SME
Streda, 22. marec, 2023 | Meniny má Beňadik
reklama

Výšku pokuty neurčuje sadzobník, ale policajt

Mnohým vodičom sa podarí prekročiť najvyššiu dovolenú rýchlosť. Väčšina tých, ktorých policajti nachytajú, nemá problém k priznať sa k priestupku. S výškou pokuty však už nie sú spokojní.

Peter: "Rád by som vás požiadal o vysvetlenie situácie, ktorú som zažil v sobotu ráno. Šiel som po ulici Obrancov mieru v obci Tovarníky a zahol som na ulicu Odbojárov, kde ma zastavili policajti stým že som prekročil rýchlosť. Bol som si toho vedomý.

Podľa policajného radaru som šiel 66km/h.

Po tento moment mi bolo všetko jasné, ale potom začali tvrdiť, že som bol v úseku častých dopravných nehôd a tam je pokuta minimálne 60 eur a že to už mám tretiu pokutu za 12 kalendárnych mesiacov, tak budem predvolaný na oddelenie na preskúšanie. A keď si pán policajt všimol, že mám aj skupinu C vo vodičáku, tak mi povedal, že aj psychotesty budem musieť opakovať.

A to je pre mňa to, čomu som celkom nerozumel, lebo skúšobná doba je už zrušená a psychotesty som robil asi pred pol rokom.

01.jpg

A ešte k úseku častých dopravných nehôd: ten je vyznačený iba na ulici Odbojárov (na priloženom obrázku červeným bodom, policajti merali a aj ma zastavili pri žltom bode), ale zo smeru mojej jazdy vyznačený nie je.

A ešte nakoniec, viem o tom, že som už teraz dostal tretiu pokutu (prvú za bezpečnostný pás spolujazdca, druhú za odbočenie do zákazu a teraz tretiu). Tak teraz neviem, či sa mám obávať preskúšania."

Za rýchlosť je na mieste pokuta od 0 do 650 €

Peter sa priznal, že šiel v obci rýchlejšie ako mal. Podľa zákona o priestupkoch mu na mieste hrozila pokuta do výšky 650 €. Policajt mu určil údajnú minimálnu sadzbu 60 €.

Existuje sadzobník pokút, v ktorom sú jednotlivé pokuty priradené k rozsahom prekročenia najvyššej dovolenej rýchlosti. Sadzobník však nie je pre nikoho záväzný. Jeho úlohou je len pomôcť policajtom určiť, aká pokuta je vhodná k akému priestupku. V zákone o priestupkoch sa totiž píše:

§ 12, zákon č. 372/1990 Zb.:

Pri určení druhu sankcie a jej výmery sa prihliadne na závažnosť priestupku, najmä na spôsob jeho spáchania a na jeho následky, na okolnosti, za ktorých bol spáchaný, na mieru zavinenia, na pohnútky a na osobu páchateľa, ako aj na to, či a akým spôsobom bol za ten istý skutok postihnutý v kárnom alebo disciplinárnom konaní.

Sadzobník pokút nedokáže odpovedať na všetky otázky, ktorých odpovede sa zohľadňujú pri posudzovaní toho, akú pokutu si vodič za priestupok zaslúži.

Policajt zdôvodnil výšku pokuty úsekom častých dopravných nehôd. Toto je jeden z argumentov, ktorý dokáže "výmeru sankcie" zvýšiť z "normálnej" pokuty. Keďže však vodič dopredu nepozná výšku "normálu", musí automaticky počítať s najvyššou sadzbou podľa zákona, ak spáchal priestupok.

Minimálnou sadzbou je "pokarhanie" alebo upozornenie na to, že vodič spáchal priestupok bez finančného postihu. Policajt z tohto pohľadu nemal určovať minimálnu výšku pokuty.

Peter si sťažoval na to, že zo strany, odkiaľ šiel, nebola dopravná značka, ktorá by upozorňovala na úsek častých dopravných nehôd. Dopravná značka však nerozhoduje o tom, akú pokutu má vodič dostať za prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti. Rozhoduje policajt. A keď sa vám jeho argumentácia nepáči, vždy máte možnosť priestupok riešiť na dopravnom inšpektoráte.

Preskúšanie je za tri závažné dopravné priestupky

Policajt postrašil Petra preskúšaním a psychologickými testami. Zdôvodnil to tým, že spáchal za posledných 12 mesiacov 3 dopravné priestupky. Peter sa však nemusí preskúšania báť. A ani psychotesty nebude musieť absolvovať predčasne.

Na to, aby musel byť Peter preskúšaný, musel by buď spáchať za posledných 12 mesiacov 3 závažné dopravné priestupky alebo by orgán policajného zboru mohol dôvodne predpokladať, že nastala zmene v odbornej spôsobilosti Petra.

Peter však 3 závažné dopravné priestupky za posledných 12 mesiacov nespáchal, ak platí to, čo napísal. Nezapnutý bezpečnostný pás spolujazdca nie je priestupkom vodiča. A aj keď ďalšie dva priestupky spadajú do kategórie "závažné", nie sú to tri závažné dopravné priestupky. Preto Petrovi nehrozí ani predčasné preskúmanie psychickej spôsobilosti.

Spomínali sme meranie rýchlosti. Jeden z vás sa nás v tejto súvislosti pýta:

Sono: "Neviete mi povedať, či policajt, keď mi nameria rýchlu jazdu, tak mi musí ukázať fotku s rýchlosťou aj s mojou značkou na mieste, alebo môže toto ukázať až pri jednaní na dopravnom inšpektoráte?

Situácia - prekročím rýchlosť o 40km/h napríklad a chcem vidieť fotku. Policajt mi povie, že keď na tom trvám, tak mi zoberie vodičák a ukáže mi ju až na dopravnom inšpektoráte."

Na to, aby vám mohol dať policajt pokutu na mieste v rámci blokového konania, musí byť priestupok spoľahlivo zistený a vy musíte byť ochotní pokutu zaplatiť. "Spoľahlivo zistený" znamená, že priestupok musí vedieť policajt dokázať. Nemusí to však robiť na mieste spáchania priestupku, keďže mu to žiadny zákon neprikazuje.

Blokové konania je v podstate zrýchleným a zjednodušeným spôsobom konania o priestupku na dopravnom inšpektoráte. Pri ňom sa predpokladá, že policajti bezdôvodne nikoho neobvinia a vodič, ak spáchal priestupok, prizná si ho.

Ak vám policajti neukážu fotografiu ako dôkaz na mieste a zadržia vám vodičský preukaz za prekročenie rýchlosti, automaticky to znamená riešenie priestupku na dopravnom inšpektoráte.

Dôkazy sa ukazujú na dopravnom inšpektoráte

Tam sú, v rámci objasňovania priestupku, policajti povinní predložiť všetky dôkazy potvrdzujúce ich tvrdenie. Teda aj prípadnú fotografiu dokazujúcu prekročenie najvyššej dovolenej rýchlosti.

V prípade, že by ste priestupok nespáchali a policajti by ho nemali ako dokázať, mohli by ste si nárokovať od štátu uhradenie prípadnej škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím. Za to by sa asi policajný zbor konkrétnemu policajtovi, ktorý by vás z priestupku obvinil, asi nepoďakoval. Predpokladáme, že policajti sú si toho vedomí a preto si myslíme, že vás v drvivej väčšine prípadov len tak neobvinia bez príčiny.

A ak vám policajt neukáže dôkaz o prekročení rýchlosti na mieste, máte dve možnosti:

 • veriť policajtovi v tom, že ste priestupok spáchali a vyriešiť problém na mieste
 • neveriť policajtovi a problém riešiť na dopravnom inšpektoráte - tu však riskujete zadržanie vodičského preukazu do vyriešenia priestupku

Na záver si prečítajte zaujímavý názor jedného z vás k problému riešenia priestupkov v blokovom konaní:

Dušan: "Zadržanie vodičského preukazu v prípade nezaplatenia na mieste je donucovací prostriedok, ktorý tlačí vodiča k priznaniu sa k priestupku a zaplateniu pokuty aj vtedy, ak je priestupok sporný.

Zaplatením pokuty sa priznávame k priestupku. Je to lacnejšie riešenie, ako behať po úradoch. Policajt nemusí na mieste dokazovať vinu vodiča, odkáže vás na správne konanie, ale váš vodičský preukaz nahradí zdrapom papiera. A ak pracujete, alebo cestujete pravidelne do zahraničia, je to čistá strata času.

Podľa môjho skromného názoru je to úplné porušenie princípov prezumpcie neviny. Alebo to môžeme hodnotiť tak, že sporné strany nie sú rovnocenné a ide o vynútenie dôkazov (podpis a zaplatenie) pod nátlakom (zadržanie vodičského preukazu na 15 dní). Nie je daná možnosť zaplatiť a nesúhlasiť.

Chcel by som vedieť, kto má dnes čas behať po úradoch a doťahovať sa. Ak aj dokážete svoju nevinu, nikto vám stratený čas a peniaze nenahradí."

fotak3.jpgZažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

reklama

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami
 3. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 4. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 5. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 6. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 8. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
 1. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami
 2. Verejnosť už hlasuje za najkrajšiu obnovenú pamiatku
 3. Súboj o najkrajšiu pamiatku rozhodne verejné hlasovanie
 4. Súboj o najkrajšiu pamiatku rozhodne aj verejnosť
 5. Západniari hlasujú o svojej najkrajšej pamiatke
 6. Verejné hlasovanie rozhodne o najkrajšej obnovenej pamiatke
 7. Súboj o najkrajšiu pamiatku rozlúskne verejné hlasovanie
 8. Opäť máme možnosť hlasovať o najkrajšiu obnovenú pamiatku
 1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 14 521
 2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 13 668
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 948
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 078
 5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 607
 6. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 7 461
 7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 273
 8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 3 153
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Blogy SME

 1. Soňa Kallová: Mierotvorci Slovania alebo tradícia Svätoplukových prútov stále živá
 2. Ján Šeďo: Cár necestuje, nešoféruje, ľuďom tlačia do hlavy kaleráby.
 3. Miroslav Pollák: Odkiaľ pokiaľ s humorom
 4. Martina Paulenová: Otočiť sa, či pokračovať?
 5. Ján Serbák: Lanzarote - ostrov večnej jari, nevšednej prírody a jedinečnej architektúry - 4. časť
 6. Anna Miľanová: Pník 1,2... 2022
 7. Ján Serbák: Lanzarote - ostrov večnej jari, nevšednej prírody a jedinečnej architektúry - 3. časť
 8. Peter Žiak: Zákaz spaľovacích motorov = nešťastie pre Slovensko
 1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 7 113
 2. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 5 489
 3. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 5 151
 4. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 4 467
 5. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 2 777
 6. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 2 509
 7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 503
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 354
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťZatvoriť reklamu