BRATISLAVA. Klimatizácia, okrem negatívneho účinku suchého studeného vzduchu na dýchacie cesty, svalstvo a oči vytvára živné prostredia pre huby a parazity. Okrem alergií spôsobujú nepríjemný zápach, ktorý je prvým indikátorom nutnej výmeny filtrov a dezinfekcie. Darmo budete meniť peľový filter častejšie ako je predpísané, keď alergény sa budú usádzať a rozmnožovať priamo vo výduchoch klimatizácie.
Časom motoristi zistia, že chladiť treba s mierou, hoci šofér v prehriatom aute sa nadmerne potí, skôr podlieha nervozite a rýchlo stráca tekutiny. Z pohľadu bezpečnosti a pohodlia, klimatizácia pomáha najmä ľuďom v pracovnom nasadení a tiež s vysokým tlakom. Výhoda chladenia v lete a rýchleho odrosenia okien v zime má aj svoju druhú stranu. Jazda v podchladenom aute a s nesprávne nastavenou klimatizáciou prináša krátkodobé, ale aj chronické ochorenia.
Lekári radia striedmosť V systéme klimatizačného zariadenia žijú a pri nedostatočnej údržbe sa premnožujú rôzne mikroorganizmy. „Vírusy, mikroskopické vláknité huby, plesne, či baktérie môžu spôsobiť infekčné ochorenie, prejavujúce sa najmä zápalmi dýchacích ciest,“ povedala MUDr. Slávka Belvončíková z Alergoimunologického centra v Prešove. Medzi najznámejšie baktérie v súvislosti s klimatizáciou patrí Legionella pneumophilla, ktorá môže spôsobiť zápal pľúc, u oslabeného jedinca až smrť.
Deti často žiadajú rodičov, aby im zapli klímu a poriadne vychladili auto. Všetko treba robiť s mierou, lebo príjemne vychladené auto je pre deti nebezpečné.
Stačí malý rozdiel teplôt Rozdiel medzi teplotami by mal byť nanajvýš päť stupňov, ideálne sú tri. Ku koncu dlhšej jazdy treba teplotu zvýšiť až vyrovnať, aby sa telo stihlo pripraviť na šok.
„Najmä pri dlhších cestách by sa mala klíma používať v intervaloch, odporúča sa len 15-20 minút počas jednej hodiny,“ povedala Belvončíková.
Pozor na deti Prúd vzduchu treba nasmerovať na sklá, nie priamo na pasažiera. Proti vysušovaniu slizníc sa môžeme brániť dostatočným príjmom tekutín, pomáhajú aj zvlhčujúce spreje do nosa, očné kvapky. Ak cestujú aj malé deti, dodržiavanie týchto opatrení by malo byť ešte striktnejšie. „Deti sú viac vnímavé na škodlivé prostredie a ich imunitný systém nie je ešte plne vyvinutý,“ pripomína rodičom Dr. Belvončíková.
ČO SPÔSOBUJE NESPRÁVNE POUŽITIE KLIMATIZÁCIE
bolesti hlavy
suchú pokožku
opuchnutie očí
podráždenie spojivky
zapálené prínosové dutiny
zápal trojklanného nervu
zápal stredného ucha
bolesti zubov
nádchu
zápal kĺbov
teplotný šok
AKO POUŽÍVAŤ KLIMATIZÁCIU
- maximálny rozdiel teplôt 5 stupňov
- rozhorúčené auto vyvetrať potom chladiť
- používať radšej dlhodobú zmenu teploty, než nárazové chladenie
- vyhnúť sa priamemu prudkému fúkaniu na pasažierov
- pri deťoch chladiť, ale s rozumom a nie priamo na ne