Koľkokrát ste zažili na ceste agresívneho vodiča? Asi ich nezažijete často, na cestách ich však jazdí viac ako dosť. A ich prejavy sú mnohým nie len nepríjemné. (2) Na účely tohto zákona sa ďalej rozumieb) dať prednosť v jazde povinnosť účastníka cestnej premávky počínať si tak, aby ten, kto má prednosť v jazde, nemusel zmeniť smer alebo rýchlosť jazdy,
Martina: "Raz sa mi stalo, že sme išli s manželom po Bratislave na aute. Cesta na Trnavskej ceste, v blízkosti štadióna, sa na križovatke rozdeľuje do dvoch pruhov, z ktorých môže vodič odbočiť vľavo, alebo pokračovať rovno."
Prenasledovanie a obťažovanie
"My sme sa s manželom chceli zaradiť vľavo, pričom pred nami bol veľký počet áut, takže sme kúsok stáli aj v ľavej lajne a vodič za nami začal trúbiť.
Zrazu vyšiel z auta, pričom nás krásne mohol obísť, pretože jeho pruh bol voľný a začal nám búchať po aute, sklách a mal totálny nervový záchvat. Aby toho nebolo málo, začal nás prenasledovať, obiehať, brzdiť, vysúvať z cesty."
Policajný zásah?
"Rozhodla som sa zavolať na políciu, že nás prenasleduje muž na aute, nadiktovala som značku, vozidlo, farbu, ulicu, na ktorej sa nachádzame. Neskutočné tri minúty ma prehadzovali na policajnej linke, že kto toto bude riešiť, či tá hliadka, či tá. Vodič, ktorý nás prenasledoval, nás mohol v prípade, ak by mal zbraň, zastreliť aj niekoľkokrát.
Po dvoch telefonátoch a niekoľkých minútach na policajnej linke, povedali, že ho idú hľadať a že sa nám ozvú, ako to budú riešiť, či ho našli, atď. Neozvali sa a od tej doby prešlo už zopár mesiacov.
Vodič nás potrápil ešte dobrých 15 minút, pričom obmedzoval aj ostatných účastníkov premávky. Potom to vzdal a zostal pravdepodobne nepotrestaný. Podľa môjho osobného názoru bol pod vplyvom drog, alebo alkoholu. A čo je najhoršie, vzadu mal autosedačku, v ktorej bolo pravdepodobne aj dieťa.
Rada by som vedela, či som urobila správne. Čo iné môže urobiť vodič na ceste, ak ho niekto prenasleduje?"
Urobila Martina Chybu?
§ 10, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(6) Vodič pri prechádzaní z jedného jazdného pruhu do druhého jazdného pruhu je povinný dať prednosť v jazde vodičovi jazdiacemu v jazdnom pruhu, do ktorého prechádza; ...
§ 2, zákon č. 8/2009 Z.z.:
Vo väčších mestách, kde sa premávka často zahusťuje, sa zvyknú vodiči doslova natlačiť do iných jazdných pruhov. Zachraňujú tak to, že nemajú dopredu naplánovanú cestu a jazdu v jazdných pruhoch, ktoré ich dovedú do cieľa najefektívnejšie bez blokovania iných.
Občas sa stane, že premávka v niektorom z jazdných pruhov, do ktorého sa chcete dostať, je taká hustá, že sa tam nedostanete, aj keď si cestu podrobne naplánujete. Ak vás niekto nepustí, nepomôžete si. To isté sa asi stalo aj Martine.
Čo sa vtedy dá urobiť? Mať zapnuté smerovky, pribrzdiť svoj jazdný pruh a snažiť sa vtlačiť do medzery medzi dve autá. Nie je to úplne podľa predpisov, keďže vodič prechádzajúci do vedľajšieho jazdného pruhu musí dať prednosť vodičom jazdiacim v tom pruhu.
Zároveň auto Martiny tvorilo prekážku cestnej premávky. Aj keď sa dalo obísť.
Veľmi prísny policajt by asi za takéto niečo udelil pokutu. No a u mnohých vodičov by Martinou popísaný manéver zvyšoval nervozitu do nebies. Väčšina by však akceptovala, že každý môže spraviť chybu a tolerantne by vyčkala, aby sa premávka dostala čo najskôr do normálu. U jedného sa však nervozita prejavila agresivitou.
Keď sa na ceste objaví samozvaný sudca a kat
§ 192, zákon č. 300/2005 Z.z.:
(1) Kto iného núti, aby niečo konal, opomenul alebo trpel, zneužívajúc jeho hmotnú núdzu alebo naliehavú nemajetkovú potrebu, alebotieseň vyvolanú jeho nepriaznivými osobnými pomermi, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
Aj keď spravila Martina chybu, neznamená to, že by iný vodič mohol zobrať spravodlivosť do vlastných rúk. A už vôbec nie spôsobom, aký opísala Martina.
Vodič má právo viesť vozidlo za podmienok ustanovených zákonom a ak vie o problémoch, ktoré by mala riešiť polícia, má ju o tom informovať. Len polícia má totiž právo na ceste trestať za nedodržiavanie dopravných predpisov.
Martina urobila správne, že zavolala políciu. Dotyčný obťažovateľ totiž svojím konaním pravdepodobne spáchal trestný čin nátlaku. Podľa opisu sa vedome snažil poškodiť vodičovi a pasažierom vozidla.
Ak je pravdou to, čo napísala Martina, je nepochopiteľné, že polícia okamžite nevyslala hliadku za Martinou. Medzi základné povinnosti polície patrí aj spolupôsobenie pri ochrane života, zdravia, osobnej slobody a bezpečnosti osôb a pri ochrane majetku. Polícia má tiež odhaľovať trestné činy a zisťovať ich páchateľov. Zdá sa však, že v prípade Martiny si svoje povinnosti nesplnila.
Agresivita na cestách nie je výnimočná, presvedčil sa o tom aj vodič dodávky na diaľnici
Ďalší príklad agresivity zažil Zdenko, taktiež v Bratislave.
Zdenko: "Odbočoval som z Bajkalskej na Prievozskú/Gagarinovu doľava, kde sú 2 pruhy, pričom som bol zaradený v pravom pruhu za ďalšími 2 autami a čakal na zelenú. Po pár sekundách sa zozadu prirútil čierny Golf a začal vytrubovať. Zjavne sa dožadoval odbočenia doprava, ktoré je možné z pravého pruhu.
Postupne sa auto predo mnou poposúvalo dopredu, pokiaľ mohlo, rovnako tak ja. Evidentne však nie "dostatočne rýchlo" podľa vodiča Golfu. Ten, keď sa mu uvoľnilo miesto, aby ma mohol obísť, najprv pokračoval v odbočení, ale evidentne mu to asi nestačilo, tak zastavil, cúvol naspať, zastavil sa vpravo vedľa môjho auta (už sa evidentne tak neponáhľal), stiahol okno, začal mi niečo vykrikovať a nakoniec mi opľul sklo na dverách spolujazdca.
Doteraz nechápem, o čo mu šlo, nikto sa tam na ceste ničoho nedopustil, nič neporušil (až na tamtoho Golfa) a čakal na zelenú. Tak neviem, či nabudúce tam niekto podobný rovno vytiahne zbraň a rozstrieľa mi auto a mňa v ňom, alebo vybehne s basebalovou pálkou a upraví mi plechy na aute."
Ako sa brániť agresivite na cestách?
Jedinou možnosťou, ako sa brániť agresivite na cestách, je čo najskôr na miesto zavolať políciu a dúfať, že budete mať svedkov. Pomáha aj to, ak máte v aute pasažiera, ktorý vytiahne kameru (v mobile, vo fotoaparáte) a incident natočí ako dôkaz.
Ako prevencia by určite pomohla aj zmena zákona o cestnej premávke. Momentálne totiž psychotesty musia absolvovať len vodiči profesionáli. Ak by ich musel absolvovať každý, pravdepodobne by sa znížil počet vodičov, ktorí nezvládajú stres za volantom a ich agresivita sa na cestách prejavuje pri každom podnete.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.