Jazda v jazdných pruhoch alebo používanie smeroviek patria azda k najbežnejšej rutine pri šoférovaní. Napriek tomu to na cestách často vyzerá inak a do redakcie nám tiež prišlo niekoľko otázok na túto tému. (5) Znamenie o zmene smeru jazdy vodič nedáva pri vjazde do kruhového objazdu. Pri jazde po kruhovom objazde vodič dáva znamenie o zmene smeru jazdy, ak z takej križovatky vychádza, a v prípadoch podľa § 10 ods. 6.
V ktorom jazdnom pruhu jazdiť na diaľnici v obci?
§ 10, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(3) V obci na ceste s dvoma alebo s viacerými jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy smie vodič vozidla použiť na jazdu ktorýkoľvek jazdný pruh; ...
Peter z Bratislavy sa nás pýtal, či sa v meste na diaľnici musí radiť do pravého pruhu, aj keď je prázdny. Ide o pomerne bežnú situáciu a viacero vodičov v tejto veci nemá stále jasno.
Zákon v obci povoľuje vodičovi na viacprúdovej komunikácií použiť ktorýkoľvek z jazdných pruhov, pokiaľ sú voľné. V prípade, že sa rozhodne do neho odbočiť, musí, samozrejme, použiť smerovku. Zároveň musí dať prednosť vozidlu (počínať si tak, aby nemuselo meniť rýchlosť ani smer jazdy), jazdiacemu v pruhu, kam hodlá odbočiť. Pritom je jedno, či ide o diaľnicu v obci alebo viacpruhovú cestu v jednom smere, ktorá nie je diaľnicou.
Ako a kedy použiť smerovky?
§ 10, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(6) Vodič pri prechádzaní z jedného jazdného pruhu do druhého jazdného pruhu je povinný dať prednosť v jazde vodičovi jazdiacemu v jazdnom pruhu, do ktorého prechádza; pritom je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy.
§ 30, zákon č. 8/2009 Z.z.:
Na používanie smeroviek v špecifických prípadoch bola zameraná ďalšia Petrova otázka. Na vjazde do kruhového objazdu sa používať, nemajú, čo však v prípade, ak do neho vchádzame z odbočovacieho pruhu?
Znamenie o zmene smeru jazdy smerovkou sa dáva vhodný čas pred začatím manévra a počas neho, mali by ste pritom brať do úvahy predovšetkým situáciu za sebou. To znamená, že v niektorých prípadoch, ak je viac križovatiek "naskladaných" za sebou, je lepšie nečakať, než sa smerovka vypne s otočením volantu do stredovej polohy, ale je lepšie ju vrátiť „manuálne". Niektoré staršie autá napríklad mechanizmus na vypínanie smeroviek na volante ani nemajú.
Ďalšou možnosťou je, ak to situácia umožňuje, smerovku pred prechádzaním z pruhu do pruhu nedotlačiť, ale len podržať pár sekúnd a "bliknúť". Ak sa teda vodič už s vozidlom nachádza v odbočovacom pruhu, mal by smerovku vypnúť a znova ju zapnúť až pri ďalšom odbočení, napríklad z kruhového objazdu.
Okrem možnosti dostať pokutu je treba mať na pamäti najmä bezpečnosť ostatných účastníkov premávky. Pokiaľ má vodič na kruhovom objazde zapnutú smerovku, iný účastník cestnej premávky si to vysvetlí tak, že tento chce z neho odbočiť.
Akou rýchlosťou ísť pri výjazde z diaľnice?
Posledná Petrova otázka sa týkala zjazdu z Prístavného mosta smerom k Auparku v Bratislave. Chýba na ňom značenie maximálnej povolenej rýchlosti, ktoré sa nachádza až za pripájacím pruhom z mosta Apollo.
V obci je na diaľnici povolená maximálna rýchlosť 90km/h. Na zjazde z Prístavného mosta, ktorý je diaľničným mostom, je dopravnou značkou ukončená diaľnica. Za touto značkou treba ísť najviac 50-kou až po najbližšiu značku upravujúcu najvyššiu povolenú rýchlosť.
Značka Diaľnica (č. IP 23a) označuje cestu, na ktorej platia zvláštne ustanovenia o premávke na diaľnici a rýchlostnej ceste. Diaľnice, ktoré nie sú spoplatnené, sa označujú dodatkovou tabuľkou s textom „BEZ ÚHRADY“ v troch jazykoch.
§ 16, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(4) Vodič smie v obci jazdiť rýchlosťou najviac 50 km.h-1, a ak ide po diaľnici v obci alebo po rýchlostnej ceste v obci, najviac 90 km.h-1.
§ 35, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Diaľnicu môžu používať len vodiči motorových vozidiel; iným účastníkom cestnej premávky je používanie diaľnice zakázané. Na diaľnici smie vodič motorového vozidla jazdiť rýchlosťou najmenej 80 km/h. V úseku diaľnice prechádzajúcom cez obec smie vodič motorového vozidla jazdiť rýchlosťou najmenej 65 km/h.
(4) Rýchlosť jazdy podľa odseku 1 sa nevzťahuje na vodiča motorového vozidla vchádzajúceho na diaľnicu, vychádzajúceho z diaľnice, pri súbežnej jazde a v iných prípadoch, ak je to potrebné z hľadiska bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Rýchlosť jazdy podľa odseku 1 sa nevzťahuje ani na vodiča motorového vozidla použitého pri vykonávaní činností spojených so správou a údržbou diaľnice, s odťahovaním vozidiel a činností spojených so záchranou života, zdravia a majetku a na vodičov kolóny vozidiel ozbrojených síl, ozbrojených bezpečnostných zborov a ozbrojených zborov.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.
Autor: Jozef Lednický