V tomto článku nájdete:
BRATISLAVA. Zásluhou strešného boxu sa z bežného auta stane kombi, pretože okrem športového náradia môžete na streche nosiť aj ľahšiu batožinu.
S nárastom prepravnej kapacity osobného auta sa mení ekonomika prevádzky a tiež jazdné vlastnosti.V prvom rade treba počítať s vyššou spotrebou než je bežný štandard a tiež pomalším tempom na diaľnici.
Aký strešný box vybrať
V princípe možno strešné boxy rozdeliť na krátke a dlhé, prípadne vysoké (na batožinu) a nízke (lyže a dlhé štíhle predmety). Pri meraniach spotreby vyšli lepšie dlhé boxy.

Ak investujete do boxu, radšej kúpte väčší a pevnejší. Do veľkého boxu sa okrem lyží zmestia aj lyžiarky a prilby, prípadne plastové boby.
Rozdiel v cene a prevádzkových nákladoch medzi veľkým a malým boxom je v porovnaní s väčším úžitkom zanedbateľný.
S narastajúcou cenou boxu stúpa komfort obsluhy, zlepšuje sa povrchová úprava a zjednodušuje montáž. Kým najlacnejší box treba upevniť na nosič ôsmimi skrutkami, tie drahšie majú rýchloupínací systém.
Každý výrobok určený na prevoz predmetov na streche, musí byť vybavený návodom s náležitými pokynmi pre bezpečnú prevádzku. Prvoradým kritériom bezpečnej jazdy so zaťaženou strechou je dôsledné uchytenie nosiča o automobil a zodpovedajúce pripnutie nákladu.
Strešný box | |
---|---|
Výhody | Nevýhody |
+ nárast prepravnej kapacity auta | - potrebuje veľa miesta na skladovanie |
+ bezpežný prevoz lyží | - pracná montáž na strechu |
+ ochrana batožiny pred počasím | - cena |
+ možnosť zamknúť batožinu | |
+ nízka hmotnosť | |
+ menší nárast spotreby auta ako klasický nosič |
Strešný box a nosnosť strechy
Pre maximálnu hmotnosť nákladu na streche je smerodajný údaj výrobcu automobilu o zaťažení strechy. Maximálne zaťaženie nosiča treba dodržiavať v tom prípade, ak je nižšie ako dovolené zaťaženie strechy automobilu.
Každé bremeno pripevnené na strechu vozidla zvyšuje jeho ťažisko a teda zhoršuje jazdné vlastnosti pri prejazdoch zákrut alebo prudkom brzdení. Okrem toho vozidlo so strešným boxom je oveľa vyššie a nemusí sa vmestiť do každej podzemnej garáže.
Odložte si na palivo: Strešný box a spotreba
Strešné boxy majú zo všetkých prídavných zariadení najmenší, i keď stále citeľný vplyv na spotrebu a aerodynamický hluk.
Nárast spotreby zhoršením aerodynamiky auta je celkom pochopiteľný. V praxi ide iba o to, aby dovolenkári počítali na dlhej trase s vyššou sumou peňazí na palivo a tiež s vyšším hlukom v kabíne.
Špecializované merania dostupné na internete uvádzajú, že prevážanie lyží a batožiny na základnom strešnom nosiči alebo takzvanej záhradke môže zvýšiť priemernú spotrebu o dva litre.
Starší rodinný Renault Grand Scenic s benzínovým motorom 1,6 16V dosahoval v zmiešanej prevádzke so strešným boxom o 0,9 litra vyššiu priemernú spotrebu ako bez neho. Počas 750 kilometrovej jazdy diaľničnou rýchlosťou stúpla spotreba o 1,3 litra na sto kilometrov v porovnaní s tým, keď auto prešlo tú istú trasu bez boxu.
Naloženie a zväčšenie prepravnej kapacity osobného auta strešným boxom znamená zvýšenie nákladov na palivo o približne 15-20 eur na tisíc kilometrov. Konečná suma závisí od typu motora, auta a veľkosti boxu.
Strešný box - cena
Cena strešného boxu odráža jeho výbavu, objem, pevnosť a komfort obsluhy. Najlacnejšie zoženiete už za 85 eur. Stredná trieda boxov stojí od 200 do 500 eur.
Špičkové boxy s vysokou pevnosťou, vylepšeným vzhľadom stoja od 800 do 1100 eur. Vo všeobecnosti kúpite výborný box za 250 až 300 eur.
V ponuke sú aj textilné strešné boxy s hrubej nepremokavej tkaniny, ktoré pripomínajú veľkú cestovnú tašku. Zoženiete ich už od 50 eur, sú prispôsobené na základný priečny nosič a ich výhodou sú minimálne nároky na skladovanie a ľahká demontáž.
Boxom to nekončí
K cene si nezabudnite pripočítať ešte priečny nosič, na ktorý box namontujete. Ak plánujete voziť lyže a ťažšie veci, kúpte značkový priečny nosič určený presne na daný typ auta. Bude určite lepší ako lacné univerzálne priečne nosiče. Najmä majitelia kombi a minivanov so strešnými lištami musia dať pozor, aby profil strešnej lišty pasoval k nosiču.
Pri výbere boxu je dôležitý spôsob montáže (najlepšie bez náradia), odolnosť plastu voči klimatickým vplyvom (slnko a mráz) a systém zamykania (minimálne s viacbodovým centrálnym zámkom).
Priestor na skladovanie
Snáď jedinou nevýhodou boxu ako takého je potrebný priestor na skladovanie mimo sezóny, keď sa box nepoužíva, pretože jeho zbytočné prevážanie na streche zvyšuje spotrebu. Kto býva v paneláku alebo potrebuje box raz ročne môže si ho aj požičať za štyri až desať eur na deň.
Kto nemá základný priečny nosič, musí si tento požičať za ďalšie dve eurá deň. V mnohých požičovniach strešných boxov požadujú okrem dokladu totožnosti zloženie vratnej zálohy od 80 do 100 eur. Športovcom, lyžiarom a početným rodinám sa investícia do boxu vráti.
Strešné boxy sú komfortné, bezpečné a v princípe neobmedzujú vodiča v rámci u nás povolených rýchlostí. Väčšina výrobcov uvádza maximálnu rýchlosť jazdy s nosičom okolo 120 km/h.