SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Z Bulharska sme šli autom domov cez Srbsko

Ak si sťažujete na deravé slovenské cesty, mali by ste si vyskúšať šoférovanie v Bulharsku. V Srbsku zas vyberajú mýto za nedokončené diaľnice.

V piatok ste si mali možnosť prečítať, čo sme zažili na ceste z Bratislavy do Bulharska po rumunsko-bulharské hranice. Dnes budeme pokračovať Bulharskom zo severu od mesta Ruse do Burgasu.

Prečítajte si, ako sa jazdí cez Maďarsko a Rumunsko na ceste do Bulharska

V Ruse sme si na prvej čerpacej stanici za hranicou kúpili diaľničnú známku. Podobne, ako v Rumunsku, aj tu ju musíte mať nielen pre diaľnice, ale aj pre obyčajné cesty. Zaplatili sme v prepočte približne 12,80 € za mesačnú nálepku "Vineta", ktorá sa lepí na pravý spodný okraj čelného skla a šli sme ďalej.

Kým sme boli v Ruse, cesty boli v jednom smere dvojprúdové. Hneď za hranicou mesta sme však vyšli na obyčajnú cestu, ktorá svojou kvalitou povrchu príliš neoslnila. Keďže však svitalo, premávka bola riedka a my sme plynulo pokračovalo smerom k mestu Šumen.

Spoliehať sa na GPS sa nie vždy vyplatí

Tam máte dve možnosti, ako pokračovať. Buď cez Varnu po diaľnici a potom po pobreží do Burgasu po relatívne normálnych cestách, alebo sa spoľahnúť na GPS navigáciu, ktorá vás nasmeruje na cestu krížom cez hory do mesta Karnobat, pri ktorom sa začína úsek diaľnice do Burgasu. Cesta cez Varnu bola dlhšia nielen v kilometroch, ale podľa navigácie aj v čase. Keďže sme boli obaja šoféri unavení, logicky sme sa rozhodli dať na odporúčanie navigačného prístroja.

Väčšia časť cesty od mesta Šumen po Karnobat by sa dala chrakterizovať známym "samá jama". Mnohé úseky tejto cesty boli deravé ako ementál. Často boli diery hlboké až po podložie cesty. Jazda po cestách na Slovensku po zime je rozprávková v porovnaní s tým, čo sme zažili v Bulharsku.

02.jpg

Inak ako kľučkovaním sa cesta prejsť nedala. Zaujímavá situácia nastala, keď sa oproti približovalo iné auto, ktoré takisto kľučkovalo. Neraz sa nám stalo, že sme sa protiidúcim autám museli vyhýbať cez protismer.

To, čo malo trvať podľa navigácie niečo vyše dvoch hodín, sme prešli za dvojnásobok času, pretože sa tam viac ako 30-kou ísť nedá. Prekvapením pre nás bolo najmä to, že táto cesta mala na svojom okraji celkom často umiestnenú tabuľu, ktorá upozorňovala na to, že cesta je spoplatnená.

V jednej obci na trase sme prechádzali križovatkou, ktorej povrch bol taký zvlnený a deravý, že pri jednom rohu križovatky bol asi 30 centimetrov vysoký hrboľ. Pripomínal svojím výzorom sopku. Nakoniec sme však bez poškodenia, no s nedôverou v navigačné schopnosti GPS-ka dorazili do cieľa k Čiernemu moru. Približne o 10. hodine tamojšieho času (cca 9. hodina stredoeurópskeho času).


Zväčšiť mapu

Jazda v protismere v Bulharsku nie je neobvyklá

Počas pobytu v Bulharsku sme si všimli, že bulharského policajta najčastejšie stretnete pri cestách na vjazdoch a výjazdoch z miest, dôležitých mostov a tunelov. Ich obľúbenou činnosťou tam je oddychovanie respektíve meranie rýchlosti.

Nie je problém zažiť na diaľnici alebo na viacprúdovej ceste v mestách cyklistov idúcich v protismere. Takisto sa nám neraz stalo, že auto v opačnom smere zrazu prešlo bez smeroviek do nášho pruhu a zastalo v ňom pred nami, aby mohol vodič vystúpiť von. Či už to bolo zásobovacie vozidlo alebo osobné auto. Keďže bola cesta úzka, museli sme počkať, kým prejdú ďalšie autá v opačnom smere, aby sme to pred nami mohli obísť.

01.jpg
Pred väčšinou križovatiek je na hlavnej ceste znížená rýchlosť na 60 km/h.
Neďaleko Burgasu sme však na hlavnom ťahu videli zníženie rýchlosti pred dvojitou zákrutou
na 20 km/h.

Diaľnice v Bulharsku sú zároveň núdzové pristávacie plochy

Pre cestu späť sme sa rozhodli vyskúšať prejazd Srbskom. Naše rozhodnutie ovplyvnila najmä nekvalita bulharských ciest a nedostatok diaľnic v Rumunsku v kombinácii s hustou premávkou. Tentoraz pre Srbsko rozhodlo to, že cez túto krajinu prechádza jeden z hlavných európskych ťahov, ktorý je do veľkej miery pokrytý diaľnicami. Tiež sme sa rozhodli ignorovať možné zdržanie na hraniciach s Bulharskom a Maďarskom.

Od Burgasu až po Sofiu sa jazdí prevažne po diaľniciach s výnimkou úseku od mesta Karnobat po Staru Zagoru. Cesty sú tam v slušnom stave, no niektoré úseky diaľnic sú tak trochu "nerovnomerné". Stále to však nie je také zlé ako diaľnica v Česku v okolí Brna.

Zaujímavosťou diaľnice pri meste Plovdiv je to, že dopravnou značkou je zrazu ukončená - napriek tomu, že jazdné pruhy pokračujú bez zmeny ďalej. Na asi 3-kilometrovom úseku chýbajú stredové zvodidlá a pribudla aj štrková krajnica. Pravdepodobne sa tento úsek cesty používa ako núdzová pristávacia plocha pre lietadlá.

Obchvat Sofie je deravý

Tranzitná doprava je odklonená na asi 40-kilometrový severný obchvat Sofie. Ten je však taký zničený a plný dier, že ani tam sa bez kľučkovania nezaobídete. Okrem toho sa nám tam stalo, že sme niekoľko kilometrov museli ísť za traktorom, ktorý bol schovaný pred starým nákladným vozidlom držiacim sa pri stredovej čiare. Vôbec, bulharských vodičov baví viac jazdiť pri strede cesty viac ako pri jej okraji, čo komplikuje snahu ostatných áut predbiehať.

Až po hranice so Srbskom sa prechádza cestou, ktorá sa kvalitou vyrovná ktorejkoľvek ceste prvej triedy na Slovensku.

Cez Srbsko sa jazdí najmä diaľnicami s mýtnicami

Na hraniciach so Srbskom sme si počkali približne hodinu a to aj napriek tomu, že na srbskej strane otvorili pre náš smer ďalšie dve kontrolné búdky z protismernej premávky. Veľa Turkov sa totiž vracalo do Nemecka a ďalších západoeurópskych krajín. Bulhari aj Srbi nám len skontrolovali doklady a šli sme v smere do mesta Niš.

Od hraníc až po Niš má cesta jeden pruh pre každý smer. V jednom úseku sme prechádzali cez nádherný kaňon plný tunelov. Chvíľu, asi 15 minút, sme sa tam zdržali, pretože od Nišu až po hranice kládli pri ceste do zeme optické káble. V úseku tunelov to vyriešili tak, že tam premávku zjednosmernili a prejazd riadil semafor.

03.jpg

V meste Niš sme sa napojili na diaľnicu a kúsok za hranicou mesta sme prešli mýtnou bránou, kde sme dostali lístok. Na základe neho sme pred Belehradom zaplatili prostredníctvom platobnej karty 730 dinárov (cca 6,87 €) za prejazd diaľnicou mýto.

V Belehrade sme sa potom zdržali asi hodinu, no nebol to žiadny odpočinok. Most na hlavnom ťahu cez mesto sčasti uzavreli a tak sa tam tvorili zápchy. Najrýchlejšie ňou prešli autá, ktoré šli odstavným pruhom. Väčšinou to boli domáci. Tranzitujúci turisti, medzi ktorými sme boli aj my, šli poctivo krokom.

Za Belehradom pokračuje diaľnica na Nový Sad. V Srbsku je najvyššia povolená rýchlosť na diaľniciach určená na 120 km/h. Všimli sme si, že policajti v civile tam zvyknú merať pár kilometrov pred mýtnymi bránami, kde dopravná polícia odchytáva všetkých, ktorí prekročili rýchlosť.


Zväčšiť mapu

Ďalšiu hodinu sme sa zdržali pred mýtnou bránou uprostred cesty medzi Belehradom a Novým Sadom. Znovu sa tam potvrdilo, že najrýchlejšie prechádzajú vozidlá odstavným pruhom. Najmä preto, že každý diaľničný pruh mal k dispozícii jednu mýtnu bránu, odstavný ich mal dve. Okrem toho, v týchto mýtnych bránach sa rovno platilo za nasledujúce úseky, čo zdržovalo prejazd. Tam sme nechali 240 dinárov (cca 2,26 €).

Vyzerá to tak, že diaľnice budujú z mýtneho, čo vyberú na nedostavaných úsekoch

Od tohto miesta až po hranice s Maďarskom sú mnohé úseky diaľnice vo výstavbe, napriek tomu sa tam jazdí relatívne rýchlo, pretože až po hranice sa v podstate ide po rovine. Pri Novom Sade sme zažili ešte jednu mýtnu bránu, kde sme zaplatili 330 dinárov (cca 3,11 €) za prejazd.

Najväčšie zdržanie sme zažili v na hraniciach s Maďarskom. Bolo približne 8 hodín večer, keď sme tam prišli. Dve hodiny trvalo, kým nám srbský pohraničník skontroloval doklady a pustil nás ďalej. Maďari potom ešte pozreli batožinu a o 2. hodine ráno nášho času sme boli v Bratislave.

Cesta z Bulharska na Slovensko nám so všetkými zdržaniami trvala približne 22 hodín. Toľko, čo bez zdržaní do Bulharska cez Rumunsko. Z Bratislavy do Burgasu cez Rumunsko sme šli asi o 100 kilometrov viac ako cestou späť cez Srbsko, celkovo sme prešli asi 3800 km.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 2. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 3. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 4. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 5. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 6. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 7. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 8. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 9. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 10. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 27 716
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 9 779
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 234
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 781
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 034
 6. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 572
 7. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 357
 8. Neapolu odpustíte chaos, decentné Sorrento je únikom do pohody 2 345
 9. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 023
 10. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 870
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Petra Vlhová ide obrovský slalom v stredisku Killington.

Sledujte s nami online prenos z 1. kola obrovského slalomu v Killingtone.


Sportnet 6 h
Očkovanie proti koronavírusu.

Povinné očkovanie zvažujú viaceré strany.


25. nov
Alexander Dubček ako prvý tajomník v čestnej lóži v budove SND v spoločnosti prezidenta Ludvíka Svobodu i podpredsedu vlády Gustáva Husáka v Bratislave pri príležitosti osláv 50. výročia vzniku Československa - 29. október 1968. Počas ďalších mesiacov ho čakal postupný odchod z politických i straníckych štruktúr.

Tvár Pražskej jari pod dohľadom ŠtB


6 h
Na školy prišli začiatkom školského roka samotesty, nebolo ich však dosť a čakajú na ďalšie.

Od pondelka čaká školy niekoľko zmien.


22 h

Neprehliadnite tiež

Parkovanie na chodníku bude od marca 2022 regulované.

Dodržať voľnú šírku chodníka 1,5 metra už nebude stačiť.


26. nov
Suzuki S-Cross

Pod kapotou ostáva mild-hybridný štvorvalec aj pohon všetkých kolies.


25. nov
Kia Niro

V ponuke budú opäť hybridy aj elektrická verzia.


25. nov
BMW M4 Competition

Balík doplnkov Race Track predurčuje auto skôr na okruh než do premávky.


24. nov

Blogy SME

 1. Marek Strapko: Boh nám dal rozum - za tento dar treba ďakovať!
 2. Štefan Vidlár: Ešče žijem, máme chleba
 3. Jana Hanuliaková: Poslali sme list všetkým primátorom a primátorkám okresných miest na Slovensku
 4. Matúš Lazúr: Pán Delta povolal z Afriky mocného čarodeja Omikróna
 5. Štefan Vidlár: Záhorák šecko skúr ví... Druhý veseuý dzíl
 6. Ján Marton: Schválená poľnohospodárska politika - európska totalita pred dverami.
 7. Štefan Vidlár: Čovjeci bezcitňí
 8. Otilia Horrocks: Omikron za dverami
 1. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 160
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 806
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 6 891
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 423
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 833
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 000
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 062
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 3 823
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Zatvoriť reklamu