a do vlastných rúk. Totiž, najprv sa musí určiť termín konania o priestupku. O termíne však nerozhoduje policajt, ktorý meria rýchlosť na ceste.
Teraz Gabrielovi zostáva už len počkať si na predvolanie. Na dopravnom inšpektoráte sa následne budú rozoberať všetky okolnosti prekročenia najvyššej dovolenej rýchlosti. Na základe toho potom správny orgán rozhodne o výške pokuty. Tá sa pohybuje od 150 eur do 800 eur.
Ak by Gabriel akceptoval pokutu na mieste, zaplatil by len tretinu toho, čo ho čaká, ak by dostal minimálnu sadzbu na dopravnom inšpektoráte. Nehovoriac o tom, že mu hrozí zákaz činnosti do troch rokov.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.