BRATISLAVA. Motoristická verejnosť je v očiach politikov mimoriadne obľúbeným "oslíkom potras sa". Automobil má v našich životoch nenahraditeľné miesto a mocní nás nechávajú za jeho používanie platiť. Je však pred voľbami, a tak sa môžeme pozrieť na to, čo sú nám politické strany ochotné za naše dane aspoň sľúbiť.
Niektorí jej nevenovali vo svojich predsavzatiach dokonca žiadny priestor.
Smer
Najsilnejšia súčasná strana Smer kladie najväčší dôraz na dobudovanie diaľničného spojenia medzi Bratislavou, Košicami a Banskou Bystricou.
Okrem toho sľubuje znižovanie počtu obetí dopravných nehôd a boj s pirátmi na cestách. V programe sa zaväzuje, že nebude dvíhať ceny diaľničných známok pre automobily do 3,5 tony.
HZDS
Koaličný partner Smeru, Hnutie za demokratické Slovensko, chce zabrániť zavedeniu elektronického mýtneho systému pre osobné autá. Sľubuje aj urýchlenie výstavby a modernizácie diaľnice medzi Bratislavou a Košicami do roku 2013 a zároveň pokračovanie výstavby diaľníc a rýchlostných ciest.
SDKÚ
Opozičná SDKÚ je takisto proti elektronickému mýtu pre osobné vozidlá a v programe sa zamerala na financovanie výstavby diaľnic prostredníctvom európskych fondov a štátnych dlhopisov, ktoré majú pritiahnuť do výstavby peniaze z dôchodkových správcovských spoločností.
Okrem D1 z Bratislavy do Košíc chce SDKÚ rozbehnúť výstavbu rýchlostnej cesty R4 od poľskej hranice cez Prešov a Košice do Maďarska, R2 z Žiaru nad Hronom cez Prievidzu do Trenčína, kde sa má napojiť na D1 a ťah do Českej republiky. Strana sa chce zasadiť aj za stavbu obchvatov Bratislavy, Prešova a Banskej Bystrice.
KDH
Kresťanskodemokratické hnutie chce tiež prehodnotiť financovanie cestnej infraštruktúry cez PPP a nahradiť ho eurofondami. V jeho programe sa píše o modernizácii tranzitných úsekov s prioritou na krízové uzly.
Kresťanskí demokrati chcú podporovať aj projekty integrovanej mestskej dopravy a v mestách preferovať hromadnú osobnú dopravu pred individuálnou.
SaS
Sloboda a solidarita si predsavzala stavať diaľnice a rýchlocesty únosným tempom, čo odhadla na 60 kilometrov ročne. Najvyššiu prioritu má do roku 2014 mať, samozrejme D1 Bratislava - Košice, potom úsek Košice - Michalovce a nultý obchvat Bratislavy D4.
SaS tiež navrhuje zníženie spotrebnej dane z palív a cestnej dane na minimum povolené Európskou úniou a tiež ponechanie diaľničných známok pre osobné autá.
SMK
Strana maďarskej koalície uvádza ako prioritu v oblasti dopravy vybudovanie rýchlostnej cesty z východu na západ Slovenska južnou trasou R7 a zvýšiť bezpečnosť a plynulosť dopravy budovaním obchvatov miest a obcí.
Most-Híd
Most-Híd chce pokračovať v stavbe infraštruktúry aj prostredníctvom PPP, ale s väčšou účasťou štátnych peňazí a v prípade lokálnych komunikácií aj s účasťou samosprávy a štátu v kombinácii s PPP.
Ostatní
Vo volebných programoch Slovenskej národnej strany, Komunistickej strany Slovenska a Občianskej konzervatívnej strany, kandidujúcej na listine Mostu-Híd, sme žiadne vyjadrenia k problematike dopravy nenašli. To môže, samozrejme, tiež hovoriť o prístupe týchto subjektov k motoristickej verejnosti.
Vo Veľkej Británií sa nový šéf ministerstva dopravy po nedávnych voľbách okamžite pustil do reforiem a ohlásil stabilizáciu cien pohonných hmôt, zmeny v mýtnom systéme a celkovo priateľskejší prístup novej administratívy k motoristom.
Ak by z toho aspoň čas dotiahol aj do úspešného konca, mohli by sme Britom blahoželať. Či máme podobné vyhliadky po voľbách aj my, je veľmi otázne. Tobôž po zhodnotení ich doterajšieho konania v náš (ne)prospech.
Pokúsime sa tiež priniesť vyjadrenia politických strán na naše otázky o podpore motoristov.
Mimochodom, čo by mali, podľa vás, spraviť politici po voľbách pre všetkých, ktorí sa presúvajú cestami?
Ako vláda plní sľub zrýchliť výstavbu diaľnic a rýchlostných komunikácií
Čo sľúbili: Vláda vytvorí podmienky pre výstavbu a sprevádzkovanie 100 km diaľnic a rýchlostných ciest do roku 2010.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Premiér Robert Fico v stredu po rokovaní vlády vyhlásil, že jeho kabinet „má podstatne väčšie ambície v diaľničnej infraštruktúre, ako bolo vyjadrené v programovom vyhlásení vlády". (...) Podľa premiéra prijme vláda v krátkom čase „rozhodnutia ekonomického, finančného a legislatívneho charakteru, ktoré zabezpečia, že do konca volebného obdobia musí byť dokončené spojenie medzi Bratislavou a Košicami".
Zdroj: SME 7.7.2007, Premiérova diaľnica je nereálna
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Rýchlejšia stavba diaľnic zvýši mobilitu pracovnej sily aj tovarov, čo môže urýchliť rozvoj regiónov a tým aj celej ekonomiky. Dôležité však je, aby zrýchlenie výstavby bolo efektívne. Aj stavanie diaľnic má svoju cenu.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. V rokoch 2007-2009 došlo oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu k miernemu zrýchleniu výstavby diaľnic a rýchlostných ciest (44,7 km ročne oproti 40,9 km ročne). Tempo výstavby naznačuje, že vláde sa podarí sprevádzkovať do roku 2010 sľúbených 100 km ciest. Prepojiť diaľnicou Košice a Bratislavu sa však do roku 2010 nepodarí.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub znížiť počet dopravných nehôd
Čo sľúbili: Vláda SR (...) urobí potrebné kroky k tomu, aby sa Slovenská republika priblížila k cieľu vytýčenému Európskou komisiou znížiť do roku 2010 počet usmrtených pri dopravných nehodách na polovicu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády SR, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Bezpečnosť cestnej premávky šetrí ľudské zdravie aj peniaze.
Aká je realita? Sľub je takmer splnený. Podľa cieľa Európskej komisie by mal počet obetí na cestách klesnúť na 307 v roku 2010. V rokoch 2006-08 sme k cieľu mali vždy ďalej ako v roku 2005. V roku 2007 dokonca zomrelo na cestách 627 ľudí, čo bol druhý najvyšší počet v novom desaťročí. V roku 2008 však počet obetí klesol na 559 a v roku 2009 dokonca na 347, čo je najmenej v histórii samostatného Slovenska. Príčinou je okrem nového cestného zákona s prísnejšími pokutami a zníženou rýchlosťou v obciach zrejme aj kríza, kvôli ktorej jazdí po cestách menej áut.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Autor: Jozef Lednický