Slovenskí motoristi tradične preferujú pri ceste na dovolenku prepravu vlastným automobilom. Dovolenkári však často zabúdajú na kontrolu technického stavu svojho vozidla na úkor vlastnej prípravy na cestu.
Odborníci Škoda Auto pripravili na základe informácií od ASA (Autoklub Slovakia Assistance) prehľad najčastejších komplikácií s vozidlom na cestách a tiež odporúčania, ako si s nimi v prípade núdze poradiť.
Rozsvietenie kontroliek na paneli prístrojov
Preštudujte si pred cestou návod na obsluhu vozidla, aby ste mali v prípade núdze prehľad o jednotlivých kontrolkách a ich význame pre činnosť vozidla.
Rozsvietenie červenej kontrolky počas jazdy znamená, že je potrebné okamžite zastaviť vozidlo a vypnúť motor. Následne treba zistiť význam danej kontrolky v návode na obsluhu a riadiť sa pokynmi výrobcu.
V prípade rozsvietenia žltej kontrolky je nutné skontrolovať význam a dôvod signalizácie hneď, ako to bude možné. Ak nie je zo strany vodiča možné odstrániť príčinu rozsvietenia danej kontrolky, je nevyhnutné kontaktovať asistenčnú službu.
Problém s chladiacou kvapalinou
Rozsvietenie kontrolného svetla chladiacej kvapaliny signalizuje, že teplota chladiacej kvapaliny je príliš vysoká. Taktiež môže znamenať príliš nízku hladinu kvapaliny. V tomto prípade by vodiči mali skontrolovať v motorovom priestore stav chladiacej kvapaliny vo vyrovnávacej nádobke.
Pri nedostatočnom množstve kvapaliny ju doplňte. Uzáver vyrovnávacej nádržky však otvárajte až po vychladnutí motora, aby sa vám nestal úraz.
Pre doplnenie odporúčame použiť správne nariedenú mrazuvzdornú zmes. Ak nemáte k dispozícii správny koncentrát, môžete pre doliatie použiť čistú nedestilovanú vodu. Ak dolievate väčšie množstvo vody, pri najbližšej možnej príležitosti navštíviť radšej servis a požiadajte v ňom o nariedenie správneho pomeru mrazuvzdornej zmesi v chladiacom systéme.
Signalizácia motorového oleja
V prípade, že sa počas jazdy rozsvieti žlté kontrolné svetlo na paneli prístrojov, skontrolujte hladinu motorového oleja. Pre doplnenie použite motorový olej spĺňajúci špecifikáciu určenú výrobcom vozidla. Tieto parametre vodiči nájdu aj v návode na obsluhu vozidla.
Pre takéto prípady však odporúčame vodičom pribaliť si so sebou aspoň 1 l motorového oleja. Motoristi si ho môžu nechať doplniť aj na väčšine čerpacích staníc.
Ak počas jazdy začne žltá kontrolka blikať, ide o poruchu snímača hladiny motorového oleja. Vtedy automobil odstavte a kontaktujte asistenčnú službu.
Pri rozsvietení alebo blikaní červenej kontrolky by vodiči mali vozidlo okamžite zastaviť a vypnúť motor. Skontrolujte potom stav oleja v motore. Ak zistíte, že je ho dostatok, odporúčame vám nepokračovať v jazde a kontaktovať asistenčnú službu.
Problém so štartovaním
Komplikácie pri štartovaní vozidla môžu byť spôsobené slabým akumulátorom. Obmedzte vtedy využívanie rôznych spotrebičov napájaných akumulátorom alebo zapaľovačom. Ak odstavíte na dovolenke auto na dlhšie, pre istotu radšej približne každé 3 dni vozidlo naštartujte a prejdite s ním aspoň 5 až 10 km.
Defekt
Pre prípad defektu odporúčame vodičom mať vo výbave automobilu súpravu na výmenu kolesa. Ak nie ste schopný si vymeniť koleso vlastnými silami, kontaktujte asistenčnú službu.
Taktiež by ste si mali skontrolovať rezervné koleso ešte pred cestou a v prípade potreby ho dofúkať.
Zabuchnuté kľúče
Mnoho vodičov si povie, že toto sa im nemôže stať. Zabuchnuté kľúče sú však častým a zbytočným problémom. Preto motoristom odporúčame takýmto situáciám predchádzať a zobrať si so sebou náhradné kľúče. Môžu si ich uložiť na chránené miesto mimo vozidla.
Natankovanie nesprávneho paliva
Na jednoduchú identifikáciu typu paliva slúžia vodičom okrem iného výrazne farebne odlíšené palivové pištole.
V prípade, že si vodič uvedomí natankovanie nesprávneho paliva na mieste, môže predísť vážnejšiemu poškodeniu motora.
Ak omylom natankujete benzín do prázdnej naftovej nádrže do maximálne 5 litrov, problém môžete vyriešiť dotankovaním plnej nádrže správnym palivom. V prípade natankovania väčšieho množstva nesprávneho paliva neštartujte a rovno kontaktujte asistenčnú službu. Tá zabezpečí odtiahnutie vozidla do servisu.
Do benzínových motorov sa vám však nepodarí natankovať naftu nedopatrením. Museli by ste tak spraviť úmyselne. Tankovacia pištoľ na naftu má totiž väčší rozmer ako benzínová.
Porucha vonkajších svetiel
Vodiči by si mali overiť špecifikáciu povinnej výbavy v krajinách, ktorými prechádzajú. V každej krajine totiž môžu platiť mierne odlišné predpisy v porovnaní so Slovenskými.
Motoristom odporúčame zaobstarať si pred cestou na dovolenku do vozidla aj súpravu žiaroviek. Pri niektorých typoch vozidiel však výmena žiarovky nie je jednoduchá. Ak si na výmenu netrúfate, mali by ste navštíviť najbližšie servisné stredisko. V prípade xenónovej výbojky ide o pomerne komplikovanú výmenu, ktorú bez servisu nezvládnete úspešne.