SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Abarth ožil. Športové Fiaty skúšame v serpentínach a medzi lavínami

Na jednej z najkrajších ciest Európy testujeme oživenú legendu: Fiat 500 Abarth. Vrchná časť horského priechodu Passo Stelvio bola pod lavínami, v spodnej časti zúrila športová fiatka.

(Zdroj: Daniel Hlinka)

Abarth a horský priesmyk Passo Stelvio – to znie ako pozvánka na skvelú motoristickú párty. Passo Stelvio je spolu s legendárnou rýchlostnou skúškou Col de Turini (neodmysliteľná súčasť Rally Monte Carlo) magazínom Top Gear označovaný za jeden z troch jazdecky najpríťažlivejších horských priesmykov Európy.

Už roky sme túžili ho prejsť a konečne to vyšlo. Nespočetné množstvo nádherných zákrut, veľké prevýšenie a na naše pomery neuveriteľne kvalitný asfalt sú zárukou obrovskej dávky adrenalínu a zábavy – pokiaľ k tomu máte správne náradie. Ja som to šťastie mal, dokonca ešte správnejšie ako som predpokladal.

Abarth 500

Vyrážame z Turína. Prvý sa mi ušiel Abarth 500. Zuby som si síce brúsil na Grande Punto, pretože jeho opticky krásne vyvážená karoséria so širokými bokmi sa mi páči viac, ale kolega Rasťo si ho odchytil skôr. Ani päťstovka však nevyzerá zle.

Mohutné nárazníky, zadný difúzor , efektný strešný spojler a najmä široké prahy s imidžovými, príplatkovými 17-palcovými kolesami vedia riadne rozbúšiť srdce. Podľa niekoho sa toto auto až priveľmi nasilu snaží podobať na svojho predchodcu.

82_male_big.jpg

Toto je kráľ Abarth. Tvrdý, ostrý a nekompromisný ako motokára. Zábava má prednosť pred kultivovanosťou, ale práve to mu dodáva výrazný charakter. Päťstovka nie je len dizajnové retro, ale škorpión ako zo starej školy.

Za najviac rozporuplný je považovaný hlavne predný nárazník s „predkusom“. Tento tvar bol ale nevyhnutný. Predná časť je natiahnutá kvôli tomu, aby sa tam vmestil prepĺňaný motor 1.4 T-JET. Všetky aerodynamické prvky sú účelové a funkčné. Veľký otvor v prednom nárazníku nie je pre parádu, ale slúži na privádzanie väčšej porcie vzduchu do motorového priestoru. Otvory po bokoch predného a zadného nárazníka pomáhajú chladiť, prípadne odvetrávať brzdy a obe koncovky výfuku sú aktívne a riadne počuteľné.

Interiér je menej vyšperkovaný ako v Grande Punte. Jeho spoločná štruktúra s Päťstovkou je však natoľko osobitá, že viac čačiek mu ani nechýba. Postačí veľký volant so sploštenou spodnou časťou venca a príjemnými výrezmi na palce. Potešia aj hliníkové pedály a športové sedačky, ktoré sú odkazom na Abarthy zo šesťdesiatych rokov. Vyzerajú nádherne, napriek výraznému bočnému vedeniu sa do nich celkom pohodlne nastupuje.

87_male_big.jpg

Malý škorpión má o niečo užšie sedačky než Grande Punto. Väčšine vodičov bude ale viac než šírka chýbať nižší posed. Sedí sa rovnako vysoko ako v klasickej Päťstovke.

Pri nastavovaní optimálnej polohy za volantom sa žiaľ stretávam s rovnakým problémom ako v klasickej Päťstovke. Sedadlo vodiča sa nedá spustiť ani o chlp nižšie. Sedí sa rovnako vysoko, čo urastenejším kolegom prekáža. Výška posedu ako v MPV alebo SUV nie je pre športové auto ideálna.

Diaľničné cestovanie za volantom malého Abarthu nie je dvakrát pohodlné, ale nič iné od malej športovej hračky na 17-palcových kolesách ani nemožno čakať. Iba tuhosť, tvrdosť, poskakovanie na nerovnostiach, ale súčasne excelentné držanie stopy. Motor pri diaľničnej rýchlosti 130 km/h dosť hučí (točí 3500 ot/min), zišiel by sa šiesty rýchlostný stupeň.

880_male_big.jpg

Na rozdiel od základnej verzie Fiat 500, vľavo vedľa volantu pribudol merací prístroj - tlakomer turba s indikátorom radenia. Na vhodný moment preradiť upozorní vodiča signál.

Šesťstupňovú prevodovku by som uvítal aj z dôvodu presnosti radenia. Rozdiel medzi kulisami päť a šesťstupňovej prevodovky je citeľný. Riadenie by mohlo byť strmšie a posilňovač menej účinný, ale stačí potlačiť tlačidlo Sport a všetko je inak.

Riadenie zrazu stuhne a začne klásť odpor akoby prestal fungovať posilňovač. Komunikácia medzi vodičom a prednými kolesami nadobudne úplne iný, priamejší rozmer. Podvozok je ešte tvrdší než v klasickej Päťstovke, ale na talianskych diaľniciach mi to neprekáža.

Abarth Grande Punto

Môj dizajnérsky miláčik, auto pri pohľade na ktoré si zakaždým odnesiem umelecký zážitok. Grande je živým dôkazom, že niekedy na vyjadrenie dynamiky stačí upraviť len niekoľko detailov. Napríklad rozšíriť predný nárazník s výrazne mriežkovanou maskou chladiča, veľkým otvorom na prívod vzduchu do motora a bodovými hmlovkami, zvýraznenými čiernym pozadím.

84_male_big.jpg

V porovnaní s menšou Päťstovkou je cítiť, že Grande Punto bol prvý. Chýba mu výraznejší zvuk motora a výfuku a celkovo je kultivovanejší.

Potom decentne rozšíriť rozchod kolies o šesť milimetrov, aby auto lepšie sedelo a dostalo opticky „ramenatejší“ postoj. Širší rozchod treba podporiť širšími prahmi a samozrejme minimálne 17-palcovými kolesami. Nemožno zabudnúť na atraktívne biele smerovky s efektne zadymenými krycími sklami vpredu aj vzadu a predné reflektory vsadené do čierneho pozadia. Zadnú časť ozdobuje decentný strešný spojler a trochu hračkárska koncovka výfuku, ktorá jediná narúša umelecký dojem. Vyzerá priveľmi jemne a rovnaký má aj zvuk.

90_male_big.jpg

Stačí obtiahnuť palubnú dosku kožou, pridať obklady imitujúce hliník a karbón, niekoľko škorpiónov a interiér Grande Punta dostane hneď iný nádych.

Väčší škorpión je na diaľničné cestovanie oveľa príjemnejší spoločník. Je v ňom viac miesta, pohodlia a ponúka väčší jazdný komfort. Podvozok, aj keď citeľne tvrdší v porovnaní so štandardným Grande Puntom je o poznanie komfortnejší a kultivovanejší. Hlavne na vyladení prednej nápravy, eliminovaní prenosu kopancov a vibrácii do riadenia si konštruktéri dali záležať.

89_male_big.jpg

Sedačky oboch modelov cielene pripomínajú Abarthy zo šesdesiatych rokov. Snahou tvorcov je ponúknuť kúsok retra v kombinácii s pohodlným nastupovaním a stabilitou tela v zákrutách.

Zároveň sa pohrali trochu s geometriou, čo cítiť nielen na odozve riadenia, ale tiež trakcii predných kolies, ktorá je fenomenálna. Pokiaľ mi ešte raz bude niekto tvrdiť, že Abarth je len Fiat so silnejším motorom, nebudem na neho nadávať, ale radšej ho posadím za volant. Všetko s čím prichádza vodič do kontaktu je strmšie, presnejšie a ostrejšie.

Riadenie je priame a má viac citu, kulisa šesťstupňovej manuálnej prevodovky je tuhšia a precíznejšia vo vedení radiacej páky. Predné športové sedačky Grande Punta sú širšie a tým pádom pohodlnejšie na dlhé cestovanie, než tie v malom škorpiónovi. Aj akustika pri diaľničnej rýchlosti je vďaka šiestemu rýchlostnemu stupňu a zvukovo nevýraznej poháňacej sústave príjemnejšia.

Z kostitrasa kráľ serpentín

Oba Abarthy ukážu svoj skutočný charakter až na okresných cestách a v serpentínach. Ak si budete chcieť niekedy otestovať vozidlá tejto značky, určite s nimi nechoďte na diaľnicu, ale na svoju obľúbenú trasu s množstvom zákrut, kde sa cítia ako ryby vo vode. Tam sa tiež najviac ukáže výhoda prepĺňaných motorov.

Obe vozidlá poháňa známy štvorvalec 1.4 T-JET, len s rozdielnou silou. Menší dosahuje výkon 99 kW/135 k, väčší 114 kW/155 k. V tomto prípade je však podstatnejší krútiaci moment 206 Nm, či 230 Nm pri krátkodobom zvýšení plniaceho tlaku pomocou funkcie overboost.

Taký odpich zo zákruty, ako s týmito autami, nezažijete v Twingu RS, Cliu RS ani v žiadnej inej malej ostrej hračke. Hoci vysoko uznávam každý produkt z dielne Renault Sport a túžim zložiť poklonu konštruktérom týchto áut, rozdiel medzi turbomotorom a atmosférou je v kopcoch evidentný. Na to, aby vodič zažil poriadny adrenalín, úplne postačí motor s objemom 1,4 l.

81_male_big.jpg

Na Passo Stelvio sme sa vybrali z Juhozápadu. Keďže priesmyk bol zatvorený, naše vysnívané serpentíny sme museli hľadať z opačnej strany. Nechtiac sme sa tak dostali na nádhernú obchádzku pozdĺž vodnej nádrže Lago di Livorno, ktorá končí jednosmerným tunelom.

Pôvodne som si myslel, že Grande Punto je ideálne do rýchlych zákrut a preťahovákov, teda na úseky s častou zmenou tempa a polomerov zákrut. Má predsa len dlhší rázvor, vo vysokom tempe pôsobí istejšie a zároveň trochu komótne. To bol však len klam. Až v serpentínach sa poodhalí jeho pravá tvár.

Zákruty vykrajuje a vrhá sa do nich s chuťou ako rely špeciál. Je pritom jedno, či do nich vojdete rovno alebo bokom, zručný vodič si pomocou akcelerátora auto rýchlo a ľahko uprace. Radosť z jazdy môže pokaziť len nevypínateľný systém ESP, ale mne nepokazil. Pokiaľ sa ESP nastaví citlivo ako v tomto prípade, nebude až takou veľkou prekážkou, ako sa na prvý pohľad zdá.

85_male_big.jpg

Predná kolesá majú veľa trakcie aj bez mechanického samosvorného diferenciálu.

Najviac užasnutý som z malého Abartha, ktorý sa na úzkom horskom priesmyku premení doslova na divocha. Zver, ktorá drie hore kopcom ako utrhnutá z reťaze. Z každej zákruty vystreľuje, akoby ho niekto naháňal. Plný plyn, dvojka, plná brzda, pripravím si jednotku, rúčka, jemne nahodím zadok, aby som urýchlil oblúk a mal rovný výjazd a už tlačím akcelerátor na podlahu.

Predné kolesá jemne prehrabnú a drobec sa okamžite driape ďalej. Čím rýchlejšie s ním idem a plynulejšie vyberám zákruty šmykom s pomocou ručnej brzdy, tým viac vo mne silnie túžba vyťažiť z neho maximum. Z výfukov sa pri preradení na dvojku občas ozve streľba, inokedy len reve, ale krásne z plného hrdla. Už sériový Abarth 500 má neskutočne vyladený výfuk.

83_male_big.jpg

Úzky jednosmerný tunel Munt la Schera spája Taliansko so Švajčiarskom.

Od nadšenia neviem, či ma viac baví auto alebo trať. V každom prípade, synergia oboch je zárukou silného zážitku. Malý Abarth fantasticky reaguje na plyn, ešte ostrejšie než Grande Punto. Vzhľadom na rozdiel v pohotovostnej hmotnosti medzi oboma autami, citeľne ľahšie a s väčším nasadením tiež akceleruje hore kopcom. Keď jazdí pred Grande Puntom, väčší brat za ním nestíha. Na každej rovinke sa mu vzdiali takmer o dĺžku auta. Toto je kráľ Abarthov.

86_male_big.jpg

Porovnateľný odpich zo zákruty neposkytne Twingo RS, ani žiadna iná ostrá hračka tejto veľkosti.

Presadnutie z Grande Punta do päťstvoky na horských cestách je také pôsobivé, ako keby som prestúpil z klasického auta do motokáry s predným pohonom. Za volantom ani jedného škorpióna sa nebudete sťažovať na nedostatok trakcie. Obe autá majú namiesto mechanického samosvoru elektronickú trakčnú kontrolu, ktorej výhody oceníte skôr na výjazde zo zákruty.

Na vonkajšie koleso sa neprenáša viac krútiaceho momentu, tým pádom zbytočne neprekĺzava a riadenie je pokojnejšie. Predná náprava efektívnejšie prenáša výkon na cestu a lepšie drží zvolenú stopu.

Technické parametre vozidiel 500 Abarth, Grande Punto Abarth
Motor 1.4 T-JET 1.4 T-JET
Zdvihový objem [cm3] 1368 1368
Výkon [kW/k] 99/135 110/150
pri otáčkach [1/min] 5500 5500
Krútiaci moment [Nm] 206 230
pri otáčkach [1/min] 3000 3000
Prevodovka 5 MT 6 MT
Spotreba podľa výrobcu [l/100 km] 6,5 ?
Spotreba počas testu [l/100 km] 9,4 9,6
Emisie CO2 [g/km] 155 162
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 8,1 8,2
Maximálna rýchlosť [km/h] 20 5 208
Brzdové kotúče (vpredu/vzadu) 284/240 mm Brembo 305/264
Kolesá 6.5 x 16 (opcia 7 x 17) 7 x 17
Pneumatiky 195/45 R16
(opcia 205/40 R17)
215/45 R17V roku 2008 automobilka Abarth otvorila nový reprezentatívny komplex postavený v areáli historickej fabriky Mirafiori, ktorý sme počas našej návštevy Turína nemohli obísť. Pod jednou strechou združuje dielne, dizajnérske štúdio a kancelárie manažmentu spoločnosti. Zároveň je základňou súťažného tímu Abarth Racing, ktorý stavia a prevádzkuje súťažné špeciály kategórie Super 2000. Komplex nazvaný Officine 83 má rozlohu 23.000 m² a pracuje v ňom 100 zamestnancov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 2. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 3. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 4. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 5. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 6. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 7. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 8. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 9. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 10. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 27 587
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 9 623
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 689
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 650
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 019
 6. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 590
 7. Neapolu odpustíte chaos, decentné Sorrento je únikom do pohody 2 509
 8. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 354
 9. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 1 968
 10. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 869
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Parkovanie na chodníku bude od marca 2022 regulované.

Dodržať voľnú šírku chodníka 1,5 metra už nebude stačiť.


26. nov
Suzuki S-Cross

Pod kapotou ostáva mild-hybridný štvorvalec aj pohon všetkých kolies.


25. nov
Kia Niro

V ponuke budú opäť hybridy aj elektrická verzia.


25. nov
BMW M4 Competition

Balík doplnkov Race Track predurčuje auto skôr na okruh než do premávky.


24. nov

Blogy SME

 1. Jana Hanuliaková: Poslali sme list všetkým primátorom a primátorkám okresných miest na Slovensku
 2. Matúš Lazúr: Pán Delta povolal z Afriky mocného čarodeja Omikróna
 3. Štefan Vidlár: Záhorák šecko skúr ví... Druhý veseuý dzíl
 4. Štefan Vidlár: Čovjeci bezcitňí
 5. Ján Marton: Schválená poľnohospodárska politika - európska totalita pred dverami.
 6. Anton Kovalčík: Postkoloniálna Teória.
 7. Otilia Horrocks: Omikron za dverami
 8. Tomáš Tenczer: Pár vecí, čo mať na pamäti, keď US akcie padajú o 1.000 bodov
 1. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 130
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 649
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 6 793
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 416
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 798
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 4 982
 7. Monika Vojčíkova: Len vydržte dezoláti, len vydržte! 4 014
 8. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 3 990
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Zatvoriť reklamu