SME
Streda, 16. jún, 2021 | Meniny má Blanka, BiankaKrížovkyKrížovky
SME V RELY

V Lubeníku vyhral mladý Béreš, Chvála odstúpil

Jozef Béreš junior urobil ďalší krok na ceste k obhajobe titulu majstra Slovenska. Rasťo Chvála si svoj prvý tohtoročný štart dlho neužíval. Zastavil ho betón vytŕčajúci spoza krajnice.

(Zdroj: Daniel Hlinka)

BRATISLAVA. Druhý ročník Rally Lubeník sa stal korisťou posádky Jozef Béreš jun. – Róbert Müller štartujúcej so Škodou Fabia S2000. Košická dvojica vyhrala päť z ôsmich rýchlostných skúšok. Druhú priečku obsadili Poliaci Grzegorz Grzyb s Przemyslawom Zawadom a ďalšou Fabiou S2000. Tretí skončili Jaroslav Melichárek a Richard Lasevič s Mitsubishi Lancer WRC 05.

Na úvod desiaty

Spomedzi 33 štartujúcich v rámci majstrovstiev Slovenska do cieľa krátkej, ale náročnej súťaže dorazilo iba 16 dvojíc. Na cieľovú rampu nevyšla ani posádka tímu CEBES Rally - Rasťo Chvála so Zuzkou Lieskovcovou. Odstúpili po teste číslo tri, no súťaž pre nich prakticky skončila omnoho skôr.

Ich desiaty najlepší čas v prvej rýchlostnej skúške - vzhľadom na to, že jazdec sedel v aute po sedemmesačnej prestávke - milo prekvapil. „Išlo sa nám dobre. Sústredili sme sa hlavne na stopu. Dosiahnutý čas ma potešil, lebo som vedel, že ešte dokážem pridať,“ hovorí Rasťo Chvála.

Auto by už nebolo v stopercentnej kondícii

Druhý meraný test - so symbolickým názvom Chvalová - však nečakane zmaril šance na dobrý výsledok. Červené Mitsubishi Lancer Evo IX dokrivkalo do cieľa skúšky s poškodenou pravou stranou. „Opäť som si dával pozor na ideálnu stopu. „Rezal“ som zákrutu a sústredil sa na ďalšiu. Zrazu sa ozval náraz,“ popisuje jazdec. Auto narazilo do betónu vytŕčajúceho z krajnice. Výsledkom bolo poškodené riadenie, rozladená geometria, defekt a dva zničené disky. „V rozpise sme ho nemali poznačený. Vôbec som si ho nevšimol.“

Posádka následne absolvovala ešte tretiu skúšku etapy a došla až do servisu, tam ale odstúpila. „Auto sa dalo opraviť iba čiastočne. Z bezpečnostného hľadiska sme už ďalej nepokračovali,“ dodal Chvála.