BRATISLAVA. Na slovenských diaľniciach sa zatiaľ nezvýši rýchlostný limit na 160 kilometrov za hodinu. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) už má štúdiu, z ktorej vyplýva, že sa to neodporúča ani na jednom z dvoch vytypovaných úsekov D1: od Lúky po Rakoľuby a od Vrtižera po Bytču.
Nespĺňajú základné technické podmienky a ich úprava a dopravné značky by stáli príliš veľa peňazí.
„Je predpoklad vysokého finančného zaťaženia na realizáciu opatrení na zvýšenie rýchlosti nad 130 kilometrov za hodinu," povedal hovorca NDS Marcel Jánošík.
Spoločnosť na základe toho požiadala projektovú kanceláriu HBH projekt Bratislava o vytypovanie takých úsekov, ktoré by vyhovovali aj finančne.
Bodku dá ministerstvo
Možné riziká
Lúka - Rakoľuby (10,3 km)
Na troch miestach by nebol dostatočný rozhľad na náhle zastavenie, horší rozhľad by bol aj pri odpočívadle Hrádok.Vrtižer - Bytča (9 km)
Nevyhovujú dva smerové oblúky (zákruty) - pripúšťa sa zvýšenie rýchlosti na 140 km/hod, ale cesta by sa musela sklopiť a zabezpečiť proti šmyku.Na oba úseky by navyše bolo treba dať premenlivé dopravné značenie a urobiť ďalšie opatrenia.
Zdroj: Národná diaľničná spoločnosť
Ministerstvo dopravy sa ešte definitívne nerozhodlo. Jeho štátny tajomník Milan Mojš (Smer) však vie o možných prekážkach. Rozhodnúť sa podľa neho môže do dvoch týždňov.
Na zvýšenie maximálnej rýchlosti apeluje najmä polícia. „Na môj vkus už dlho chystáme úsek pri Trenčíne, ktorý je z hľadiska nehodovosti, frekventovanosti a konštrukcie vhodný na 160-kilometrovú rýchlosť," povedal pred mesiacom pre Hospodárske noviny policajný prezident Ján Packa.
Aj dopravný expert Jozef Drahovský oba úseky považuje za vhodne zvolené.
Sú krátke, nič by sa nezískalo
Riaditeľ Výskumného ústavu dopravného v Žiline Ľubomír Palčák je naopak proti. Oba úseky sú pomerne krátke, preto nechápe, čo by sa zvýšením rýchlostného limitu získalo.
„Na 30-kilometrovom úseku je to okolo dve a pol minúty," tvrdí o zvýšení rýchlosti zo 130 na 160 kilometrov za hodinu. Druhá vec je bezpečnosť.
Štúdie, na ktoré sa Palčák odvoláva, hovoria, že 30 percent vodičov prekračuje rýchlostný limit o 10 percent, pätina vodičov až o 30 percent. V prípade zvýšenia rýchlostného limitu „môžeme očakávať, že 20 percent vodičov pôjde možno 180, 190 (kilometrov za hodinu)."
Do 30. januára 2009 bola rýchlosť na diaľnici obmedzená na 130 kilometrov za hodinu. Od nasledujúceho dňa, keď začal platiť nový zákon o cestnej premávke, je možné, aby dopravná značka dovolila vyššiu rýchlosť. To však platí iba pre vodiča motorového vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3500 kilogramov bez prípojného vozidla.