Odbočka, ktorú ste kedysi používali, je zrazu nepoužiteľná, zakázaná. Zo dňa na deň, sa tu objavil zákaz vjazdu. Navyše sa na tomto mieste okamžite objavili policajti a pokutovali tých, ktorí si novú značku nevšimli. Realita, ktorú náš čitateľ spozoroval počas cesty z Rovinky do Bratislavy na odbočke do Podunajských Biskupíc.
Michal: "Jeden víkend namontovali značku B2, Zákaz vjazdu všetkých vozidiel, a tým spravili cestu prejazdnou len zo strany Podunajských Biskupíc. V pondelok poobede navyše cestári označili tento zákaz aj vodorovným značením na ceste.
Lenže, v pondelok ráno zastavovali mestskí policajti autá, ktoré sem odbočili a pokutovali vodičov napriek tomu, že značku B2 zo strany od Rovinky je ťažko vidieť, keďže je schovaná za stromom a vodorovné značenie ešte nebolo.
Chcem sa opýtať, či by takejto zmene nemala pred pokutovaním vodičov predchádzať značka oznamujúca zmenu organizácie dopravy a tiež, či by na tomto mieste nemala byť aj značka oznamujúca zákaz odbočenia vpravo (od Rovinky) na viditeľnom mieste. Zaujímalo by ma, či môžu mestskí policajti zastaviť idúce vozidlo a pokutovať ho."
Zväčšiť mapu
Najskôr by sme si mali vyjasniť, čo presne stanovuje značka Zákaz vjazdu všetkých vozidiel (B 2): zakazuje vjazd z jedného smeru jazdy. Patrí do kategórie zákazových značiek. Tie platia len pre pruh, nad ktorým sú umiestnené, respektíve pre tú stranu cesty, pri ktorej ich môžeme spozorovať.
Ak si to vyžaduje bezpečnosť a plynulosť dopravy je možné značku nájsť aj na ľavom okraji jazdného pruhu, cesty. Výnimkou je jednosmerná cesta, kde sa značky môžu lokalizovať na oboch stranách. Účinnosť zákazovej značky sa končí "na vzdialenejšej hranici najbližšej križovatky".
§ 60, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(3) Ak je nesúlad medzi zvislými dopravnými značkami a vodorovnými dopravnými značkami, zvislé dopravné značky sú nadradené vodorovným dopravným značkám.
Počas kontroly policajtov neboli ešte na ceste namaľované vodorovné čiary. Avšak podľa zákona sú zvislé značky nadradené vodorovným. To znamená, že ak sa pri ceste nachádzajú zvislé značky, nie je protizákonné, ak sa na tom istom mieste v rovnakom čase nevyskytuje vodorovné značenie. Respektíve, ak je rozpor medzi vodorovným a zvislým dopravným značením, prednosť má zvislé.
Značka Zmena miestnej úpravy (č. IP 30) vhodným nápisom a symbolom upozorňuje na zmenu miestnej úpravy cestnej premávky, zmenu v organizácii dopravy, nezvyčajné stavebné usporiadanie cesty a podobne.
Na zmenu v organizácií dopravy upozorňuje značka Zmena miestnej úpravy. Taktiež avizuje prácu na ceste. Používa sa pri zdôrazňovaní významu, na zlepšenie viditeľnosti. Niekedy sa nimi môže pre vodičov určiť nejaké obmedzenie, príkazy a zákazy. Z toho vyplýva, že táto značka môže, ale nemusí byť použitá. To záleží od správy pozemných komunikácií. O umiestnení značky rozhoduje správca.
Nie je nič nezvyčajné, ak jazdíte po tom istom úseku pravidelne a často, že tadiaľ prejdete aj so zatvorenými očami. Pri zmene dopravného značenia je však rutina prekážkou, pretože vás môže priamo priviesť k porušeniu dopravných predpisov. Preto je viac ako vhodné upozorniť vodičov na zmenu v dopravnom značení. O to viac, ak ide o frekventovanú oblasť. To platí, ak je cieľom zaistiť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Ak je potrebné vybrať čo najviac na pokutách, značka Zmena miestnej úpravy je kontraproduktívna.
Michal sa nás taktiež pýtal, či by na tomto mieste nemala byť umiestnená aj značka Zákaz odbočovania vpravo. Určite by v danom mieste pomohla, nie je však nevyhnutné, aby sa umiestňovala pri značke oznamujúcej zákaz vjazdu, ak vidno zákaz vjazdu už z diaľky.
Táto značka sa používa, napríklad, ak treba zakázať odbočenie na križovatke, na miesto mimo cesty, na poľnú cestu, lesnú cestu, cestičku pre cyklistov, do obytnej zóny alebo do pešej zóny. Ak zakazuje odbočenie v križovatke, musí byť doplnená buď značkou daj prednosť v jazde, alebo značkou, ktorá upravuje prednosť pred protiidúcimi vozidla. Prípadne sa môže použiť aj v kombinácií s "dodatkovými tabuľami označujúcimi tvar križovatky".
§ 3, zákon č. 564/1991 Zb.:
(1) Obecná polícia
f) objasňuje priestupky, ak tak ustanovuje osobitný predpis, prejednáva v blokovom konaní priestupky ustanovené osobitným predpisom a priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky spáchané neuposlúchnutím pokynu vyplývajúceho
1. z dopravnej značky zákaz zastavenia, zákaz státia, zákaz vjazdu, zákaz odbočovania, zákaz otáčania, prikázaný smer jazdy, prikázaný smer obchádzania, vyhradené parkovisko, obytná zóna, pešia zóna, školská zóna, zóna s dopravným obmedzením a parkovisko,
2. zo všeobecnej úpravy cestnej premávky, ktorou sa zakazuje zastavenie, státie a vjazd vozidiel,
Podľa Michala bola zákazová značka ťažko spozorovateľná, schovaná za stromami. V tomto prípade prišlo k porušenia zákona. V ňom sa totiž píše, že dopravné značky sa musia umiestňovať tak, aby ich vodič mohol včas spozorovať. Príslušná vyhláška k tomu dodáva: "Použité zvislé dopravné značky, dopravné zariadenia a vodorovné dopravné značky v cestnej premávke musia byť včas viditeľné z dostatočnej vzdialenosti a počas celej doby použitia musia poskytovať úplný a jednoznačný výklad."
Toto však nespĺňajú značky, ktoré sú skryté za zeleňou. Je zodpovednosťou správcu komunikácie, aby boli značky viditeľné. Ak nie sú, z pohľadu zákona akoby neexistovali. Potom teda nemôže dôjsť k porušeniu zákona a k ukladaniu pokút za jeho porušenie.
Medzi právomoci mestskej polície síce patrí aj ukladanie a vyberanie blokových pokút za priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky spáchané neuposlúchnutím pokynu vyplývajúceho z niektorých dopravných značiek. Na mieste, ktoré spomínal Michal však podľa jeho popisu ukladať pokuty nemali.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.