Treba mať vodičák na extrémne krátke jazdy?
Michal: "Už dlhšiu dobu premýšľam nad tým, ako je to s prítomnosťou dokladov pri vedení motorového vozidla na extrémne krátke jazdy.
Bývam v Bratislave a kúsok od nášho domu sa nachádza parkovacia garáž, kde pravidelne parkujem. Vzdialenosť ktorú pri tom prekonávam je zhruba 200 - 250 metrov, vzdušnou čiarou 100 metrov. Pri opúšťaní ulice, na ktorej bývam, musím vyjsť na hlavnú cestu, po ktorej prejdem zhruba 25 metrov a zasa zabočím do bočnej uličky s garážou.
Moja otázka je, či pri danej vzdialenosti môžem byť pokutovaný policajnou hliadkou v prípade absencie všetkých dokladov. Viem že občiansky preukaz netreba pri sebe mať vo vzdialenosti zhruba 200 metrov od miesta trvalého bydliska, kde je predpoklad, že sa tento doklad nachádza."
Ak nie ste vodič, občiansky preukaz nemusíte mať pri sebe do akejkoľvek vzdialenosti. Nikto vás za to nebude trestať. Môže sa vám však stať, že ak vás bude polícia chcieť legitimovať a vy jej príslušníkom nebudete môcť ukázať váš doklad totožnosti. Polícia síce má možnosti, ako si overiť vašu totožnosť, nie vždy sa to však dá zrealizovať na mieste kontroly. A tak si vás môžu odviesť na policajnú stanicu.
Ani vodič nemusí mať občiansky preukaz pri sebe. Z pohľadu dokladov potrebuje na vedenie vozidla vodičský preukaz, osvedčenie o evidencii vozidla, potvrdenie o poistení zodpovednosti a profesionáli aj niektoré ďalšie doklady. To platí pre akúkoľvek jazdu autom na cestách. Je jedno, či sa preveziete 5 metrov alebo 100 km. V opačnom prípade vám hrozí pokuta.
Takže, ak nechcete riskovať stratu času, ako vodič noste pri sebe aj občiansky preukaz. Aj sa chcete vyhnúť problémom a pokute, predpísané doklady majte pri sebe aj vtedy, ak sa chystáte iba auto preparkovať. Nemusíte totiž natrafiť na policajta, ktorý k vám bude zhovievavý.
Čo, keď sa na polícii stratí záznam o vašom vodičáku?
V nedávnej minulosti bol v médiách zverejnený prípad, kedy sa v policajnej databáze "stratil" záznam o vydaní vodičského preukazu. V tejto súvislosti nám jeden z vás napísal:
Stano: "Keďže môj starý vodičský preukaz bol už opotrebovaný, nechal som si ho pred nedávnom vymeniť za nový už vo forme plastovej kartičky. Nový preukaz mám teda krátko a hneď ma napadlo, čo ak tam ten môj nový vodičák taktiež nemajú?
Keďže je evidentné, že policajti majú v databáze riadny neporiadok, chcem sa opýtať, čo v takomto prípade môže vodič spraviť, prípadne, či si môže po vyjasnení situácie nárokovať na niečo. Veď predsa, tu sa jednalo o krivé obvinenie voči občanovi zo strany polície a nemalé ťažkosti s tým spojené. Obvinili ho z falšovania dokladov, z jazdy bez vodičského oprávnenia a tuším na neho podali aj trestné obvinenie."
Polícia sa môže oprávnene domnievať, že váš vodičský preukaz je sfalšovaný, ak nemajú záznam v databáze o jeho vydaní.
Niečo také sa môže ľahko stať. Iní pracovníci doklady evidujú, iní ľudia ich kontrolujú. A tak, aj keď polícia urobí chybu pri práci s databázou, ktorá spôsobí "stratu" záznamu o tom, že ste držiteľom vodičského preukazu, môžu vás obviniť napríklad aj z falšovania dokladov alebo jazdy bez vodičáku.
Lenže na Slovensku platí aj prezumpcia neviny. Vodič síce môže byť obvinený, no neznamená to automaticky vinu. Má možnosť sa brániť a snažiť sa argumantovať dôkazmi vo svoj prospech. Nie pre každého je to príjemná skúsenosť, okrem toho človek pri tom stratí množstvo energie a času, ktoré sa mu už nikdy nevrátia.
Ak sa vodič dokáže ubrániť nespravodlivosti, nárok na odškodnenie má len v prípade, že chyba sa stala v dôsledku úmyslu alebo nedbanlivosti. Vzniknutú škodu však musí preukázať.
Za čo všetko môže vodič?
Ivan: "Keď používam auto v premávke, ktoré nie je moje (majiteľom je napríklad firma), môžu mi zobrať za technický stav vozidla môj vodičák? Za čo vlastne zodpovedám ako vodič? Aj za chovanie a pripútanie pasažierov, za dobrý technický stav vozidla?"
Vodič zodpovedá v prvom rade za plnenie povinností, ktoré mu určil zákon. Medzi ne však nepatrí dohliadanie na pasažierov a presviedčanie ich o tom, aby sa pripútali. To znamená, že je zodpovednosťou každého pasažiera vo vozidle, aby bol pripútaný. Ak nie je, môže dostať pokutu do 60 € na mieste. S vodičom auta to však nemá nič spoločné. To isté platí aj vo vzťahu k ďalším prípadným povinnostiam pasažierov vozidiel.
Za technický stav vozidla však vodič do istej miery zodpovedá. A to aj vtedy, ak nie je jeho prevádzkovateľom. Vodič totiž smie na jazdu použiť len vozidlo, ktoré možno prevádzkovať v cestnej premávke.
Smú vám zadržať vodičák za technický stav vozidla?
V prípade, ak policajt počas kontroly zistí nedostatky na technickom stave vozidla, smie zadržať osvedčenie o evidencii alebo tabuľky s evidenčným číslom.
V súvislosti s technickým stavom vozidla smie policajt zadržať vodičský preukaz len vtedy, ak ide o problém prekročenia najväčšej prípustnej hmotnosti vozidla, prívesu alebo nápravy, alebo ak jazdíte na vozidle, ktoré bolo vyradené z cestnej premávky, alebo ktoré nebolo schválené na prevádzku v cestnej premávke.
A ešte v jednom prípade vám policajt zoberie vodičský preukaz: ak ste si priznali priestupok z oblasti technického stavu vozidla, ale nemáte ako zaplatiť určenú pokutu.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.