Zaparkovať pred nemocnicou? Počas dňa sa tento počin zdá byť nemožným. Situácia sa v značnej miere komplikuje, ak v aute prevážate zdravotne postihnutého (ZŤP).
Štát prijal rôzne kroky, ktoré by mali ZŤP pomôcť. Jedným z nich je aj vyhradenie parkovacích miest. Bývajú doplnené tabuľkou "na označenie parkovacieho miesta pre osobu so zdravotným postihnutím (E 15)". Ak chcete zaparkovať na takomto mieste, musíte vlastniť parkovací preukaz. Alebo pasažier, ktorého veziete.
Avšak narovinu, miesta vyčlenené pre ZŤP sa nevyskytujú všade tam, kde by mali byť, respektíve, kde by sme ich očakávali. Stáva sa aj to, že miesto je síce vyhradené pre ľudí zo zdravotným postihnutím, no aj napriek tomu na ňom zaparkuje vodič bez parkovacieho preukazu. Či už to urobí z nevšímavosti alebo ľahostajnosti, situácia sa tým pre autá prevážajúce ZŤP komplikuje. Náš čitateľ Anton má podobný problém.
Anton: "Mám syna vozíčkára a denne ho vozím autom na rehabilitačné cvičenia do Trnavskej fakultnej nemocnice. Komunikácia pred nemocnicou je na prasknutie "nacpaná" parkujúcimi vozidlami.
K novému pavilónu nemocnice je prístupová cesta označená dopravnou značkou "zákaz vjazdu všetkých vozidiel" doplnená vysvetľujúcou tabuľou "dopravnej obsluhe vjazd povolený".
Každé ráno musím z auta vyložiť invalidný vozík, naložiť naň syna a zaviesť ho do objektu. Do zákazu by som nemal ísť. Je možné na čas nevyhnutne potrebný na vyloženie vozíčkara vojsť do tohto zákazu a okamžite po vyložení odísť zaparkovať na iné miesto, alebo sa môžem považovať za dopravnú obsluhu?"
Zákaz vjazdu: Áno? Nie?
§ 44, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Parkovací preukaz sa môže používať na vozidle prepravujúcom fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je odkázaná na individuálnu prepravu alebo má praktickú alebo úplnú slepotu oboch očí.
(7) Vodič vozidla s parkovacím preukazom môže stáť na mieste vyhradenom pre vozidlá prepravujúce osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Vodič osobitne označeného vozidla podľa odseku 1 písm. b) a vodič vozidla s parkovacím preukazom nemusí po nevyhnutne potrebný čas dodržiavať zákaz státia. Ak je to nevyhnutné, môže vodič takéhoto vozidla vchádzať aj tam, kde je dopravnou značkou vjazd povolený len vymedzenému okruhu vozidiel, a do pešej zóny; pritom nesmie ohroziť bezpečnosť cestnej premávky. Týmto oprávnením nie je dotknutá povinnosť vodiča uposlúchnuť pokyn, výzvu alebo príkaz policajta súvisiaci s výkonom jeho oprávnení podľa tohto zákona.
Podľa zákona môže vojsť do priestoru za značkou Zákaz vjazdu doplnenou tabuľkou Okrem dopravnej obsluhy aj vozidlo s parkovacím preukazom pre osoby so zdravotným postihnutím. To znamená, že pre autá, v ktorých sa nachádza zdravotne postihnutý, ktorému bol pridelený parkovací preukaz a má ho pri sebe, platí výnimka. Tá platí aj vtedy, ak sa pod značkou Zákaz vjazdu vyskytuje akákoľvek dodatková tabuľka umožňujúca vjazd obmedzenej skupine vozidiel.
Jednoducho, podľa zákona nemusí auto s parkovacím preukazom "po nevyhnutne potrebný" čas dodržiavať zákaz státia. Ak je to nevyhnutné, môže vodič takéhoto vozidla vojsť aj do pešej zóny.
Táto výnimka však platí len vtedy, keď sa v aute nachádza osoba, ktorá parkovací preukaz vlastní. Ak v aute nie je, neplatí.
Aké podmienky treba splniť na získanie parkovacieho preukazu? Podľa zákona ho má dostať každý, kto je odkázaný podľa posudku na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom podľa § 14 ods. 6 zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, alebo má praktickú slepotu alebo úplnú slepotu oboch očí.
Ďalšie výhody pre zdravotne postihnutých
Zdravotne postihnutí majú možnosť získať aj iné výhody súvisiace s prepravou motorovým vozidlom. Okrem spomínaného parkovacieho preukazu sú to peňažné príspevky súvisiace so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla alebo jazda po diaľnici bez povinnosti mať diaľničnú známku. Práve na tú sa nás opýtal Milan.
Musí si zdravotne postihnutý kupovať na osobný automobil diaľničnú známku?
Odpoveď znie, nie. Podľa zákona, u motorových vozidiel, "na ktoré sa občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím poskytuje peňažný príspevok na zvýšené výdavky súvisiace so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla," platí výnimka. A teda nemusia uhrádzať poplatok za využívanie diaľnic alebo rýchlostných ciest.
§ 6, zákon č. 135/1961 Zb.:
(6) Úhrada sa neplatí pri motorových vozidlách
ch) na ktoré sa občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím poskytuje peňažný príspevok na zvýšené výdavky súvisiace so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla,
Aj keď zdravotne postihnutí nepotrebujú diaľničnú známku, pri prípadne policajnej kontrole môžu nastať komplikácie, ako toto právo preukázať.
Na príslušnom úrade práce vám vydajú rozhodnutie o poberaní príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s prevádzkou osobného motorového vozidla. Ním je nutné sa pri diaľničnej kontrole preukázať. Pritom nie je rozhodujúce, či v danom momente sedí v aute držiteľ tohto povolenia.
Viac sme sa tejto téme venovali v článku Som ZŤP. Potrebujem diaľničnú známku?
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.