SME
Nedeľa, 20. september, 2020 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky

Tachometer nie je presný. Ako teda dodržať 80-ku na diaľnici?

Prečo obmedzujú rýchlosť na diaľniciach v pravom jazdnom pruhu? Ako sa dá ísť presne 80-kou a nedostať pokutu za pomalú jazdu? Je aj výjazd z diaľnice križovatkou?

V nedávnej dobe sa na diaľniciach a rýchlostných cestách na Slovensku objavili dopravné značky, ktoré pri vjazdoch na rýchlostné komunikácie a výjazdoch z nich obmedzujú rýchlosť v pravom jazdnom pruhu. Na niektorých miestach je tam dokonca rýchlosť obmedzená na 80 km/h.

Viacerí z vás sa nás pýtajú, ako tam legálne jazdiť 130-kou, keď sa mimo obce smie jazdiť len v pravom jazdnom pruhu.

Obmedzenie rýchlosti pod Strečnom pre vás nemusí platiť

Čiastočne sme sa tomuto problému venovali pri rozoberaní otázky, ako sa správne jazdí pod Strečnom. Najmä vo vzťahu k jazdným pruhom a k rýchlostiam. V tejto súvislosti sme dostali e-mail s otázkou.

Maroš: "Prípad Strečno - cesta je prázdna a využívam na jazdu ľavý pruh a idem maximálnou 90km/h (pravý pruh je pre pomalé vozidlá 70km/h) a dobieha ma rýchlejšie vozidlo. Musím ho samozrejme pustiť. Správnym postupom v tejto situácii je moje spomalenie na 70 km/h, preradenie do pomalého pruhu, a potom opätovné preradenie do ľavého pruhu a zrýchlenie na rýchlosť 90 km/h?"

Pod Strečnom sú v podstate dva jazdné pruhy, jeden pre každý smer. A k tomu je v jednom smere vybudovaný jazdný pruh pre pomalé vozidlá. Pomalosť je v tomto prípade určená hranicou 70 km/h. Určuje to dopravná značka obmedzujúca najvyššiu dovolenú rýchlosť v jazdnom pruhu pre pomalé vozidlá.

Každé rýchlejšie vozidlo tak smie jazdiť len v "ľavom jazdnom pruhu". Aj vtedy, ak je pruh pre pomalé vozidlá voľný.

05.jpgMaroš načrtol situáciu, kde poznamenal, že musí pustiť rýchlejšie idúce vozidlo, ako to jeho (ktoré má na tachometri 90 km/h). Nemá však pravdu. Má možnosť pustiť rýchlejšie vozidlo ale nie povinnosť.

V úseku Strečno - Dubná Skala nie je možné použiť povinnosť jazdy v pravom jazdnom pruhu, pretože pravý je tam dopravnou značkou určený pre pomalé vozidlá. Maroš by sa musel uhnúť rýchlejšiemu vozidlu len vtedy, ak by šiel pomalšie ako 70 km/h. Vyššia rýchlosť mu umožňuje jazdiť v priebežnom (ľavom) jazdnom pruhu.

Ak by chcel Maroš predsa len pustiť pred seba rýchlejšie auto, ktorému je najvyššia dovolená rýchlosť "ukradnutá", musí to spraviť postupom, ktorý Maroš popísal vo svojej otázke: najprv spomalí na najviac 70 km/h, potom sa preradí do pomalého pruhu, nechá sa predbehnúť, a potom sa opätovne preradí do ľavého pruhu a zrýchli na rýchlosť nad 70 km/h.

Obmedzenie rýchlosti na diaľnici

§ 35, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(4) Rýchlosť jazdy podľa odseku 1 sa nevzťahuje na vodiča motorového vozidla vchádzajúceho na diaľnicu, vychádzajúceho z diaľnice, pri súbežnej jazde a v iných prípadoch, ak je to potrebné z hľadiska bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Rýchlosť jazdy podľa odseku 1 sa nevzťahuje ani na vodiča motorového vozidla použitého pri vykonávaní činností spojených so správou a údržbou diaľnice, s odťahovaním vozidiel a činností spojených so záchranou života, zdravia a majetku a na vodičov kolóny vozidiel ozbrojených síl, ozbrojených bezpečnostných zborov a ozbrojených zborov.

Ak sa obmedzenie rýchlosti v pravom jazdnom pruhu ocitne na diaľnici, zvyčajne je to v mieste, kde je výjazd z diaľnice alebo vjazd na ňu. Výjazd a vjazd pritom nie je dostatočne dlhý na to, aby vodič v ňom dosiahol potrebnú rýchlosť.

Vodičom jazdiacim v pravom jazdnom pruhu nezostáva nič iné, iba spomaliť. Preradenie do jazdného pruhu vľavo by bolo možné len vtedy, ak by ste tam predchádzali alebo obchádzali. Alebo ak by sa zo zákona vyškrtla povinnosť jazdiť v pravom jazdnom pruhu.

Takéto obmedzenie sa na diaľnice, a nie len na Slovensku, umiestňuje preto, lebo vodiči vychádzajúci z diaľnice alebo vchádzajúci na ňu majú zo zákona možnosť ísť nižšou rýchlosťou ako 80 km/h. Je to pochopiteľné, lebo nie každé auto dokáže akcelerovať tak rýchlo, aby po výjazde zo zákruty dokázal aj na krátkej vzdialenosti akcelerovať na minimálne 80-ku.

Čo však v prípade, na ktorý nás upozornil Maroš?

80-ka na diaľnici ako najvyššia a súčasne najnižšia povolená rýchlosť

Maroš: "Je prázdna diaľnica. Idem 130 km/h v mieste obmedzenia rýchlosti v pravom pruhu na 80 km/h spomalím na 80 km/h. Zároveň nesmiem ísť menej ako 80 km/h čo je minimálna rýchlosť na diaľnici. Ako to zabezpečiť keď rýchlomer ukazuje rýchlosť vyššiu než je skutočná rýchlosť vozidla? Aká je možná pokuta v prípade, že by som išiel menej ako 80 km/h, napríklad 78km/h.?"

Na takom mieste by ste mali ísť 80-kou. Za rýchlejšiu jazdu by vám v blokovom konaní hrozila pokuta až 650 €. Za pomalšiu by to bolo buď najviac 60 € alebo najviac 650 €.

Je to v závislosti od toho, ako chápeme výraz "prekročiť rýchlosť ustanovenú v osobitnom predpise". Ak to znamená, že prekročiť môžeme len najvyššiu dovolenú rýchlosť, potom sa za pomalšiu jazdu ako povolenú dá najviac 60 € pokuta. Pokojne to však môže byť vo význame "prekročiť najnižšiu povolenú rýchlosť smerom nadol", čo by bolo až za 650 €.

Tu však treba povedať, že ak je na diaľnici rýchlosť obmedzená na 80 km/h, do úvahy treba vziať nie len minimálnu dovolenú rýchlosť. Zákon totiž umožňuje po diaľnici jazdiť pomalšie aj "v iných prípadoch, ak je to potrebné z hľadiska bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky". To znamená, že ak pôjdete napríklad 78 km/h, pokutu by ste dostať nemali.

Akou rýchlosťou ísť za výjazdom z diaľnice?

Michal: "Zaujímalo by ma, ako je to pri jazde po diaľnici, keď je znížená rýchlosť napríklad na 100 km/h a nasleduje výjazd z diaľnice. Akou rýchlosťou mám pokračovať v jazde po diaľnici za výjazdom? Platí ešte maximálka upravená značkou, alebo najvyššia povolená rýchlosť? Priznám sa, že si s tým už nejakú dobu lámem hlavu pri diaľničnom obchvate Popradu."

V tomto prípade sa výjazd z diaľnice chápe ako križovatka. A križovatky rušia na svojej vzdialenejšej hranici platnosť dopravných značiek obmedzujúcich najvyššiu dovolenú rýchlosť.

Podľa zákona o cestnej premávke je križovatkou "miesto, v ktorom sa cesty pretínajú alebo spájajú". V definícii pritom nie je určený smer spájania, a preto je spájaním ciest aj ich rozpájanie. To platí aj pre jednosmerky.

Nehovoriac o tom, že vo Viedenskom dohovore (medzinárodná dohoda o cestnej premávke), ktorý je nadradený nášmu zákonu o cestnej premávke v prípade rozporov, je križovatka chápaná ako každé úrovňové kríženie spojenie alebo rozvetvenie ciest vrátane miest tvoreným takým krížením, spojením alebo rozvetvením. Za takýmto miestom už dopravná značka obmedzujúca najvyššiu povolenú rýchlosť neplatí.

To isté vysvetlenie sa dá použiť aj na situáciu, ktorú zažila Richardova dcéra. Dodáme len, že pokutu dostala oprávnene, keďže 70-ka skončila za prvým výjazdom z estakády.

Richard: "Moja dcéra išla autom po prieťahovej komunikácii cez Žilinu (estakáda) v smere od Martina na Bratislavu v časti, kde je maximálna rýchlosť značkou povolená na 70 km/h.

Pri odbočke na Rajec sa odpája ľavý jazdný pruh a dva ostatné pokračujú ďalej, žiadny pruh sa nepripája. Žiadna dopravná značka maximálnu povolenú rýchlosť nemení. O asi 150 m sa situácia opakuje s odbočením z ľavého jazdného pruhu smerom nahor na mimoúrovňový kruhový objazd. Opäť žiadna značka.

Nasleduje dvojpruhový úsek, v ktorom polícia merala a namerala dcére rýchlosť nad 50 km/h ale nižšiu ako 70 km/h (asi 65), za ktorú jej vyrúbili pokutu s odôvodnením, že odpájací pruh vozovky je križovatkou, za ktorou platí všeobecné obmedzenie rýchlosti v obciach, teda 50 km/h. Pritom pripojovací pruh zo smeru od Rajca nasleduje asi po 250 m, teda až za miestom, v ktorom bolo merané, pričom pri tejto prípojke je opäť umiestnená značka s obmedzením maximálnej rýchlosti na 70 km/h.

Som presvedčený, že polícia nepostupovala správne a vyrúbila pokutu za prekročenie povolenej rýchlosti v rozpore s predpismi."

fotak3.jpgZažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 2. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % až do 8,25 %
 4. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu?
 5. Home (ale aj) Office
 6. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií
 7. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 8. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie
 9. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu
 10. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium
 1. Foreigners will be centre stage in Bratislava for the whole week
 2. Poznanie
 3. Lákajú vás benefity poisťovní? Pri zmene si všímajte podmienky
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 5. Osud našich riek máme vo svojich rukách, nenechajme to plávať
 6. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 7. Pomohli sme tým, ktorí pomáhali
 8. Cenovo dostupná autokamera Mio a pritom sa skvelými funkciami
 9. Nová služba v Prešove – celoročný bezplatný zber elektroodpadu
 10. Prečo sa kanalizácia v našich mestách upcháva, keď prší?
 1. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií 31 984
 2. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 27 021
 3. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie 21 774
 4. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 12 600
 5. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 12 507
 6. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 947
 7. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 10 690
 8. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 9 709
 9. Fantastická pomôcka pre deti – zábavný a náučný pracovný zošit 9 681
 10. Zažite liečivú silu minerálnych vôd. Obľubovali ich aj králi 9 641
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 131 nových prípadov, najviac opäť v Bratislave (minúta po minúte)

Slovensko eviduje celkovo 6 677 prípadov nákazy koronavírusom. Pandémia si doteraz vyžiadala 39 obetí.

Testovanie na nový koronavírus.
Autorská strana Michaely Terenzani

Robte už niečo s tými migrantmi

Facebookové skupiny cudzincov žijúcich na Slovensku sú plné príbehov z oddelení cudzineckej polície.

Čakanie pre cudzineckou políciou vo Vajnoroch pri Bratislave.
Aneta Büdi sa stala riaditeľkou Asociácie profesionálnych hokejových klubov.
Primož Roglič s tímovými kolegami, ktorí ho utešujú.

Neprehliadnite tiež

Seat Leon Sportstourer je kombi bez zbytočných kompromisov (test)

Ani so 620-litrovým kufrom sa netreba vzdať zážitku za volantom.

Seat Leon Sportstourer FR

Máte auto s AdBlue? Úlohu navyše sa neoplatí zanedbať (otázky a odpovede)

Doplnenie roztoku s močovinou často nevydrží až do servisného intervalu.

Desať áut, na ktoré sa predčasne zabudlo

Za slabé predaje mohla väčšinou vysoká cena.

Hyundai zverejnil ceny novej generácie i20. Čo ponúkne konkurent Fabie?

Základná výbava sa pod 10-tisíc eur nezmestí.

Hyundai i20