BRATISLAVA. Prázdny rodinný van prešiel testom obchádzania prekážky rýchlosťou 65 kilometrov za hodinu bez zásahu stabilizačného systému. S veľkým strešným boxom a 30 kilogramovým nákladom zasahoval stabilizačný program auta už pri približne 55 kilometrovej rýchlosti. Z toho vplýva, že aj moderné rodinné auto s podvozkom navrhnutým na vyššiu záťaž reaguje na každý kilogram na streche. Zvýšenie ťažiska spôsobené namontovaním boxu a jeho naplnením sa prejavilo o málo väčším bočným náklonom a dlhším kmitaním auta na konci manévru. V praxi sa môže stať, že šofér prvú časť manévra s plne naloženým autom zvládne, ale potom bude mať problém auto udržať na ceste. Najmä ak nemá elektronický stabilizačný systém.
S narastajúcou rýchlosťou negatívny dopad nákladu na ovládateľnosť auta stúpa. Napokon výrobcovia strešných boxov a nosičov obmedzujú maximálnu rýchlosť na 120 kilometrov za hodinu, bez ohľadu na to, aké rýchle máte auto.
Cestou na dovolenku nezabudnite občas kontrolovať upevnenie nosičov a zámok boxu.
Kontrolujte preventívne Dobrý šofér si pri každej pauze v jazde skontroluje náklad na streche alebo prívesnom vozíku. Najmä nosiče s bicyklami, ktoré sa používajú iba zriedkavo treba priebežne kontrolovať a prípadne preventívne dotiahnuť. Pri jazde v serpentínach spôsobuje náklad na streche dynamické zaťaženie úchytov a vtedy môže dôjsť k povoleniu skrutiek držiakov alebo upínacieho remeňa.
Lepšie je tri krát kontrolovať ako raz zbierať náklad na ceste alebo niekoho ohroziť. Z hľadiska dopravných predpisov je za spadnutý náklad zodpovedný vodič a nie silný vietor.
Do boxu patrí iba ľahšia batožina a obsluha z pravej strany auta. Predmety rozložte alebo upevnite tak, aby sa pri jazde nepresúvali.
Veci vyberajte opatrne Z hľadiska rozloženia hmotnosti je ideálne mať strešný box namontovaný v strede strechy. Z hľadiska bezpečnosti a komfortu obsluhy ho posuňte doprava, aby ste nakladali veci smerom od krajnice a nestáli v ceste. Do boxu nedávajte extrémne ťažké predmety a rešpektujte jeho maximálne zaťaženie. Predmety v boxe by sa nemali počas jazdy posúvať, preto ho radšej naložte doplna alebo použite vnútorné popruhy, ktoré dnes dodáva väčšina výrobcov.
Ako jazdiť s plne naloženým autom na dovolenku - nerobiť prudké manévre
- nechať si väčšiu rezervu na brzdenie a predbiehanie
- pri predbiehaní poriadne podradiť
- jazdiť pomalšie než inokedy
- občas skontrolovať náklad na streche
- cestou z kopca brzdiť aj motorom
- skontrolovať nahustenie pneumatík
Stabilizačný systém auta so strešným boxom na streche zasahoval pri obchádzaní pomyslenej prekážky v nižšej rýchlosti. To isté vozidlo bez strešného boxu sa dokázalo vyhnúť prekážke vo vyššej rýchlosti.