Napísal o tom portál thenews.pl.
Ak nehodu spôsobí opitý vodič a niekto bude pri nehode zranený alebo zabitý, musí súd rozhodnúť o zákaze šoférovania do konca života. Takýto trest hrozí aj tým, ktorí utečú z miesta nehody. V minulosti mali poľské súdy možnosť odoberať doživotne vodičské preukazy, robili to však zriedka.
Za alkohol bude len málokedy miernejší trest
Tých, ktorých prichytia pod vplyvom alkoholu alebo drog za volantom viac ako raz, odsúdia do väzenia na tri mesiace až päť rokov. Taký istý trest čaká aj motoristov, ktorí si sadnú za volant napriek zákazu. Podľa portálu gazetaprawna.pl sudcovia nemajú veľký priestor na manévrovanie. Len výnimočné poľahčujúce okolnosti im umožnia zmierniť tresty.
Aj keď sa každý prípad bude posudzovať samostatne, podľa sudcu okresného súdu v Jaroslawi, Raphaela Puchalského, súd bude miernejší napríklad v prípade, ak si vodič musel sadnúť opitý za volant, lebo by nebola šanca, aby mohla po zraneného človeka prísť záchranka.
Prísnejšie tresty aj pre opitých cyklistov
Z novej právnej úpravy vyplývajú tvrdšie tresty aj pre cyklistov. Ak policajti chytia opitého cyklistu, môžu mu odobrať vodičský preukaz na motorové vozidlo. Marek Kakolewski, hovorca dopravnej polície, povedal pre Poľský rozhlas, že ak súd odoberie šoférovi vodičský preukaz na dobu dlhšiu ako tri roky, vodič bude musieť znovu robiť vodičské skúšky.
Poslanci sa tiež rozhodli založiť fond pre obete dopravných nehôd.Obete tak budú môcť získať profesionálnu psychologickú, sociálnu a právnu pomoc.
Na Slovensku zakážu šoférovať najviac na 10 rokov
Na Slovensku nie je možné odobrať vodičský preukaz doživotne. Vodičovi, ktorý zraní alebo spôsobí nehodou smrť inému, hrozí väzenie, môžu mu však zakázať šoférovať najviac na 10 rokov. V našej krajine sa však na rozdiel od Poľska netoleruje žiadny alkohol.
V Poľsku smie mať vodič v krvi najviac 0,2 promile alkoholu. Z krajín Európskej únie platí absolútny zákaz alkoholu v krvi vodiča len v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, v Rumunsku a v Estónsku. Najviac alkoholu tolerujú v Írsku, vo Veľkej Británii, na Malte a v Luxembursku: 0,8 promile. Rovnaké množstvo môžu mať aj vodiči vo Švajčiarsku.
Štatistiky o opitých vodičoch v Poľsku
Podľa policajných štatistík v Poľsku klesá počet opitých za volantom, ktorí sa podieľajú na nehodách. V roku 2009 spôsobili vodiči s alkoholom v krvi 5 346 dopravných nehôd. Je to o 16% menej ako v roku 2008. Opití vodiči pritom tvoria menej ako 10% páchateľov všetkých nehôd.
V roku 2009 však poľskí policajti zastavili na cestách viac ako 180 tisíc vodičov s alkoholom v krvi, pričom pri dopravných nehodách zavinených takýmito šoférmi vlani zomrelo približne 4 500 ľudí.