Nech žijú chodci!
Reakcie švédskeho výrobcu a importéra na test Volvo S60 v SME
Test Volvo S60 uverejnený na vašej stránke zamestnal na niekoľko dní viacerých odborníkov spoločnosti Volvo Cars Corporation vo Švédsku. Video, ktoré patrilo minulý týždeň v sledovanosti na www.auto.sme.sk medzi top 10, vyvolalo dlhú diskusiu a tiež potrebu spresniť a doplniť informácie o fungovaní systému na ochranu chodcov - Pedestrian detection, ktorý je súčasťou adaptívneho radarového tempomatu v novom Volve S60.
Hlavným dôvodom toho, prečo Volvo S60 vo vašom teste niekoľkokrát nezabrzdilo, bola príliš nízka rýchlosť vozidla. Systém na ochranu chodcov sa v takomto prípade totiž neaktivuje.
Pedestrian detection dokáže v rozpätí rýchlosti 4 - 80 km/h zabrániť kolízii s chodcom, resp. znížiť riziko vážnych zranení. Ak by systém fungoval aj pri rýchlostiach nižších ako 4km/h, život vodičovi by skôr komplikoval ako uľahčoval a to najmä v situáciách akými sú parkovanie na verejných parkoviskách, v podzemných garážach, prípadne pri prejazde pešou zónou alebo inou zónou so zvýšeným pohybom chodcov.
Budeme radi, ak v blízkej budúcnosti prijmete našu ponuku na opätovné testovanie spomínaného bezpečnostného prvku. Sme si istí, že systém funguje, keďže sme ho včera vyskúšali na obetavých kolegoch.
T.O.P. AUTO Slovakia, a.s., autorizovaný importér značky Volvo.
Pohľad autorov testu:
Myslím, že vo videu sme ani samotné Volvo alebo systém neoznačili za zlý, iba sme poukázali na to, že funguje iba za istých okolností a s istými obmedzeniami, čo je celkom pochopiteľné (napokon rýchlosť 4 km/h je už istá podmienka fungovania a tých je veľa). Posolstvo testu bolo ukázať, že bezpečnostné prvky sú fajn, ale človek je za volantom prvoradý. Po ďalšie, TV reklama Volva ukazuje, ako auto zabrzdí samé, keď mu sotva dva metre pred auto skočí žena spoza dodávky do cesty. A to sme simulovali.
Mimochodom, mali sme dve verzie, naftovú a benzínovú. Vystupovali sme z auta pri zaradenom D režime a diesel išiel vzhľadom na iný stály prevod podstatne rýchlejšie ako benzín a pritom pomalšie idúci benzín reagoval podstatne častejšie. Pokus sme opakovali a pri tej istej rýchlosti sa v závislosti od polohy systém aktivoval. Prečo teda systém raz funguje a inokedy nie, keď je konštantná rýchlosť zaručená? Asi to závisí od polohy chodca... ...najmä vtedy, ak za volantom nesedí nikto a nemá možnosť korekcie.
Keď sme sa zoznamovali so systémom na začiatku, sedel za volantom šofér. Počkal, kým sa v istej vzdialenosti pripravím, potom sa rozbehol s autom a ja som skočil do dráhy. Vtedy auto zastavilo takmer vždy. Keď sme vbehli do dráhy tesne, čo je pri tejto rýchlosti rizikové (postaviť sa 20m pri cca 6 km/h je veľa času pre chodca aj vodiča), vtedy systém nereagoval.
Z toho, čo viem o elektronických systémoch alebo automaticky regulovanej sústave mi je jasné, že údaje zo senzorov majú vstupné podmienky: ak platí toto, tak potom toto. Ak nie je splnené niečo, systém robí inú reakciu. Čiže existuje stav a podmienky, kedy to zastaví vždy v laboratóriu. Život prináša nekonečné množstvo kombinácií vstupných podmienok, čo má za následok nereagovanie systému, a to sa dalo čakať, a test to potvrdil. Napokon, keď pri teste pred novinármi, nabúralo Volvo do návesu, tiež nebola splnená vstupná podmienka - potrebná úroveň napätia v systéme. Je to asi podobné ako s nárazovými testmi Euro NCAP.
Dnes automobilky vedia postaviť auto presne na parametre toho testu. Je fantastické, že Euro NCAP testuje, ale auto s 5 hviezdami môže pri istom type nárazu v reálnych podmienkach skončiť horšie, ako to so 4 hviezdami. Myslím, že náš test by malo pochopiť práve Volvo, ktoré odmieta len laboratórne podmienky pri vývoji bezpečnosti a analyzuje reálne nehody a skúša vozidlá pri náhodných crash testoch.
Pekný deň všetkým,
Rasťo Chvála
Autor: VOLVO