Ruská ropa sa dostáva na americký trh. Ako oznámil denník The Wall Street Journal, východosibírska ropa sa nečakane stala hitom v USA. Túto ropu z ložísk vo východnej Sibíri dopravuje nedávno postavený ropovod VSTO (Vostočnaja Sibir - Tichij Okean) na pobrežie Tichého oceánu do zálivu Kozmino a odtiaľ putuje tankermi po mori na západné pobrežie USA.
Samotný ropovod je ešte stále vo výstavbe a funguje len jeho prvá časť, ktorá bola spustená do skúšobnej prevádzky 28. decembra 2009. Druhá etapa výstavby ropovodu by mala začať prepravovať ropu na prelome rokov 2013 a 2014. Dodávaný objem tak narastie z terajších 30 miliónov do plánovaných 80 miliónov ton ročne. Cieľom jeho výstavby bolo rýchlo a lacno dosiahnuť na rastúcej ropné trhy ázijského a tichomorského regiónu.
Nárast exportu ropy prekvapil američanov aj rusov
Nárast exportu ropy do USA z nuly na dnešných 100 tisíc barelov denne bol aj pre rusov nečakaný. Dôvodmi, ktoré pritiahli pozornosť americkej spoločnosti Tesoro Corp., jedného z najväčších spracovateľov ropy na západe USA, je kvalita ruskej ropy a jej nízka cena. V súčasnosti spoločnosť vykonáva skúšky na miešanie tradičných amerických druhov ropy s dovážanou ruskou ropou pre výrobu palív.
"Momentálne ropa VSTO (je to len jej pracovný názov - pozn. autora) zabezpečuje najlepší pomer ceny a kvality, čo zvyšuje maržu zo spracovania a samozrejme priťahuje záujem spracovateľov. Lenže kvalita ropy je momentálne nestála a okrem toho nie je normalizovaná logistika, pravidelnosť a objem dodávok a preto sa predáva so zľavou spolu s menej kvalitným druhom. Potom, ako sa odstránia všetky nedostatky, zľava sa stratí," komentuje situáciu analytik Vitalij Kriukov.
Ruská ropa ako konkurent tej z Aljašky
Najväčším konkurentom v tomto regióne je aljašská ropa. V súčasnosti dodávaný objem ruskej ropy v súčasnosti nie je schopný podstatne ovplyvniť trh s ropou na západnom pobreží USA. Denne sa tu spracuje 2,4 milióna barelov. Ruská ropa má teda podiel 4% z denného objemu.
Americký analytici dopĺňajú, že vzhľadom na pravidelnú údržbu ropovodu z Aljašky, môže dopyt po ruskej rope vzrásť. Hrozba pre tradičný americký trh tiež narastie, pokiaľ ropovod VSTO dosiahne plánovanú prepravnú kapacitu. Potom môže ruská ropa podstatne ovplyvniť americký trh.
Príjmy z predaja ruskej ropy
Podľa údajov ruskej Federálnej colnej služby, za obdobie január až máj 2010 vzrástli príjmy z predaja ropy na export v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku 1,8-násobne (z 29,64 miliardy dolárov na 51,85 miliardy dolárov). V tonách to predstavuje 96,74 miliónov ton, čo znamená nárast oproti minulému roku o 4% (pred rokom 93,18 miliónov ton). Nárast príjmov bol zaznamenaný hlavne pri dodávkach ropy do zahraničia, ktoré platí valutami. Naopak príjmy z exportu ropy do krajín SNŠ poklesli o 20%.
Príjmy za export ropných produktov z Ruska za to isté obdobie vzrástli skoro dvojnásobne, na 28,195 miliardy dolárov oproti 14,605 miliardy dolárov. V tonách je to 53,39 miliónov ton a oproti rovnakému obdobiu minulého roka to predstavuje nárast o 10,1 % Tradične najviac sa vyviezlo motorovej nafty.
Ministerstvo energetiky naopak zaznamenalo pokles exportu ropy a inými číslami operuje aj Rosstat (Ruský štatistický úrad).
Autor pracuje ako vedúci zastúpenia slovenskej spoločnosti v Rusku.