Keď si vodič sadá za volant, musí si byť istý, že je schopný šoférovať. Nesmie byť pritom pod vplyvom alkoholu, drog alebo liekov, ktoré by znížili jeho schopnosť viesť motorové vozidlo.
Občas sa vodiči medzi sebou utešujú, že keď si vypijú, tak na druhý deň by to pred policajtmi uhrali, aj keby nafúkali. Podľa zákona o priestupkoch vás však aj alkohol nameraný na druhý deň môže stáť vodičák na tri roky.
Problémy by ste mohli mať aj vtedy, ak by ste odmietli kontrolu poskytovania prvej pomoci.
Ivan: "Bol by som rád, keby ste rozobrali tému cestné kontroly a čo je možné pri nich žiadať od vodiča alebo posádky.
Včera sa totiž pri cestách rozkladali policajné hliadky so zdravotníkmi a som rád, že ma neodchytili, pretože som sa dosť ponáhľal a v tejto súvislosti ma zaujíma, či môžem odmietnuť šaškovať s nafúknutou ančou, ak ma zastavia. Na čo má polícia právo pri cestnej kontrole zo zákona?"
Vybrané oprávnenia policajta
Na základe zákona o cestnej premávke a príslušnej vyhlášky je policajt v rovnošate oprávnený zastaviť vaše vozidlo. Vodičovi smie zakázať jazdu na nevyhnutne potrebný čas.
Keď vás policajt zastaví, smie od vás pýtať doklady a aj vyzvať vás, aby ste sa podrobili vyšetreniu na alkohol, drogy alebo lieky znižujúce schopnosť šoférovať.
Policajt má zákonom povolené aj kontrolovať technický stav vozidla, jeho výbavu, merať jeho rozmery alebo hmotnosť. Má tiež právo kontrolovať dodržiavanie povinností účastníkov cestnej premávky, teda aj vodiča.
Skontrolujú aj dýchanie z úst do úst
§ 66, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Účastník dopravnej nehody je povinný
b) poskytnúť podľa svojich schopností a možností zranenej osobe prvú pomoc a bezodkladne privolať záchrannú zdravotnú službu,
§ 177, zákon č. 300/2005 Z.z.:
(1) Kto osobe, ktorá je v nebezpečenstve smrti alebo javí príznaky ťažkej ujmy na zdraví, neposkytne potrebnú pomoc, hoci tak môže urobiť bez nebezpečenstva pre seba alebo iného, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
Ak vás teda policajt zastaví preto, aby zistil, či viete poskytnúť prvú pomoc, neodporujte. Povinnosťou každého, kto je účastníkom dopravnej nehody, je v prípade potreby poskytnúť prvú pomoc. No a túto povinnosť smú policajti kontrolovať u každého účastníka cestnej premávky.
Ivanovými slovami mu teda môžme odpovedať, že nesmie odmietnuť "šaškovať s nafúknutou ančou" napríklad aj pre to, že vodič bez absolvovania kurzu prvej pomoci nedostane vodičák. A keďže sa tento kurz neabsolvuje preto, aby sa vedomosti z neho stali pre vodiča minulosťou a mohol na ne zabudnúť, je jeho povinnosťou ovládať poskytovanie prvej pomoci v rozsahu, v akom absolvoval kurz. Teda aj túto povinnosť vodiča má policajt právo kontrolovať.
Predstavte si, že by ste sa ocitli pri nehode. Na ponáhľanie by ste museli hneď zabudnúť, pretože akákoľvek užitočná prvá pomoc by mohla zachrániť inému život. A ak policajná kontrola prispeje k tomu, že o niekoľko motoristov viac bude vedieť správne poskytnúť prvú pomoc, o to viac sa zvýši pravdepodobnosť záchrany človeka v núdzi.
Budú vám tolerovať alkohol v krvi po včerajšom fláme?
Rasťo: "Rad by som sa dozvedel odpoveď ohľadom nasledujúcej problematiky. Človek ide na oslavu - na chatu autom. Na oslave bude požívať alkoholické nápoje, pretože domov ide autom až na druhý deň. Ale, na druhý deň ho zastavia policajti a dajú mu fúkať.
Vodičovi zistia pozitívny výsledok skúšky na alkohol, napríklad 0,2 promile. Vodič sa však ohradí, že to je len zvyškový/zostatkový alkohol zo včerajšej oslavy a že od pol noci nepil.
Samozrejme, na Slovensku máme nulovú toleranciu alkoholu v krvi, avšak počul som už viackrát, že vodič, ak má pozitívnu skúšku na alkohol, sa môže "dožadovať" alebo mu policajti dajú/povolia fúkať znova o nejakých, dajme tomu, 30 minút. A ak hladina alkoholu v krvi o 30 minút klesne, tak by malo byt všetko v poriadku. Je tomu skutočne tak?"
V prvom rade treba zdôrazniť, že na Slovensku nesmie mať vodič v krvi žiadny alkohol. To vyžaduje zákon o cestnej premávke. Napriek zákonu si organizmus aj bez nášho prispenia nejaký ten alkohol v krvi vytvorí. Podľa odborníkov je normálne, ak máme v krvi do 0,1 promile alkoholu, pretože v malých množstvách ho "vyrábajú" baktérie v črevách.
Preto sa predstavitelia polície niekoľkokrát vyjadrili, že isté množstvo alkoholu v krvi (do 0,3 promile) budú tolerovať. To však neznamená, že sa nemôže nájsť policajt, ktorý vám dá pokutu aj, keď vám nameria do troch desatín promile.
Záleží na konkrétnom policajtovi, do akej miery bude brať do úvahy vaše argumenty o včerajšom fláme. Tolerantný policajt by vás možno pustil bez pokuty, možno by vám dal fúkať znovu po istom čase. Je však naivné myslieť si, že existuje "právo" na opätovnú kontrolu množstva alkoholu v krvi.
V prípade, že nesúhlasíte s výsledkom dychovej skúšky, policajt je oprávnený vás poslať na odber krvi, aby sa zistilo, koľko alkoholu v nej skutočne máte.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.