Na svete je plno podvodníkov. Väčšinou sa o ich podvode dozviete dávno po tom, čo vás oberú o peniaze. Niektorí sú síce podozriví na prvý pohľad, napriek tomu ich príbeh vás môže presvedčiť o čestných úmysloch.
Jeden z vás natrafil na Slovensku na podvodníkov, ktorí cestujú z krajiny do krajiny a zneužívajú dobrotu a snahu motoristov pomôcť iným v núdzi.
Palo: "Dňa 11.7.2010 som cestoval po D2-ke na Záhorie. Za exitom Lozorno/Zohor som pri krajnici zbadal stáť tmavé auto, asi starý mercedes, pri ktorom stál chlapík s mapou v ruke a mával na okoloidúce vozidlá.
Myslel som si, že sa asi stratil, tak som zastavil. Chlapík vyzeral ako arab, hovoril lámanou angličtinou a prosil o nejaké peniaze, že mu došiel benzín, pokazila sa mu kreditná karta a že to má ešte ďaleko domov, že mu v aute plače dieťa.
Tvrdil, že mi peniaze určite vráti, že mu mám dať kontakt na seba. Samozrejme, že som mu moc nedôveroval, ale vyzeral veľmi presvedčivo a nechcel som nechať človeka v núdzi. Tak som mu nejaké peniaze dal. On mi dal svoju vizitku a ešte mi nanútil ako zálohu dáke svoje šperky. Napriek môjmu odmietaniu mi ich vyslovene strčil cez okno a položil na sedadlo. Vraj že mi peniaze pošle cez banku a po šperky si príde, keď bude mať o niekoľko dní tadeto cestu.
Na internete som si ho potom "overil" a ukázalo sa, že to bol naozaj podvodník. Je to známa partia, asi z Bulharska, cestujú po Európe s tým istým príbehom a dokonca s tou istou vizitkou (čísla a adresa na nej sú neplatne). Obrali už kopu ľudí, niektorí im vraj dali až 400 eur.
Peniaze, čo som im nechal, ma až tak netrápia. Ale mám otázku - čo sa dá v takejto situácii urobiť? Ak ich napríklad niekto stretne na diaľnici a vie o čo ide, môže na nich zavolať políciu? Môžu ich zatknúť?"
Tento príbeh sme zverejnili, aby ste si na opísaných podvodníkov dávali pozor. Radšej sa pri nich ani nezastavujte. Ak si nebudete istí, či sú to oni, spoznáte ich určite podľa vizitky na fotke. Tú používajú v drobných obmenách po celej Európe. Potvrdzujú to skúsenosti ľudí z viacerých krajín Európy.
Skúsenosť z Holandska (holandsky)
Skúsenosť z Francúzska (francúzsky)
Skúsenosť z Nemecka (nemecky)
To, že človeku v núdzi treba pomôcť, netreba snáď nikomu zdôrazňovať. Takí, ktorých stretol Palo, však vyvolávajú nedôveru v ľuďoch, ktorí sú ochotní pomáhať iným. Koľkí z vás by ešte raz pomohli niekomu na ceste po skúsenosti s podvodníkmi?
§ 221, zákon č. 300/2005 Z.z.:
(1) Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
Zákon prikazuje pod hrozbou väzenia poskytnúť prvú pomoc každému vážne zranenému a v prípade dopravnej nehody akémukoľvek zranenému. Tých, ktorých opísal Palo však prvú pomoc nepotrebovali. Je teda len na vás, či takým ľuďom zastavíte a "pomôžete" alebo nie. V prípadoch, o akom napísal Palo, je však najlepšie zavolať políciu. Tá si totiž vie rýchlo overiť informácie a zistiť, či ide o podvodníkov alebo o ľudí v núdzi.
Mimochodom, "Ali Ahmed, manager" sa na Palovi dopustil trestného činu podvodu, ak mu spôsobil škodu viac ako 266 eur. Ak by to podvodníkovi na súde dokázali, mohol by sa dostať do väzenia najmenej na dva roky.
Ak Ali Ahmed vymámil od Pala menej ako 266 eur, stále by šlo o priestupok, za ktorý hrozí pokuta do 331 eur.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.