BRATISLAVA. Prekročili ste rýchlosť v obci o vyše dvadsať kilometrov za hodinu? Sadzobník pokút určuje, že vodič za to dostane pokutu sto eur. Ak narazíte na zhovievavejšieho policajta, môžete dostať len dvadsať eur.
Podľa programového vyhlásenia vlády sa s policajtom v budúcnosti už nedohodnete a dohadovaniu o výške pokuty by mal byť koniec. Po novom by to malo byť vždy iba sto eur bez možnosti ústupku.
Vláda sa chce v programovom vyhlásení zaviazať, že „prijme jasné pravidlá na obmedzenie voľnosti v rozhodovaní pri výbere pokút za priestupky v cestnej premávke“.
Sľubujú si menej korupcie
Pokuty na ceste
Teraz
- polícia má sadzobník pokút
- napríklad za prekročenie rýchlosti je pokuta od 50 do 650 eur, závisí od toho, o akú rýchlosť vodič porušil predpis;
- policajt však pokutu nemusí udeliť a môže vec vždy riešiť iba dohovorom.
- sadzobník pokút by mal byť pevný alebo len s malým cenovým rozpätím;
- možnosť dohovoru chcú vylúčiť.
Minister vnútra Daniel Lipšic z KDH hovorí, že ide o protikorupčné opatrenie.
„Keď je široké rozpätie, umožňuje to korupčné správanie,“ tvrdí Lipšic. Keď bol v rokoch 2002 až 2006 ministrom spravodlivosti, prijímal zužovanie rozpätia aj pri trestných sadzbách, „aby bol priestor pre subjektívne rozhodovanie a potenciálnu korupciu čo najmenší“.
Odkedy by mal platiť pevne stanovený sadzobník pokút, ešte nevie.
Bývalý druhý policajný viceprezident Stanislav Jankovič upozorňuje, že takéto opatrenie nebude možné prijať bez zmeny zákona o správnom konaní.
„Teraz zákon jasne hovorí, že policajt je na mieste samosudca a nie je možné uprieť mu možnosť slobodne sa rozhodnúť.“
Jankovič pripúšťa, že návrh vlády „má čosi do seba“, zároveň vidí aj negatíva.
„Berie to policajtovi možnosť vyriešiť vec dohovorom, posúdiť osobu páchateľa, prihliadnuť na okolnosti spáchania priestupku.“
Aj dva rovnaké priestupky totiž podľa neho možno riešiť rôzne. Napríklad, ak vodič nepripúta v aute svoje dieťa. Ak to urobí matka v meste, ktorej dieťa plače, lebo je choré a ona sa s ním ponáhľa k lekárovi, je to iné, ako keď vodič dieťa nepripúta za bežných okolností len z nedbanlivosti.
Začínajú s platbou kartou
Už bývalé policajné vedenie hovorilo o tom, že pokuty sa budú dať platiť priamo na mieste kartou. Aj nová vláda to chce podľa programového vyhlásenia zaviesť.
„Pilotný projekt bol urobený, skončil akurát, keď končila predchádzajúca vláda. Vydal som pokyn, aby sa na platobné terminály neuzatvárali zmluvy a aby to už urobilo nové vedenie,“ hovorí Jankovič.
Od 1. júla začala plynúť trojmesačná lehota, keď bratislavskí policajti skúšajú dvadsať terminálov na platenie kartou.
Nasledovať malo zakúpenie dohromady 150 terminálov po celom Slovensku.
Lipšic hovorí, že projekt chcú dotiahnuť. Rovnako rátajú aj s tým, že priestupok sa bude prejednávať pred kamerou, závisieť to bude od toho, či na to budú peniaze.
Prísnejšie pokuty zaviedlo ministerstvo vnútra pod vedením Roberta Kaliňáka a platia od októbra minulého roka. Vyššie sadzby za porušenie pravidiel sa odrazili na výraznom znížení počtu mŕtvych na cestách.
Vlani pri nehodách zomrelo 386 ľudí, čím sme sa priblížili k záväzku voči Európskej únii. Slovensko sa v roku 2002 zaviazlo znížiť počet obetí z vtedajších 610 na polovicu.
Vláda to v programovom vyhlásení oceňuje a tvrdí, že „prijme opatrenia, aby úmrtnosť na cestách zostala na čo najnižšej úrovni“. Konkrétne číslo však neuvádza.
„Zdá sa mi nezmyselné povedať konkrétne číslo. Je závislé od viacerých faktorov – legislatívy, stavu ciest, počtu diaľnic, počasia,“ povedal minister Lipšic.