Chodci sú najzraniteľnejšími účastníkmi premávky. Pri nehode ich nechráni ani bezpečnostný pás, airbag, karoséria či prilba. Niekedy sa však musia chrániť aj pred arogatnými vodičmi. Môžu proti nim nejako konať?
Náš čitateľ, ktorý si želá zostať v anonymite, nám poslal e-mail, v ktorom opísal nepríjemnú udalosť, ktorá sa prihodila jemu a jeho manželke.
PM: "Spolu s manželkou sme kráčali po chodníku, keď auto idúce oproti nám (išli sme chodníkom v "protismere" jazdy aut) suverénne a evidentne (vodič videl aj nás na chodníku a videl aj obrovskú a dosť hlbokú kaluž cez celý jazdný pruh) naschvál vbehlo v plnej rýchlosti (v obci 50 km/h) do kaluže.
Vzhľadom na objem a rozsah kaluže a rýchlosť vozidla sme ostali kompletne mokrí. Pozrel som si značku a typ auta, ale potom som si uvedomil, že vlastne netuším ako ďalej postupovať.
Aké sú možnosti, ak by sa niečo podobné opakovalo? Volať políciu? Ostať na mieste? Či ohlásiť to dodatočne? Je treba na preukázanie viny svedka? Lebo pochybujem, že niekto behá so zapnutou kamerou."
Náš čitateľ má pravdu v tom, že dokazovanie viny v takomto prípade je veľmi ťažké. Pokiaľ nemáte video záznam, prípadne fotodokumentáciu a ani svedka, šlo by len o tvrdenie proti tvrdeniu. A z čoho vlastne šoféra obviniť?
§ 4, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Vodič nesmie
m) používať hanlivé gestá voči ostatným účastníkom cestnej premávky, vyhadzovať z vozidla predmety a obťažovať ostatných účastníkov cestnej premávky ani iné osoby najmä nadmerným hlukom, prachom, znečisťovaním ovzdušia, rozstrekovaním kaluží, blata alebo zbytočným ponechaním motora stojaceho vozidla v chode,
Zákon myslí na oblievanie chodcov niekoľkokrát
Možno si poviete, že v zákonoch nenájdeme paragraf, ktorý by priamo zakazoval oblievanie chodcov vodou. Opak je však pravdou. V zákone o cestnej premávke nájdeme napísané, že vodič nesmie obťažovať ostatných účastníkov cestnej premávky ani iné osoby rozstrekovaním kaluží.
Čiže šofér, ktorý oblial nášho čitateľa (a určite nie len tento šofér ale aj mnohí iní) sa dopustil priestupku voči zákonu. Tiež sa môžeme sa odvolať aj na tretí paragraf spomínaného zákona, podľa ktorého účastník cestnej premávky je povinný správať sa disciplinovane a ohľaduplne tak, aby neohrozil bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky, pritom je povinný prispôsobiť svoje správanie najmä stavebnému, dopravno-technickému stavu cesty, situácii v cestnej premávke, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam". Z tohto môžeme vypichnúť časť o ohľaduplnosti.
Oblievanie chodcov určite ohľaduplné nie je, najmä keď takéto obliatie môže za istých okolností vyústiť aj k poškodeniu zdravia chodca (prechladnutie).
Keďže sa tento paragraf týka všetkých účastníkov premávky, platí aj pre chodcov. To znamená, že aj "obľúbené" hádzanie snehových gúľ (najmä deťmi a tínedžermi) do áut by sa dalo napadnúť práve pomocou tohto zákona. V ďalšom paragrafe sa dočítame priamo o povinnostiach vodiča. Ten musí dbať na zvýšenú opatrnosť voči cyklistom a chodcom, najmä deťom, osobám so zdravotným postihnutím, osobitne voči osobám, ktoré používajú bielu palicu, a starým osobám.
Čo robiť, keď vás ošpliecha auto?
Takže ak sa vám prihodí niečo podobné, ako nášmu čitateľovi, tak je potrebné nájsť svedka, ak je to možné a ďalej podať podnet na políciu. Samozrejme, musíte vedieť farbu vozidla, typ a evidenčné číslo vozidla. Tiež je vhodné miesto, kde sa to stalo, vyfotografovať alebo nakrútiť na kameru. Ďalší postup je na polícii.
Rátajte však s tým, že keď polícia obviní šoféra vozidla, budete musieť svedčiť na dopravnom inšpektoráte. A okrem pocitu spravodlivosti tým nič iné nedosiahnete. Práve naopak, bude vás to stáť energiu a čas.
V prípade, že vám pri ošpliechaní autom vznikne škoda, jej náhradu si budete môcť uplatniť až na súde.
Rýchle riešenie by bolo možné vtedy, ak by ste mali to šťastie, že vinníka by priamo pri čine prichytila polícia, vodiča by zastavila a na mieste mu uložila blokovú pokutu. Je však asi málo pravdepodobné, že polícia bude teraz vyčkávať pri každej veľkej mláke, len aby prichytila arogantných a neohľaduplných vodičov ... najmä keď najvyššia pokuta, ktorú vodičovi za takýto priestupok môžu udeliť na mieste, má hodnotu 60 eur.
Niekedy sa mláke nedá vyhnúť
Na obranu vodičov však treba povedať, že niekedy sa situácii, kedy oblejete chodca vyhnúť nedá. Napríklad, kaluž alebo chodcov zbadáte na poslednú chvíľu a v protismere ide druhé vozidlo, takže mláku nemôžete obísť. A prudko brzdiť je riskantné kvôli vozidlu idúcemu za vami.
Vo Veľkej Británii si však niektorí vodiči urobili zábavu z jazdy cez kalužu tak, aby ostriekali chodcov. Na youtube.com je takých videí niekoľko. Stali sa však prípady, kedy polícia na základe takéhoto videa obvinila vodiča a udelila mu pokutu.
V prípade, kedy má šofér mláku obísť, by mala byť voľba jasná. Veď sa stačí vžiť do kože chodca a potlačiť nutkanie spestriť si deň takouto "zábavkou", ktorá končí mokrým chodcom.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.