Niekedy sa môže zdať policajný zásah neprimeraný voči priestupku. V istých prípadoch môže ísť dokonca o jednanie proti zákonu.
Andrej: "Videl som ako Mestská odťahová služba Bratislava odstraňovala vozidlá, ktoré parkovali na chodníku pri Eurovei, naproti nástupišťu autobusu č. 28. Uvedené vozidlá neboli prekážkou cestnej dopravy a medzi nimi a plotom ostal voľný chodník širší než 1,5 m. Domnievam sa, že odtiahnutie vozidla v tomto prípade je v rozpore so zákonom o cestnej premávke."
Andrej má pravdu v tom, že pokiaľ vozidlá neboli prekážkou cestnej dopravy, nemali byť odtiahnuté. Nikde v zákone o cestnej premávke sa nespomína odtiahnutie vozidla správcom cesty, prípadne na príkaz policajta, pokiaľ sa dopustili dopravného priestupku.
Pozrite si zoznam dopravných priestupkov a ich fotografie. Aj vy môžete prispieť
Odtiahnuť auto vám smú len,
ak tvorí prekážku cestnej premávky,
na vyhradenom parkovisku, ak také parkovisko nie je preň určené, alebo
ak nemá pripevnenú tabuľku s evidenčným číslom aj keď netvorí prekážku cestnej premávky.
Takže, ak vozidlá neohrozovali alebo neobmedzovali jazdu vozidiel alebo pohyb chodcov, policajti mali v prípade nesprávneho parkovania udeliť blokovú pokutu a nasadiť papuču, nie ich odtiahnuť.
Papuči sa chce vyhnúť aj Slávka. No parkovací hlavolam na ktorý narazila, nevie vyriešiť tak, aby si bola istá, že nabudúce nedostane pokutu práve ona.
Slávka: "Parkovala som na Múzejnej ulici v Bratislave a keď som sa vrátila k autu, každé druhé vozidlo malo nasadenú papuču a za stieračom oznámenie, že porušili §25 (zákaz zastavenia alebo státia na chodníku...).
Obzrela som si autá v tom rade a parkovanie opapučovaných aj tých áut bez papuče bolo totožné - všetky mali parkovacie lístky a zároveň stáli na chodníku, ktorý má celý menej než 150 cm na šírku. Autá tam takto parkujú odjakživa a ak tam nejaké auto niekedy dostalo papuču, tak iba preto, že nemalo parkovací lístok.
Značka na tej jednosmerke udáva platenú parkovaciu zónu, na ľavom chodníku nie sú namaľované biele čiary na parkovanie ako na pravom, takže sa dá predpokladať, že na tej strane chodníka by sa nemalo parkovať. Podľa čoho teda dávajú papuče?"
Zákon upresňuje parkovanie na jednosmerných cestách v paragrafe 23, kde sa v odseku jeden píše, že "vodič smie zastaviť a stáť len vpravo v smere jazdy v jednom rade a rovnobežne s okrajom cesty, čo najbližšie k okraju cesty a na jednosmernej ceste vpravo i vľavo."
§ 52, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať; to neplatí, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením je určené inak alebo ak ide o zastavenie alebo státie vozidla, pri ktorom ostane voľná šírka chodníka najmenej 1, 5 m.
Značky Zóna s plateným alebo regulovaným státím (č. IP 27a) a Koniec zóny s plateným alebo regulovaným státím (č. IP 27b) vyznačujú oblasť, kde státie vozidiel je dovolené len na vyznačených parkovacích miestach a za dodržania podmienok vyplývajúcich z použitého symbolu príslušnej značky a spresňujúcich údajov napríklad času regulácie alebo platenia, spôsobu platenia alebo regulovania a podobne. Inak je vodičom vozidiel na takto označenom území stáť zakázané.
Keďže Múzejná ulica je súčasťou parkovacej zóny, kde sa smie stáť len na vyznačených parkovacích miestach.
Je samozrejmé, že pri chodníku, ktorý je užší než 150cm, nie je možné dodržať túto vzdialenosť. Pokiaľ však čiary jasne vyznačujú parkovacie miesto aj cez chodník, takéto parkovanie nie je protizákonné.
Keďže len pravá strana má miesta vyznačené, na ľavej sa stáť nesmie. Práve pre značku zóny. A to aj napriek tomu, že zákon by bez značky umožňoval parkovať aj na ľavej strane jednosmerky, ak na chodníku ostane voľných 1,5 metra šírky pre chodcov.
Policajti na Múzejnej však možno rozdávali papuče vozidlám, ktoré síce mali parkovacie lístky, no už neboli platné.
Občas je však otázne, podľa čoho policajti udeľujú pokuty, či prečo vaše vozidlo bude odtiahnuté. Najmä v súvislosti s nasledujúcimi fotografiami.
Napríklad, Juraj nám poslal fotografie, ku ktorým napísal: "polícia viditeľne dlhodobo kľudne parkuje na verejnom priestore na tráve. Nám za to dáva pokuty a botičky a hľa, oni môžu". Tu treba Juraja opraviť, parkovať na verejnej zeleni nesmie ani polícia, ak nemá zapnuté majáky.
Aj ďalšie fotografie ukazujú parkovanie policajných áut v rozpore s dopravnými pravidlami.
Foto - Ján: "Policajt šiel na obed a veď prečo by nemohol zaparkovať aj v zákaze?"
§ 25: Vodič nesmie zastaviť a stáť na pripájacom alebo na odbočovacom pruhu.
Foto - Paťo: "Takto parkuje Trenčianska polícia. Idú nám príkladom."
§ 23: Pri zastavení a státí vodič je povinný čo najlepšie využiť parkovacie miesto a nesmie znemožniť ostatným vodičom vyjdenie z parkovacieho miesta.
§ 43, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(4) Správca cesty môže odstrániť vozidlo stojace na ceste vrátane chodníka na náklady jeho prevádzkovateľa, ak je
a) na mieste, kde tvorí prekážku cestnej premávky,
b) na vyhradenom parkovisku, ak také parkovisko nie je preň určené,
c) bez pripevnenej tabuľky s evidenčným číslom, ak podlieha evidenčnej povinnosti, alebo je bez čitateľného vyznačenia mena, priezviska a adresy pobytu alebo názvu a sídla držiteľa vozidla na viditeľnom mieste s výnimkou dvojkolesových vozidiel, aj keď netvorí prekážku cestnej premávky.
(5) Ak vozidlo tvorí prekážku cestnej premávky alebo ak ide o vozidlo uvedené v odseku 4 a v § 25, môže o jeho odstránení rozhodnúť aj policajt; také vozidlo odstráni na náklady jeho prevádzkovateľa Policajný zbor alebo správca cesty podľa rozhodnutia policajta.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.