SME

Nehodu spôsobuje zlý odhad, neistota a nepozornosť

Križovatky sú asi najnebezpečnejšie miesta na cestách. Viacerí z vás tam zažili situácie ktoré sa takmer skončili nehodou. Niektorí tam nehodu zažili na vlastnej koži. Kto bol vinníkom situácií?

Juraj: "Stalo sa to nedávno, bola sobota doobeda a išiel som autom smerom na Bratislavu zo Šamorína. Ako som vchádzal do Dunajskej Lužnej, predo mnou išlo Berlingo s tmavými fóliami na zadných sklách takže nebolo cez auto vidieť.

Berlingo začalo odbáčať doľava, zastavilo čo najbližšie stredu cesty, keďže je tam z dôvodu križovatky dostatočne široká cesta. Ja som pokračoval rovno. A keď som bol už skoro na úrovni Berlinga objavil sa predo mnou plne naložený Zelený Swift.

Samozrejme som začal okamžite brzdiť a len tak tak som doňho nevrazil. Čo ma prekvapilo, že dotyčná vodička veselo klábosiaca s posádkou sa na mňa ani nepozrela. Len sa pozerala dopredu a vôbec jej nedošlo, že som do nej skoro narazil, keď tam tak vystrelila.

Za mnou išla kolóna asi 4-5 áut. V smere, odkiaľ prišiel zelený Swift, nebolo vidieť žiadne autá. A celá situácia vyšla zrovna tak blbo, že celý čas bol Swift zakrytý Berlingom, takže jeho náhle objavenie sa kolmo v mojom jazdnom pruhu mňa aj môjho spolujazdcu dosť vydesilo. Našťastie sa nič nestalo a zabrzdil som asi 2 metre pred Swiftom.

Čo ma ale zarazilo bola daná vodička, ktorá sa ani neunúvala pozrieť sa mojím smerom (ani keď odbáčala, ani keď som začal brzdiť), či náhodou nejde nejaké auto. Keďže za mnou išla rovnomerná kolóna áut, mohla minimálne predpokladať, že tam môžu ísť aj iné vozidlá.

Hlavne by ma zaujímalo, kto by bol na vine v prípade, že by som nestihol zabrzdiť a vrazil by som do plne naloženého Swiftu, čo by malo taký efekt ako vraziť kladivom na konzervu sardiniek (až mi zle došlo pri tej predstave)." (1) Vodič je povinný rýchlosť jazdy prispôsobiť najmä svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať. Vodič smie jazdiť len primeranou rýchlosťou, aby bol schopný zastaviť vozidlo na vzdialenosť, na ktorú má rozhľad.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa toho, čo napísal Juraj, jednoznačnú chybu urobila vodička zeleného auta. Nikto iný z vodičov vozidiel v popísanej situácii chybu neurobil.

§ 19, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(3) ... Pred odbočovaním vľavo vodič je povinný zaradiť sa čo najďalej vľavo v časti vozovky určenej pre jeho smer jazdy s ohľadom na rozmery vozidla alebo nákladu a šírku vozovky. Ak vodiči protiidúcich vozidiel odbočujú vľavo, vyhýbajú sa vľavo.

(4) Vodič odbočujúci vľavo je povinný dať prednosť v jazde protiidúcim motorovým vozidlám i nemotorovým vozidlám, električkám idúcim v oboch smeroch a chodcom prechádzajúcim cez vozovku. ...

Vodič Berlinga sa správne zaradil pred odbočovaním k stredu vozovky, kde zastavil, aby dal prednosť vozidlám idúcim v opačnom smere. Ak by takýto istý manéver spravila aj vodička zeleného auta, nikto by sa v križovatke nemohol cítiť ohrozený.

SkryťVypnúť reklamu

Ani Juraj neurobil chybu, keď sa vyhýbal Berlingu z pravej strany. Po skúsenosti, ktorú zažil, však bude cez križovatky pravdepodobne prechádzať opatrnejšie a možno pri jej prejazde aj spomalí. Práve takéto situácie sú najlepším argumentom pre to, aby sme nejazdili na hrane porušenia dopravných predpisov. Týka sa to najmä rýchlostí, keď je trendom jazdiť len najvyššou povolenou rýchlosťou. Mnohí dokonca jazdia rýchlejšie, čo by v prípade zrážky na ceste mimo obce mohlo byť skutočne tak, ako napísal Juraj - kladivo do konzervy.

Juraj by nemohol byť v žiadnom prípade vinníkom nehody, ak by narazil do zeleného auta. Práve vodička Swiftu nedala prednosť vozidlám idúcim v opačnom smere, keď odbočovala. Neospravedlnilo by ju ani to, že nevidela cez stojace Berlingo, či sú tam autá. Práve takýto stav musí vodiča prinútiť byť oveľa viac opatrnejší. Neistota a neopatrnosť na ceste súčasne totiž znamená priamu cestu k tragédii.

SkryťVypnúť reklamu

Menej šťastia na ceste mala Angelika, ktorá nám napísala o dopravnej nehode, ktorej bola účastníkom.

Angelika: "V zime sa nám stala taká menšia nehoda. Síce sme to už dávno vyriešili, ale vždy keď chodíme okolo toho miesta, vŕta nám v hlave, kto bol vlastne na vine.

Cestou strašne snežilo, cesty sa hrozne šmýkali. Vošli sme do dediny a mohli sme ísť tak max. 40 km/h. Bola to úplná rovina, keď vidíme, že pred nami chce niekto odbáčať vpravo (oranžové auto). Auto malo už aj vyhodenú smerovku. Automaticky sme začali hneď brzdiť, bohužiaľ pre sneh sme sa šmýkali. A keďže ona odbáčala až tak opatrne, že takmer stála, vedeli sme, že do nej narazíme.

Tak sme aj v predstihu začali trúbiť, nech sa pohne do predu. Samozrejme, pani v aute to nepochopila a my sme do nej narazili. Nehode by sa krásne dalo predísť, kedy vo vedľajšom pruhu nestálo auto. Bolo odstavené tak, že každému zavadzalo, keďže hneď za krajnicou bol hlboký jarok. A nebolo to žiadne malé autíčko, ale rovno VW Transporter.



Keby tam to auto nestálo, krásne by sme odbáčajúce (oranžové) auto obišli. My sme začali brzdiť včas, bolo to aj pekne vidieť v snehu. Brzdná dráha bola dlhá až-až. My sme v tom momente mali len dve možnosti: buď naraziť do oranžového auta zozadu, alebo do modrého zboku.

Našťastie bol aj čas rozmýšľať, keďže celá nehoda sa stala pomerne pomaly, lebo naša rýchlosť bola 30-40 km/h a škody neboli veľké.

Moja otázka teda je, či sme boli na vine my alebo vodič Transporteru, ktorý stál tam kde nemal? Bolo by to aj celkom zaujímavé, keby nehodu spôsobil šofér, ktorý v čase nehody v aute ani nesedel.

Pani, do ktorej sme vrazili, potom aj hovorila, že tam, kde stál ten Transporter (modré vozidlo), sa stáť nesmie, a že nie raz tam ľudia za to dostali pokutu. Šoférom je to ale, zdá sa, jedno a dodnes tam tak veselo parkujú a vôbec im nevadí, že je to najfrekventovanejšia cesta v dedine a každému zavadzajú."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

§ 2, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(2) Účastník cestnej premávky je ďalej povinný
a) správať sa disciplinovane a ohľaduplne tak, aby neohrozil bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky, pritom je povinný prispôsobiť svoje správanie najmä stavebnému, dopravno-technickému stavu cesty, situácii v cestnej premávke, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam,

§ 16, zákon č. 8/2009 Z.z.:

V prípade, že modrý Transporter stál na ceste tak, ako to načrtla Angelika, potom skutočne porušil dopravné predpisy a sťažil situáciu všetkým naokolo. Vodič síce smie parkovať v križovatke tvaru "T" na náprotivnej strane ústiacej cesty, no zároveň musí nechať pre každý smer jazdy voľné minimálne 3 metre šírky vozovky.

Napriek tomu, že vodič Transporteru porušil dopravné predpisy, s dopravnou nehodou nemal nič spoločné. Ani nebol jej príčinou, ani jej nijak nedopomohol. A ani ňou nebol nijak poškodený.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Problémom nehody bolo vozidlo, v ktorom sa viezla Angelika. Aj keď jej vozidlo šlo pomaly, nešlo dosť pomaly na to, aby dokázalo zabrzdiť. Dlhá brzdná dráha a ani nízka rýchlosť neznamenajú nevinu. Keďže bol na ceste sneh, vozidlo malo ísť ešte pomalšie, aby dokázalo zabrzdiť včas a bez toho, aby narazilo do iného auta.

Vodič je totiž povinný prispôsobiť rýchlosť jazdy aj poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky. Zároveň sa musí správať tak, aby neohrozil bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky. No a to sa vodičovi vozidla, v ktorom sedela Angelika nepodarilo.

Ak by v protismere nestálo modré auto, pre brzdiaceho vodiča by to bola pomoc v snahe zabrániť nehode. Rovnakou pomocou by bolo aj to, aby by odbočujúce auto šlo rýchlejšie a vyhlo sa brzdiacemu. Takéto okolnosti tam však neboli a stala sa nehoda. Preto je vina jednoznačne na strane vodiča vozidla, v ktorom sedela Angelika.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?

  • Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 031
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 857
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 267
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 440
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 054
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 635
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 831
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  2. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  3. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  4. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  5. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  6. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  7. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  8. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 041
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 293
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 650
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 280
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 045
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 133
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 553
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 590
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu