Chystáte sa v najbližšom období kúpiť si ojazdené auto? Nezabudnite na to, že nielen na Slovensku bola potopa a nejedno auto zatopilo. Takéto autá sa podľa Združenia Spolok na ochranu vlastníkov automobilov po povodniach v uplynulých rokoch následne vždy objavili na trhu. Aj keď boli poškodené zatopením, veľa menších bazárov ich predávalo bez tejto informácie ako nepoškodené autá.
"Pôsobením vody dôjde k poškodeniu hlavne elektrických a elektronických súčastí vozidla. To sa následne môže prejaviť bezprostrednými závadami v priebehu jazdy, ktoré vo vyšších rýchlostiach môžu viesť aj k haváriám," upozornil predseda združenia, Július Petrus.
Navyše, takéto vozidlo je podľa Petrusa za normálnych okolností nepredajné.
Ako zistiť, či bolo vozidlo zatopené
V nasledujúcich mesiacoch venujte väčšiu pozornosť stavu vozidla pri kúpe ojazdeného auta. Najmä v oblastiach zasiahnutých povodňami a v ich blízkom okolí. Aby ste pred tým, než sa zaviažete auto kúpiť, mali istotu, že auto nejaví žiadnu zo známok zatopenia.
"Mali by ste pozorne prehliadnuť miesta pod plastovými časťami v interiéri, či neobjavíte zvyšky piesku alebo bahna. Rozoberte čalúnenie vo dverách, pozrite sa pod prahové lišty, koberce a sedačky," radí Petrus.
Známky zatopenia je však možné hľadať aj na miestach, ktoré bežne záujemcovia o kúpu ojazdeného vozidla neskúmajú. "Pozrite sa aj pod prístrojovú dosku. Jej kontrola býva často vynechávaná. Práve pod ňou však môžu zostať stopy po zatopení. Pričuchnite k čalúneniu, či z neho necítite zápach bahna, hľadajte škvrny na sedačkách," zdôraznil Petrus.