Niekedy počas jazdy natrafíme na dopravnú kontrolu, na ktorú si policajti vyberú, pre nás, bizarné miesta. Vtedy nie jednému človeku napadne myšlienka, či si tí policajti už naozaj robia, čo sa im zachce. To, čo my vidíme ako porušovanie zákona, však nemusí vždy naozaj byť jeho prekročením. Občas sú v súlade zo zákonom aj také skutočnosti, ktoré sa nám, vodičom, javia ako predchádzanie cez plnú čiaru.
Načrtnime si situáciu. Náš čitateľ Peter zaregistroval dopravnú hliadku, ktorá zastavovala autá, podľa neho, počas zlej viditeľnosti, v šere. Policajt stál na zastávke, bez reflexnej vesty a čiapky. Namiesto červeného svetla použil zastavovací terč.
Peter: "Zaujímalo by ma, či môže policajné auto stáť na moste, navyše v pripájacom pruhu. S kamarátom sme sa vracali domov, zastavil nás policajt, bolo už šero, viacmenej sa už stmievalo, pouličné lampy svietili. Bolo to v obci Košťany nad Turcom pred Martinom v smere od Turčianskych Teplíc. Policajti stáli na zastávke. Za tejto zníženej viditeľnosti nás zastavili s použitím obyčajnej placačky (nepoužili červené svetlo), nemali na sebe ešte reflexné vesty a zastavujúci policajt nemal ani čiapku na hlave."
Čo je to znížená viditeľnosť?
§ 69, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(4) Výnimku z druhej časti tohto zákona, ktorá je v cestnej premávke okamžite potrebná, môže povoliť policajt na mieste samom v nevyhnutnej miere a za predpokladu, že sa tým neohrozí bezpečnosť cestnej premávky.
Je otázne, čo považovať za zníženú viditeľnosť. Podľa zákona o cestnej premávke je viditeľnosť znížená vtedy, ak "sa účastníci cestnej premávky dostatočne navzájom nevidia a ak nevidia predmety na ceste". Taktiež čas najmä od súmraku do svitania a aj šoférovanie počas hmly, sneženia a dažďa sa spája so zlou viditeľnosťou.
Avšak ani toto stanovenie podmienok, nie je úplne presné. Čiže, poveternostné predpoklady, ktoré my považujeme počas jazdy za nepriaznivé, policajt tak vnímať nemusí. Diskutabilná môže byť situácia počas šera. Náš čitateľ Peter píše, že sa už stmievalo a svietili pouličné lampy. Toto sa dá pochopiť ako súmrak a policajt teda v jednom momente nekonal podľa zákona.
Existuje však výnimka, ktorú, ak je v cestnej premávke skutočne potrebná, môže "povoliť policajt na mieste samom v nevyhnutnej miere a za predpokladu, že sa tým neohrozí bezpečnosť cestnej premávky". Túto výnimku smie udeliť aj sebe.
§ 2, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie
zníženou viditeľnosťou viditeľnosť, pri ktorej sa účastníci cestnej premávky dostatočne zreteľne navzájom nevidia, ani keď nevidia predmety na ceste, najmä od súmraku do svitania, za hmly, sneženia, dažďa a v tuneli,
Mal použiť terč alebo svetlo?
Policajt môže vodiča zastaviť zdvihnutím ruky, alebo zastavovacieho terča. Taktiež je povinný použiť červené svetlo. Ním pohybuje v hornom polkruhu.
Či je viditeľnosť znížená alebo nie, červené svetlo použiť nemusí. V rámci logiky by sme mohli očakávať, že za šera si policajt vyberie skôr červené svetlo. Zákon a ani vyhláška mu však nebráni, aby vtedy použil terč.
Predpokladáme, že ak by bola noc, policajt by si určite zvolil červené svetlo. V opačnom prípade by sa jeho snaha o zastavenie vozidla mohla minúť účinkom.
Použil policajt odev s reflexnými prvkami?
§ 13, vyhláška č. 9/2009 Z.z.:
(2) Policajt v rovnošate dáva znamenie na zastavenie vozidla zdvihnutím ruky alebo zdvihnutým zastavovacím terčom (č. Z 5a), alebo svietidlom vyžarujúcim svetlo červenej farby, ktorým pohybuje v hornom polkruhu. ...
Ak hovoríme o uniforme policajta, je nutné podotknúť, že na zastavovanie vozidla je podľa vyhlášky k zákonu oprávnený "policajt v rovnošate". Avšak, poznáme rôzne druhy uniforiem policajta. Niektoré sa môžu vzhľadom na okolnosti a klimatické podmienky jemne obmieňať. Čo znamená, že v niektorých prípadoch má policajt na hlave čiapku alebo baretku a v iných nemá na hlave nič.
Taktiež krajský riaditeľ môže policajtom povoliť výnimku. Ak presahuje územie kraja, povoľuje ju ministerstvo vnútra. Dôvodom takejto výnimky môže byť, napríklad aj veľmi teplé počasie.
V prípade, že sa naozaj dopravná kontrola koná počas zníženej viditeľnosti, mal by mať policajt na sebe odev s reflexnými prvkami. Podľa vyjadrenia riaditeľa okresného dopravného inšpektorátu v Starej Ľubovni, Pavla Pastirčáka, vesta nie je povinná, a to v prípade, že má policajt namiesto nej oblečenú reflexnú bundu. Dodáva, že policajti si ich v poslednej dobe veľmi obľúbili: "Vedia, že s bundou je to pre nich bezpečnejšie."
Pozrite si, ako majú vyzerať rovnošaty policajta
Peter napísal, že policajt nemal na sebe reflexnú vestu. Nevieme však, či to znamená, že nemal žiadny odev s reflexnými prvkami alebo mal reflexnú bundu. Ak by nemal, jednoznačne by urobil chybu, pretože by ohrozil bezpečnosť cestnej premávky.
Mohlo byť také šero, že policajta s terčom v ruke nemuselo byť dobre vidieť. Tým by sa sám vystavil riziku nebezpečenstva a ako účastník cestnej premávky ohrozil jej bezpečnosť. A aj keby sa chcel oprieť o výnimku zo zákona, v tejto situácii by ju práve pre ohrozenie bezpečnosti cestnej premávky nemohol využiť.
Kde nás môže policajt zastaviť?
V situácii, ktorú nám Peter vykreslil, stáli policajti na zastávke, kde zastavovali autá.
Vodič nesmie zastaviť a stáť na viacerých miestach. Napríklad v pripájacom a odbočovacom pruhu, na moste. Ani na križovatke a ani vo vzdialenosti kratšej ako 5 metrov pred hranicou križovatky a 5 metrov za ňou. Platí to aj pre zastávku v úseku, ktorý sa začína dopravnou značkou a končí sa 5 metrov za označníkom zastávky. V prípade, že dopravná značka na začiatku úseku chýba, nesmie vodič zastaviť 30 metrov pred zastávkou.
Je však nutné rozlíšiť, čo znamená zastaviť a stáť, a čo znamená zastavenie vozidla. Podstatný rozdiel je v tom, že zastavenie vozidla neplynie z vlastnej vôle vodiča. Môže byť spôsobené dopravnou nehodou, dopravnou značkou, alebo pokynom policajta.
Foto: ILUSTRAČNÉ - TASR
Keďže zastavenie vozidla plynie z právomoci policajta, nevzťahuje sa na neho obmedzenie miest ako pri zastavení a státí. Jednoducho povedané, policajt nás môže zastaviť na hocijakom mieste, ktoré je prehľadné a bezpečné. Hlavne, ak ide o zastavenie vozidla v nevyhnutnej situácií, napríklad pri ohrození cestnej premávky.
Zastávku, ak je málo frekventovaná a neblíži sa autobus, ktorý by tam chcel zastaviť, je možné považovať za bezpečnú. Preto na nej v nevyhnutných prípadoch môžeme natrafiť na dopravnú kontrolu. Podľa slov riaditeľa okresného dopravného inšpektorátu v Starej Ľubovni, Pavla Pastirčáka, výber miesta na zastavenie vozidla vodiča závisí od zodpovednosti policajta.
Podľa toho, čo napísal Peter, policajti urobili chybu v tom, že svoje auto zaparkovali na moste v pripájacom pruhu. Ak policajti dopredu vedeli, že tam budú kontrolovať dodržiavanie cestnej premávky, porušili dopravné predpisy. Z vlastnej vôle zastavili na mieste, kde je to zakázané bez toho, aby to bolo okamžite potrebné v cestnej premávke. Ak by mali zapnuté majáky s húkačkou, všetko by bolo v poriadku.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.