Stala sa dopravná nehoda. (2) Za priestupok podľa odseku 1c) písm. e), g)až i) možno uložiť pokutu od 150 eur do 800 eur a zákaz činnosti do troch rokov,
Desanten: Stal som sa účastníkom dopravnej nehody. Bol som políciou uznaný za vinníka, nakoľko
som do križovatky v obci, kde sa udiala nehoda, vstupoval z vedľajšej cesty. Názor dopravného znalca je, že som sa dopustil iba tej chyby, že som neodhadol okamžitú rýchlosť auta jazdiaceho po hlavnej.
Má prekročená rýchlosť auta jazdiaceho po hlavnej ("nevinného") relevantnú súvislosť s kolíziou? Ak áno, o koľko musí cestný pirát prekročiť maximálne povolenú rýchlosť (stačí mi odhad v percentách), aby mohol byť uznaný za vinného on? Som vinníkom už len z princípu, pretože som bol na vedľajšej a rýchlosť vozidla jazdiaceho po hlavnej je pre určenie vinníka nepodstatná.
Pýtam sa pre to, aby som vedel, či existuje šanca uspieť v odvolacích konaniach, pretože som presvedčený o svojej nevine a o vine vodiča idúceho v obci 150 km rýchlosťou (tj. 3-násobkom max. povolenej rýchlosti)."
Žiadna dopravná nehoda sa nedá dobre posúdiť bez komplexného zhodnotenia všetkých faktorov, ktoré mohli ovplyvniť zrážku dvoch vozidiel. Desanten svoju skúsenosť obmedzil na zverejnenie týchto základných faktov predchádzajúcich nehode:
Desanten bol v križovatke na vedľajšej ceste v obci a vchádzal na hlavnú
vodič na hlavnej ceste v obci šiel rýchlosťou 150 km/h
Ak by sme vychádzali len z týchto faktov, situácia by sme nemohli uzavrieť len tým, že Desanten nedal prednosť v jazde vozidlu na hlavnej, a preto je vinníkom nehody. Tak isto by sme mohli povedať, že nehoda by sa nestala, ak by vodič na hlavnej dodržiaval najvyššiu povolenú rýchlosť.
Bezprostredná príčina nehody? Rýchlosť alebo nedanie prednosti?
V nasledujúcej tabuľke si pozrite, za akých okolností sa nehoda môže stať a za akých nie, ak by jedno auto ovplyvňovalo situáciu dávaním alebo nedávaním prednosti v jazde a druhé dodržiavaním alebo nedodržiavaním maximálnej povolenej rýchlosti. Všetky ostatné okolnosti by pritom boli podľa predpisov.
Môže sa stať dopravná nehoda?
Vodič na hlavnej ceste
dodržal povolenú rýchlosť
prekročil povolenú rýchlosť
Vodič na vedľajšej ceste
dal prednosť v jazde
nemôže
nemôže
nedal prednosť v jazde
môže
môže
Z tabuľky vyplýva, že základnou príčinou dopravnej nehody, ktorú opísal Desanten, je nedanie prednosti v jazde. Prekročenie najvyššej povolenej rýchlosti sa samo o sebe nikdy nemôže stať príčinou. To však neznamená, že vinníkom je vždy ten, kto nedá prednosť v jazde. Vždy sa totiž posudzujú okolnosti.
Čo všetko treba správne vyriešiť
Vodič, keď dáva prednosť v jazde, má pred sebou niekoľko úloh:
Musí zistiť, či sa nejaké auto pohybuje po hlavnej ceste.
Následne musí zistiť, či sa dráhy oboch vozidiel môžu stretnúť. A ak áno,
odhaduje rýchlosť vozidla idúceho po hlavnej.
Informácie z okolitej premávky dá do súvislosti s vlastnou psychikou,
schopnosťou ovládať vozidlo a
s technickými možnosťami vozidla.
Stačí, aby vodič niekde v tomto zlyhal z akýchkoľvek príčin a pravdepodobnosť nehody sa prudko zvýši. Vtedy môže nehode zabrániť už len vodič na hlavnej. Samozrejme, čím vyššia rýchlosť, tým je nižšia pravdepodobnosť, že nehode zabráni.
Nižšia rýchlosť - presnejší odhad
§ 22, zákon č. 372/1990 Zb.:
(1) Priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky sa dopustí ten, kto
g) poruší všeobecne záväzný právny predpis o bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, v ktorého dôsledku vznikne dopravná nehoda,
Podľa toho, čo napísal Desanten, nehoda by sa nestala, ak by vozidlo išlo po hlavnej ulici najvyššou povolenou rýchlosťou. S tým sa dá len súhlasiť. Vodič totiž dokáže presnejšie určiť rýchlosť iného vozidla, ak ide pomalšie, keďže má na to viac času. Je to jeden z dôvodov, prečo sa v praxi používa najvyššia povolená rýchlosť.
Ak šlo vozidlo na hlavnej rýchlosťou 150 km/h, pokojne sa mohlo stať, že vodič dávajúci prednosť v jazde nemusel vozidlo na hlavnej zaregistrovať z objektívnych príčin. Napríklad pre sklon vozovky alebo zákrutu v diaľke. Alebo pre takú vzdialenosť, pri ktorej nikto neočakáva, že by vozidlo na hlavnej stihlo doraziť ku križovatke. Podľa súdneho znalca sa práve tu stala chyba.
Desanten neodhadol rýchlosť iného vozidla.
Mohol ju odhadnúť správne? Mohol očakávať, že nestihne bezpečne prejsť križovatkou tak, aby neohrozil premávku? Až zodpovedanie týchto otázok dokáže Desantenovi dať odpoveď na tú jeho - či sa má alebo nemá cítiť vinníkom.
Aj keď k tomu, aby sme boli úplne presvedčení o vine alebo nevine Desantena, nám chýba veľa informácií, s určitosťou vieme povedať, že k nehode veľkou mierou prispel vodič na hlavnej nerešpektovaním dopravných predpisov.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.