Slovenská a maďarská polícia nacvičovala stíhanie páchateľov unikajúcich za hranice svojho štátu. Podstatou cvičenia nebola ani tak samotná naháňačka a zatknutie, ale skôr efektivita informačného toku. To znamená, preverenie schopnosti operátorov na obidvoch stranách prevziať informáciu o udalosti od zahraničného kolegu a zorganizovať hliadky, stíhanie a napokon zatknutie.
Nácvik mal dve etapy. Najprv to bol fingovaný prepad banky v Györi a následný útek páchateľov na Slovensko. Podozrivé auto sledovali maďarskí policajti, ku ktorým sa postupne pridali aj slovenské hliadky. K zatknutiu prišlo na začiatku Gabčíkova a figuranti sa veru poriadne vyváľali na čerstvo popršanej vozovke.
Po úspešnom zásahu sa situácia obrátila a maďarskí páchatelia podľa rovnakého scenára unikali do svojej krajiny.
Cvičenia sa aktívne zúčastnili tri policajné vozidlá z každej krajiny plus dve "štábne" autá. Ich cieľom bolo sledovať celú akciu, aby následne bolo možné vyhodnotiť jej priebeh a prípadne nájsť slabé miesta. Ako hodnotenie dopadlo, nevieme, ale prvé reakcie naznačovali spokojnosť.
Zväčšiť mapu
Podľa polície, v prípade cezhraničného stíhania závisí od operátora, či dokáže správne vyťažiť informácie od kolegu. Vydáva vtedy tzv. generálnu výzvu, ktorou odblokuje vysielačky v celom kraji, aby mohol nerušene zorganizovať stíhanie a vyslať hliadky. Zasahujúci policajti dostávajú predovšetkým informáciu o type a farbe vozidla, evidenčnom čísle, o trestnom čine, odhadovanom počte páchateľov vo vozidle a o tom, či sú ozbrojení.
Na základe medzinárodných zmlúv môžu policajti stíhať páchateľov na území iného štátu do vzdialenosti 30 km od hranice. Podľa zúčastnených policajtov je však tento predpis už dávno prekonaný. Nie je predsa možné, aby stíhajúca zahraničná hliadka urobila čelom vzad a ponechala páchateľov svojmu osudu v momente, keď GPS pípne na pomyselnej 30-kilometrovej hranici.
Podobné cvičenie už naši policajti absolvovali s Rakúšanmi a Čechmi. Ich úlohou je preveriť aj rečové schopnosti operátorov.
V prípade Maďarska ani Česka rečová bariéra v podstate neexistuje. Inak je to pri spolupráci s Rakúskom. Podľa polície však aj pri tomto cvičení operátor svoju úlohu zvládol dobre.
Naša jazyková príbuznosť s Českom podnietila vznik projektu spoločného krízového strediska. To by malo vzniknúť v Hodoníne, ktorý je hodnotený ako najrizikovejší z hľadiska zásahu záchranných zložiek. Toto centrum by malo koordinovať zásahy polície, hasičov a sanitiek, napríklad pri záplavách či iných udalostiach.
Projekt zastrešuje ministerstvo vnútra, ktoré na jeho realizáciu vyčlenilo peniaze. Veľkú časť financií by však mal poskytnúť Brusel, ktorý už projekt v súčasnosti posudzuje.
Autor: Soňa Zverková