SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
SME V RELY

Slováci súťažili na rely v Poľsku. Chvála tam neštartoval

Seriál majstrovstiev Slovenska v automobilových súťažiach pokračoval u našich severných susedov. V Rzeszowe a jeho okolí sa najviac darilo domácim posádkam.

Najúspešnejším Slovákom v Rzeszowe bol Jaroslav Melichárek.Najúspešnejším Slovákom v Rzeszowe bol Jaroslav Melichárek. (Zdroj: (ilustračné) - Štefan Glovičko)

BRATISLAVA. Poľský Rzeszow a jeho okolie sa stali dejiskom siedmeho a ôsmeho podujatia seriálu majstrovstiev Slovenska v automobilových súťažiach. Dvojdňovú rallye zaradenú okrem slovenského a poľského šampionátu aj do zóny strednej Európy charakterizovala trať s celkovou dĺžkou 160,3 meraných kilometrov.

Každá z dvoch etáp Rajdu Rzeszowski bola v rámci slovenských majstrovstiev hodnotená ako samostatné podujatie. Rasťo Chvála v Poľsku neštartoval.

Dominovali domáce posádky

Už prvá rýchlostná skúška zmarila nádeje jedného z favoritov, Jozefa Béreša jun. (Škoda Fabia S2000). Pilot navigovaný Róbertom Müllerom opustil trať a návrat späť na vozovku mu trval dlhých 11 minút. Vzápätí havarovali ďalší z adeptov na niektorú z popredných pozícií - Rzeznik s Mazurom (Škoda Fabia S2000).

Vedenie si od samého úvodu udržiavali Poliaci Kajetanowicz s Baranom na Subaru Impreza, sledovaní dvojicou Grzyb/Zawada (Škoda Fabia S2000) a Habajom so Spentanym (Subaru Impreza). Obrat priniesla až predposledná rýchlostná skúška prvého dňa. Kajetanowicz prvú priečku uhájil a etapu napokon vyhral. Grzybovi však vypovedal službu motor, vďaka čomu sa k slovu konečne dostal aj slovenský jazdec. Jaroslav Melichárek s Richardom Lasevičom (Mitsubishi Lancer WRC 05) zásluhou záverečného tlaku poskočili na druhú priečku, tretí skončil Habaj.

Problémy Béreša jun. a triumf Kajetanowicza

V sobotu sa v hodnotení slovenských majstrovstiev začínalo odznova. Kajetanowicz potvrdzoval svoju dominanciu a viedol. Nasledoval ho Béreš jun., ktorého ale spomalili nečakané problémy: „Na prvej dnešnej RS sme hneď po štarte asi kilometer nezahli do jednej pravej odbočky, tam sme stratili asi päť sekúnd. Druhá RS bola pekná, aj sa dobre išlo, len sme obuli zlé pneumatiky - tie najtvrdšie. Na tretej RS sme spravili chybu pri písaní rozpisu, keď sme napísali retardér, ktorý tam v skutočnosti nebol. Stratili sme asi 30 sekúnd,“ povedal Béreš jun.

Zaváhania ho napokon stáli umiestnenie na stupňoch víťazov. Tie patrili rovnakej trojici posádok ako v piatok, vyhrali Kajetanowicz s Baranom pred Melichárkom s Lasevičom a Habajom so Spentanym.

V absolútnom poradí Rajdu Rzeszowski zvíťazili Francúzi Bryan Bouffier s Xavier Panserim pred Poliakmi Kajetanom Kajetanowiczom s Robertom Baranom a Michalom Solowowom s Maciejom Baranom.