SME
Pondelok, 8. marec, 2021 | Meniny má Alan, AlanaKrížovkyKrížovky

Ak máte autofólie podľa vyhlášky, pokutu dostať nesmiete

Najmä v lete si mnohí vodiči nevedia vynachváliť zatemňovacie fólie na oknách auta. Ich použitie je však obmedzené. Mali by ste o tejto regulácii vedieť, aby vám nehrozili pokutou za niečo, čo nie je priestupkom.

Do redakcie nám prišlo viacero čitateľských otázok k problematike autofólií. Ako to s nimi teda je?

Celá legislatívna úprava zatemňovania skiel na autách istú dobu nebola nijako riešená. Takže ste mohli mať na autách akékoľvek fólie, ak ste cez ne videli.

§ 4, vyhláška č. 464/2009 Z.z.:

(1) Za všetkých prevádzkových podmienok a poveternostných podmienok musí byť zabezpečený výhľad z miesta vodiča.

Od konca minulého roka však platí nová vyhláška, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách. V nej sa nachádza ustanovenie, z ktorého vychádzajú všetky ostatné o používaní autofólií. Podľa nej, celkom v súlade so zdravým rozumom, musí byť z miesta vodiča za každých podmienok zabezpečený výhľad.

Tomu sú podriadené ďalšie podmienky používania fólií. Podľa jednej z nich musia byť fólie schválené a označené schvaľovacou značkou.

Ďalšou dôležitou podmienkou je, že fólie nesmú byť na predných bočných sklách a ani na čelnom s jednou výnimkou. V tejto súvislosti sa jeden z vás podelil s nami so svojou skúsenosťou. Policajti sa mu vyhrážali pokutou za tónovaný pás na hornom okraji čelného skla.

Peter: "Chcem sa spýtať, ako to vlastne je s tmavými fóliami na skláchh?

Mám tmavé fólie na zadnom, bočných zadných sklách a cca 10 cm hrubý pás fólie úplne hore na prednom skle. Mám ich už asi dva roky, doposiaľ s tým nebol problém. Až dnes ráno pri cestnej kontrole ma policajt upozornil, že si mám pás z predného skla dať dole, lebo je za to pokuta 60 eur. Mám pravdu alebo nie?

Volal som do servisu, kde mi fóliu lepili a mi tvrdili, že si ju môžem nechať. Nechcem však riskovať."

§ 4, vyhláška č. 464/2009 Z.z.:

(4) Umiestnenie fólií, dodatočné tónovanie skiel a vykonávanie úprav zasklených plôch, ktoré majú za následok zníženie priepustnosti svetla, nie je povolené na čelnom skle a na predných bočných sklách vozidla na strane vodiča a jeho spolujazdca okrem zatemňovacieho pásu podľa odseku 3 písm. a) a okrem použitia bezpečnostných fólií podľa odseku 3 písm. e).

Na zadných bočných oknách a na zadnom skle fólie smú byť. Na čelnom len zatemňovací pás. Ten môže podľa vyhlášky siahať maximálne 100 mm od vrchného okraja čelného skla po celej jeho šírke.

V prípade, že sa pás stmavuje plynulo, mala by sa jeho svetelná priepustnosť meniť odspodu nahor zo 75% na najmenej 40% svetla v jeho vrchnej časti. Ak pás nemá plynulý prechod zmeny svetelnej priepustnosti, musí byť jeho svetelná priepustnosť najmenej 50-percentná. Okrem toho, pás nesmie pohlcovať farby návestných svetiel a svetelných signálov.

Ak teda pás na čelnom skle pána Stehlíka spĺňa parametre priepustnosti svetla, policajti sa mu pokutou vyhrážali neprávom.

Niektorí motoristi nahrádzajú fólie textilnými okennými tienidlami.

Lukas: "Zaujímalo by ma, ako je to s textilnými "fóliami" na zadne okna. Keď si chcem dať dorobiť klasické fólie, dostanem homologizačnú kartu (v minulosti zápis do TP). Na trhu sú však rôzne textilné, ktoré sa na okno prichytia, alebo tieniace roletky. Potrebujem aj na takéto niečo homologizáciu? Môžem si dať úplne nepriesvitnú textíliu?

Na rozdiel od fólií na sklá, na roletky alebo textilné tienidlá nepotrebujete mať nič také ako homologizáciu. Ich použitie je však vyhláškou obmedzené.

Nesmiete ich umiestňovať na predné bočné okná a na čelné sklo, čo má svoju logiku súvisiacu s bezpečnosťou. Textilné tienidlá a roletky majú na priehľadnosť skla ešte väčší vplyv, než autofólie. Ako sa používať nemajú, demonštruje čitateľ Zdeno:

Zdeno: "V jeden pekný deň som pri čakaní na križovatke na Panónskej ceste v Bratislave neveril vlastným očiam. Vedľa mňa zastavilo auto duchov. Že ani vy nevidíte, kto šoféruje? Ja som videl o trocha lepšie, bola to mamička, ktorá vzadu viezla svoje dieťa. Otázkou ostáva, či aj dotyčná vodička niečo videla.

auto.jpg

Dáma sa mala nad zatemnením bočných predných skiel zamyslieť o to viac, že viezla v aute dieťa. Predovšetkým v mestskej a diaľničnej premávke je treba mať dobrý prehľad o dianí vedľa vozidla vzhľadom na hustotu a rýchlosť premávky.

Netreba zabúdať na tzv. mŕtvy uhol spätných zrkadiel, keď auto vedľa vás už nevidíte v spätnom zrkadle, ale nenachádza sa ešte ani v uhle vášho periférneho videnia. Práve pre tieto prípady nie je zle pri zmene pruhu mrknúť aj vedľa seba bočným oknom. Použitie tienidiel ako vidíme na obrázku môže toto skomplikovať a mať fatálne následky.

Keď fólie majú význam

Použitie autofólií je predovšetkým v lete veľmi aktuálne. Z vlastnej skúsenosti vám ich montáž, samozrejme, v súlade s legislatívou, môžeme odporučiť. Okrem obmedzenia prehrievania interiéru majú svoj zmysel aj pri ochrane súkromia v zadnej časti vozidla. Potešia aj v prípade, že by bolo potrebné si v aute pospať.

Nevýhoda fólií sa prejavuje najmä v cúvaní za tmy. Podľa použitého typu sa zrejme budete musieť zmieriť s obmedzenou viditeľnosťou dozadu a cúvať "cez zrkadlá". Prípadne vám pomôžu parkovacie senzory.

Páliace slnko je pri šoférovaní veľmi nepríjemný spoločník, pri voľbe spôsobu, akým ho v aute chceme eliminovať, je však treba mať stále na pamäti hlavne svoju bezpečnosť.

§ 4, vyhláška č. 464/2009 Z.z.:

(1) Za všetkých prevádzkových podmienok a poveternostných podmienok musí byť zabezpečený výhľad z miesta vodiča.

(2) Na zasklené plochy vozidla možno pripevňovať fólie, ktoré sú schválené a označené schvaľovacou značkou.

(3) Doplnkové príslušenstvo a výbava na zasklené plochy vozidiel, napríklad fólie, nálepky alebo tónovanie skiel, musia spĺňať tieto technické požiadavky:
a) zatemňovací pás určený pre čelné sklo vozidla musí byť umiestnený mimo vzťažnej plochy čelného skla tak, aby sa zabezpečila ochrana proti oslneniu s plynulým prechodom zo 75 % na najmenej 40 % priepustnosti svetla vrátane skla alebo bez plynulého prechodu najmenej 50 % priepustnosti svetla vrátane skla; zatemňovací pás môže zasahovať najviac 100 mm od vrchného okraja čelného skla po celej jeho šírke a nesmie pohlcovať farbu návestných svetiel a svetelných signálov,
b) reklamné fólie a fólie proti slnečnému žiareniu a tónovanie skiel na vozidlách kategórie M1 a N1 možno použiť na zadné bočné sklá a na zadné sklo s podmienkou, že vozidlo je vybavené pravým vonkajším spätným zrkadlom,
c) reklamné fólie a fólie proti slnečnému žiareniu a tónovanie skiel na vozidlách kategórie M2 a M3 možno použiť na bočné sklá, ktoré sú určené na výhľad z miest pre cestujúcich, okrem skiel dverí, ktoré sú určené na výhľad z miesta vodiča, a na zadné sklo; musia umožniť najmenej 50 % priepustnosti svetla a viditeľnosť aj do vozidla,
d) reklamné fólie a fólie proti slnečnému žiareniu a tónovanie skiel na iných vozidlách, ako sú uvedené v písmenách b) a c), možno použiť na bočné sklá, ktoré sú určené na výhľad z miest pre cestujúcich, okrem skiel dverí, ktoré sú určené na výhľad z miesta vodiča, a na zadné sklo,
e) bezpečnostné fólie na ochranu proti prerazeniu skla možno použiť na zasklených plochách vozidiel kategórie M1 a N okrem čelného skla.

(4) Umiestnenie fólií, dodatočné tónovanie skiel a vykonávanie úprav zasklených plôch, ktoré majú za následok zníženie priepustnosti svetla, nie je povolené na čelnom skle a na predných bočných sklách vozidla na strane vodiča a jeho spolujazdca okrem zatemňovacieho pásu podľa odseku 3 písm. a) a okrem použitia bezpečnostných fólií podľa odseku 3 písm. e).

(5) Úpravy a opravy zasklenia vozidiel, ktoré majú za následok zníženie svetelnej priepustnosti, možno vykonávať iba pri dodržaní podmienok podľa predpisu EHK č. 43.5) Úpravy a opravy zasklenia vozidiel možno vykonávať len mimo vzťažnej plochy "A" čelného skla. Technológiou úpravy a opravy zasklených plôch vozidiel musí sa zabezpečiť, aby sklo v opravovanom mieste nemenilo farbu predmetov, návestných svetiel a svetelných signálov.

(6) Motorové vozidlo musí byť vybavené vonkajšími spätnými zrkadlami na sledovanie cesty za vozidlom a vedľa seba na každej strane vozidla. Ak prípojné vozidlo svojimi rozmermi po pripojení k ťažnému vozidlu neumožňuje vodičovi riadny výhľad z miesta vodiča vonkajšími spätnými zrkadlami, musí byť ťažné vozidlo vybavené doplnkovými spätnými zrkadlami s väčším vysunutím alebo iným zariadením, ktoré zabezpečí riadny výhľad.

fotak3.jpgZažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 2. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 3. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 4. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 5. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 6. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 7. Nové číslo Historickej revue
 8. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 9. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 10. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 1. Faculty of Management Comenius University in Bratislava
 2. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 3. Svieže jarné ceny v PLANEO Elektro sú aj v marci extra výhodné
 4. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 5. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 6. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 7. Nové číslo Historickej revue
 8. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 9. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 10. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 25 050
 2. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 14 708
 3. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 12 703
 4. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj 12 193
 5. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 10 596
 6. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 10 386
 7. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 9 700
 8. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele 8 024
 9. Nové číslo Historickej revue 7 708
 10. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 6 127
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Riaditeľ NAKA Branislav Zurian preveruje prieťahy policajtov pri vyšetrovaní podozrení, ktoré sa objavili po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Šéf NAKA podal na obvineného svedka zo SIS trestné oznámenie.

14 h

Celé Slovensko je v čiernej fáze.

8 h

Neprehliadnite tiež

Zameral sa na populárny rozmer.

5. mar
Nová Dacia Sandero Access

Nájdu sa nové modely, kombi aj hybrid.

5. mar
Porsche Taycan 4S Cross Turismo

Strešný box zvláda vysokú rýchlosť.

5. mar
Ilustračné foto.

Koniec nových áut so spaľovacím motorom hrozí už v roku 2025.

4. mar