Vodiči zo zahraničia to majú na Slovensku ťažké. Nepoznajú reč, sú v cudzine a tak sa občas môže stať, že pri kontakte s policajtom nastane nedorozumenie. Čo ak je vodičom auta zo zahraničia Slovák?
Jeden z vás nám napísal svoju skúsenosť s policajnou kontrolou. Pracuje v nadnárodnej firme, a preto vôbec nie je nepredstaviteľné, že po Slovensku jazdí na vozidle so zahraničným evidenčným číslom. Mimochodom, jeho identitu z pochopiteľných dôvodov nezverejníme.
Marcel: "Cestujem na Slovensko vždy so zahraničnými značkami a veľmi často sa stávam terčom policajných hliadok, ktoré ma doslova prenasledujú a čakajú na chybu. Snažím sa vždy ísť predpisovo.
Na jednej svetelnej križovatke som isto prešiel na zelenú a za mnou majáky. Zastavila ma hliadka, začali na mňa anglicko-nemecky, že som prešiel na červenú a že mám zaplatiť 150 eur. Tak som ich hru hral a plynulou nemčinou som sa im snažil vysvetliť, že bola zelená a že ak majú dôkaz, že ho chcem vidieť.
V tom som počul, ako jeden policajt druhému hovorí: "ten fašista nemecký sa tak ľahko nevykrúti". Na to som si vytiahol blok a začal si zapisovať číslo policajta. Keď sa spýtal, že čo robím, po slovensky som odpovedal: "zapisujem si vaše číslo pre prípad, že sa to bude prešetrovať".
Vytrhol mi papier z ruky, vynadal a rýchlo odišli na služobnom aute. Veľmi ma zarazilo také chovanie. Už to, ako postupovali, bolo zvláštne. Vôbec si nevypýtali doklady, ale chceli hneď zaplatiť.
Ako sa brániť, keď viem, že som nespáchal nič zlé? Mám právo žiadať fotografiu alebo videozáznam s priestupkom priamo na mieste?
Nie som jediný so zahraničnými značkami, čo sa stal obeťou šikany policajtov. Dokonca, známi tu v Nemecku mi vraveli, že aj v sprievodcoch je varovanie pred cestou na slovensko zahraničným autom práve kvôli polícii."
Ak je pravdou to, o čom píše Marcel, policajti
porušili zákon o policajnom zbore, podľa ktorého majú zachovávať česť, vážnosť a dôstojnosť svoju a aj iných osôb.
bez dôkazu obvinili Marcela z porušenia dopravného predpisu a aj keď museli vedieť, že nekonali správne (čo naznačuje ich konanie), vyžadovali od vodiča zaplatenie pokuty.
Policajti si nemusia od každého vodiča vypýtať doklady. No na to, aby mohli riešenie potenciálneho priestupok spoľahlivo uzavrieť, musia poznať totožnosť obvineného.
Marcel neurobil nič zlé, keď si vypýtal dôkaz priestupku, keď bol presvedčený o svojej nevine. Policajti by zareagovali správne, ak by povedali, že mu dôkaz ukážu na dopravnom inšpektoráte. Samozrejme, nič im nebráni ukázať dôkaz aj na mieste, nič ich však k tomu nenúti. Z konania policajtov však vyplýva, že pravdepodobne žiadny dôkaz nemali.
Ako reakciu na správanie sa policajtov Marcel zareagoval správne: poznačil si meno policajta, ktorý ho obvinil z priestupku. Naopak, policajt zareagoval úplne nevhodne. Za istých okolností by sa vytrhnutie papierika z dlane vodiča dalo chápať ako lúpež.
V prípade, aký zažil Marcel, sa dá legálne brániť len tak, že zavolá na miesto iných policajtov, ktorým oznámi, čo sa stalo. Na škodu by nebolo sa ani obrátiť na právnika v prípade, že viete také konanie, ako Marcel popísal, dokázať.
Marcel: "Keď mám auto prihlásené v Nemecku, spĺňa tým podmienky nemeckého zákona a nemeckej vyhlášky. Má ma právo policajt kontrolovať podľa slovenskej vyhlášky? Napríklad, prehnano vzaté, podľa nemeckých predpisov nemusím mať v lekárničke nožnice a podľa slovenských ich tam musím mať. Je to pokutovateľné?"
(Upravené: Pôvodne sme v tejto časti článku písali, že povinná výbava vozidla zo zahraničia má byť podľa predpisov krajiny, kde je vozidlo registrované. Po porade s právnikmi sme však dospeli k názoru, že povinná výbava určená Slovenskými predpismi platí na našom území aj pre vozidlá z iných krajín.)
Na Slovensku platí vyhláška, podľa ktorej musí mať vodič vo vozidle autolekárničku, ktorá je schválená v krajine, kde je vozidlo registrované. Aj keď vozidlo musí spĺňať technické predpisy krajiny, kde bolo vozidlo umiestnené na trh, povinnej výbavy sa to netýka.
Za lekárničku platnú v Nemecku tak pokutu na Slovensku nedostanete. Ak vám však bude chýbať v našej krajine v aute výstražný trojuholník, odev s reflexnými prvkami v dosahu vodiča, v niektorých prípadoch náhradné koleso s heverom, protisklzové reťaze a hasiaci prístroj, pred pokutou vás neochráni to, že je vaše auto registrované v inej krajine.
V istých situáciách tiež policajti na Slovensku môžu zadržať evidenčné čísla vozidla alebo technický preukaz aj autu zo zahraničia.
§ 72, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Policajt je oprávnený zadržať osvedčenie o evidencii alebo evidenčný doklad od vozidla vydaný v cudzine, ak
a) je vozidlo nespôsobilé alebo technicky nespôsobilé na cestnú premávku alebo ak vozidlo bolo vyradené z evidencie alebo z cestnej premávky,
b) vodič nepreukázal, že vozidlo bolo v ustanovenej lehote podrobené technickej kontrole alebo emisnej kontrole,
c) údaje v ňom uvedené nie je možné identifikovať,
d) je podozrenie, že sa v ňom neoprávnene urobili zmeny alebo že je neplatné,
e) pominul účel, na ktorý bolo vydané,
f) je na vozidle nečitateľná alebo poškodená tabuľka s evidenčným číslom alebo táto tabuľka nie je umiestnená v súlade s týmto zákonom,
g) vodič nepredloží potvrdenie o poistení zodpovednosti,
h) vozidlo presahuje najväčšie prípustné rozmery a vozidlo nemá povolenie na zvláštne užívanie ciest,
i) vozidlo presahuje najväčšiu prípustnú celkovú hmotnosť alebo najväčšiu prípustnú hmotnosť pripadajúcu na nápravu a vozidlo nemá povolenie na zvláštne užívanie ciest,
j) vozidlo nemá zaplatenú úhradu za užívanie vymedzených úsekov diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I. triedy alebo mýto.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.