Šoféri sa na cestách denne stretávajú s rôznymi faktormi, ktoré môžu odvádzať ich pozornosť. V tejto konzumnej dobe sú to hlavne rôzne billboardy, bigboardy a iné plochy, na ktorých sa vyskytuje reklama. Jej nevhodné umiestnenie, či svetelné podsvietenie odpútavajúce pozornosť môže šoférom spôsobiť problémy.
Reklamné plochy majú byť jasne vyznačené a nie je možné upevniť plagát lákajúci na nový výrobok, či ponúkajúci nové služby kamkoľvek. S nevhodne umiestnenou reklamou sa stretol aj Jozef.
Jozef:"Cestoval som zo Štrbského Plesa a prechádzal som cez obec Pribylina. Na začiatku obce je okrem značky označujúcej začiatok obce aj niekoľko reklamných značiek vo výške a vzdialenosti od cesty, ako bývajú dopravné. Jedna z nich ma zaujala, ktorá informuje o novovystavanej ubytovni. To ma zaujalo, a tak som si značku označujúcu začiatok obce ani nevšimol. Samozrejme hneď o pár metrov stáli za zákrutou policajti ktorí ma zastavili.
Čo ma však na danej udalosti mrzí, je skutočnosť, že na slovenských cestách je neskutočné množstvo reklamných a propagačných tabúľ a značení, ktoré skutočne odvracajú pozornosť vodiča."
Zákon o pozemných komunikáciách jasne hovorí, že na stĺpoch verejného osvetlenia ciest a miestnych komunikácií a na stĺpoch trolejového vedenia sa môžu umiestňovať iba informačné zariadenia a dopravné značky, ak nezasiahnu do prejazdného profilu pozemnej komunikácie.
Reklamné, informačné a propagačné zariadenia sa pri prejazdných úsekoch ciest cez obce a pri miestnych komunikáciách umiestňujú tak, aby vyhovovali požiadavkám bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Zákon o cestnej premávke o tom píše tiež: "Na ceste a na mieste pri ceste sa nesmú umiestňovať veci, ktoré by mohli viesť k zámene s dopravnou značkou alebo s dopravným zariadením alebo by ich zakrývali, alebo ktoré by rozptyľovali a upútavali pozornosť účastníka cestnej premávky, alebo ho oslňovali.
Reklamná tabuľa v Pribyline síce nezasahuje do cesty a ani neovplyvňuje jej plynulosť, ale dá sa hovoriť o jej zlom umiestnení z pohľadu bezpečnosti. Odvracia pozornosť a šoféri, rovnako ako Jozef, si potom nemusia všimnúť tabuľu označujúcu začiatok obce a pri vysokej rýchlosti môže ľahko dôjsť k dopravnej kolízii s chodcami v obci.
Ľubomír tiež stratil na chvíľu koncentráciu kvôli reklamne a následne na to musel prudko brzdiť. Inak by nabúral do auta pred ním.
Ľubomír: "Chcem vás upozorniť na situáciu na križovatke za výjazdom z diaľnice D2 na Devínsku Novú Ves a Záhorskú Bystricu. Je tam veľkoplošná, intenzívne svietiaca reklamná plocha, ktorá podľa môjho názoru odvádza pozornosť vodičov a zvyšuje riziko nehody na tomto mieste.
Týmto miestom som prechádzal v smere od Bratislavy v čase podvečernej dopravnej špičky, kedy sa tu vytvárajú kolóny v smere doľava do Devínskej i doprava do Záhorskej. Počas jazdy moju pozornosť na chvíľku upútalo silné červené svetlo z reklamnej plochy, ktoré bolo rovnakej farby ako koncové svetlá áut na konci kolóny. Stratil som tak odhad vzdialenosti a musel som prudko brzdiť, aby som nenarazil do auta pred mnou.
Na reklamnej ploche sa často menia farby, pohybujú sa obrazy a nápisy a podľa môjho názoru tak vzniká zbytočné riziko, najmä pri zhoršenej viditeľnosti."
Pritom podľa zákona, je zakázané umiestňovať na križovatke a v rozhľadovom poli vodiča na križovatke transparenty, skládky materiálov alebo reklamné, informačné a propagačné zariadenia, ako aj iné zariadenia, ktoré neslúžia pre správu pozemných komunikácií ani pre riadenie cestnej premávky a prevádzku dopravy. Čiže reklamná obrazovka, ktorú popisuje Ľubomír, by nemala byť umiestnená na danom mieste.
Jej poloha však určite nebola vybraná náhodne. Pre jej zadávateľov je dôležité, aby si ju všimlo čo najviac ľudí. Hoci je to niekedy na úkor bezpečnosti.
Bezpečnosť by pritom vôbec neutrpela, ak by sa pri vydávaní povolení na umiestňovanie reklamných plôch pri cestách dodržiavali normy platné niekoľko desaťročí.
§ 10, zákon č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov
(3) Na diaľniciach, cestách pre motorové vozidlá a medzinárodných cestných ťahoch a v ich ochranných pásmach okrem odpočívadiel je zakázané umiestňovať reklamné, informačné a propagačné zariadenia.
§ 15, vykonávacia vyhláška k zákon o pozemných komunikáciách č. 35/1984 Zb.:
(3) Hranicu cestných ochranných pásiem určujú zvislé plochy vedené po oboch stranách komunikácie vo vzdialenosti
a) 100 metrov od osi vozovky priľahlého jazdného pásu diaľnice a cesty budovanej ako rýchlostná komunikácia,
b) 50 metrov od osi vozovky cesty I. triedy,
c) 25 metrov od osi vozovky cesty II. triedy a miestnej komunikácie, ak sa buduje ako rýchlostná komunikácia,
d) 20 metrov od osi vozovky cesty III. triedy,
e) 15 metrov od osi vozovky miestnej komunikácie I. a II. triedy.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.