Situácií, keď jedným z účastníkov nehody je policajné vozidlo, nie je veľa, ale stávajú sa. Na jednu z nich nás upozornil čitateľ Maťo. Policajné vozidlo ho predbiehalo a kamienok, ktorý odskočil od kolies, mu rozbil čelné sklo. Keďže policajti išli rýchlo, Maťo si nevšimol evidenčné číslo a pochopiteľne si netrúfol stíhať policajné vozidlo.
Maťo: "Samozrejme pre nich pravidlá neplatia, či sú na zásahu alebo nie a samozrejme nedodržal povolenú rýchlosť na diaľnici v obci a ufujazdil (preto som si nestihol všimnúť ŠPZ). Čo v takom prípade, ak mi takýto orgán mi rozbije sklo, akým spôsobom ho zastaviť alebo mu dať znamenie, aby pribrzdil a mohli sme spísať škodovú udalosť, poprípade čo teraz s rozbitým sklom?"
Táto situácia je nepríjemná, ale platia pre ňu rovnaké pravidlá ako pre akúkoľvek škodovú udalosť respektíve nehodu. Obidve situácie definuje zákon o cestnej premávke.
Dopravnou nehodou je každá "udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej"
sa usmrtí alebo zraní osoba
sa poškodí cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie
uniknú nebezpečné veci (ktoré pre svoju jedovatosť, horľavosť, výbušnosť, samozápalnosť, infekčnosť, rádioaktívnosť alebo inú vlastnosť sú hrozbou pre zdravie a život osôb, zvierat alebo rastlinstva, alebo pre zložky životného prostredia)
na niektorom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí alebo na inom majetku vznikne hmotná škoda zrejme prevyšujúca jedenapolnásobok väčšej škody podľa Trestného zákona - táto škoda je momentálne stanovená na 3990 eur.
Za nehodu sa považujú aj niektoré škodové udalosti. Napríklad, ak je vodič vozidla, ktoré je súčasťou zrážky, pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky. Stačí tiež, že sa účastníci nedohodnú na vine a stáva sa z toho nehoda.
Nehodou sa stáva aj škodová udalosť, pri ktorej niekto z účastníkov poruší niektorú z nasledovných povinností:
§ 66, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(6) Účastník škodovej udalosti je povinný bezodkladne zastaviť vozidlo, preukázať svoju totožnosť inému účastníkovi škodovej udalosti, poskytnúť údaje o poistení vozidla, zdržať sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky a urobiť vhodné opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky. Ak účastník škodovej udalosti spôsobil hmotnú škodu osobe, ktorá nie je účastníkom škodovej udalosti, je povinný o tom túto osobu bezodkladne upovedomiť a oznámiť jej svoje osobné údaje.
Všetky ostatné udalosti v cestnej premávke, pri ktorých vznikla škoda v priamej súvislosti s premávkou vozidla, je len škodovou udalosťou, ktorú polícia nerieši.
Od 1. júna budú musieť účastníci škodovej udalosti vyplniť a aj podpísať tlačivo, ktoré je zavedené pre náhradu škody. Ak to aspoň jeden z nich nespraví, škodová udalosť bude nehodou, ku ktorej budte musieť zavolať políciu.
Zisťovali sme aj na polícii, ako sa pozerá na problém Maťa. Podľa informácií z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru z citovaného § 66 vyplýva, že ak sa poškodený vodič nedohodne s druhým účastníkom škodovej udalosti na jej zavinení alebo ako v tomto prípade druhý účastník z miesta odišiel, pretože o udalosti nevedel, platí pre poškodeného povinnosť ohlásiť dopravnú nehodu polícii.
Odbor komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru: "Upovedomujeme Vás, že žiadny všeobecne záväzný právny predpis neustanovuje osobitné povinnosti účastníka dopravnej nehody a škodovej udalosti vo vzťahu k Policajnému zboru. Z uvedeného vyplýva, že účastníci dopravnej nehody a škodovej udalosti s účasťou vozidla Policajného zboru konajú tak ako aj k iným účastníkom udalosti, ktorí nie sú vo vzťahu k Policajnému zboru."
Zákon je jasný a aj informácie z polície. Teoreticky. V praxi si každý vodič len ťažko dokáže predstaviť situáciu, keď volá políciu, aby nahlásil škodu, ktorú spôsobila polícia. Dúfajme, že jedného dňa sa takýto odvážlivec nájde a podelí sa s nami a našimi čitateľmi o svoje skúsenosti.
Maťovi môžeme poradiť už len jedno: poškodenie je potrebné riešiť s poisťovňou a nárokovať si úhradu z havarijného poistenia. Odporúčame však všetkým vodičom preveriť si ponuky poisťovní, pretože niektoré poskytujú špeciálne pripoistenie skiel, z ktorého sa hradí práve takéto poškodenie bez toho, aby majiteľ vozidla prišiel o bonusy.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.
Autor: Soňa Zverková