STARÉ MESTO. Nové parkovacie zóny v centre Bratislavy zrejme budú mať viacero odporcov.
Staré Mesto spustilo reguláciu parkovania pred týždňom v okolí Justičného paláca, teraz robí značenie pre ďalšiu zónu v okolí Slovenského rozhlasu, na Björnsonovej, Mýtnej a Belopotockého.
Mnohí obyvatelia Starého Mesta si až teraz začínajú uvedomovať, že nový systém parkovania ich síce bude zvýhodňovať oproti iným obyvateľom a umožní im parkovať v blízkosti ich domov, no miest na parkovanie zrejme bude menej.
Iba jedna strana chodníka
Po novom sa už bude dať stáť len na vyznačených boxoch, autá parkujúce mimo sa budú od septembra odťahovať. Mestská časť to vysvetľuje tým, že musia dodržať všetky normy.
„Našou snahou je vytvoriť čo najviac miest na parkovanie," hovorí starosta Starého Mesta Andrej Petrek (bez pp., Občiansky klub). Dodáva, že je ale možné, že parkovacích miest niekde ubudne. „Nepodarí sa nám zrejme zachovať plný počet súčasných parkovacích možností. Ľudia dnes parkujú, kde sa dá, nové parkovacie boxy budú v súlade so zákonom a všetkými normami."
Kým doteraz sa na viacerých uliciach parkovalo po oboch stranách ulice a často na chodníkoch živelne, po novom to bude napríklad tak, že sa zruší jeden z chodníkov, ktorý úplne zaberú autá a naopak, druhý chodník ostane celý chodcom.
Podľa Petreka by ale „potreby rezidentov mali byť nasýtené" s tým, že 70 percent miest bude pre Staromešťanov.
Zvyšok bude pre obyvateľov iných mestských častí, hendikepovaných a firmy a inštitúcie ako školy, škôlky, veľvyslanectvá či taxíky.
Zochova: situácia sa horší
Na ulici v centre sa parkuje čoraz ťažšie. Myslia si to jej obyvatelia.
STARÉ MESTO. Obyvatelia ulice v centre sa sťažujú, že pre zmeny značenia je tam každý deň odťahovacia služba. „Na našej krátkej ulici sa často mení značenie a tak vznikajú pasce pre vodičov," hovorí Ľubomír Lapšanský zo Zochovej. Voľné miesta ubrali dve nové značky zákaz zastavenia pred chátrajúcou bývalou pôrodnicou a pri VŠMU. Druhú zle vidno a to mýli vodičov.
Mestská polícia tvrdí, že ak odťahujú, vždy idú podľa platného značenia. Podľa samosprávy pre nový parkovací systém tu miest celkovo ešte ubudne, najmä na slepej Podjavorinskej.
Problémové značenie pri VŠMU chce vraj úrad riešiť. Zákaz pri pôrodnici zrejme ostane, podľa úradu je to pre hasičské auto v prípade požiaru. Podľa Lapšanského by tak však mal mať každý dom na úzkej ulici miesto pre hasičov. (dot)
Živelné parkovanie
Dnes sa v Starom Meste parkuje zväčša tak, že sa stojí aj na chodníkoch a vodiči sa snažia dodržať 1,5-metrový odstup od domu, ktorý definuje zákon o cestnej premávke.
Niekde to však ani nejde, pretože chodníky nemajú šírku ani meter.
Často sa autá odťahujú, vznikajú konflikty medzi chodcami a motoristami. Mnohí ani nepoznajú, čo zákon dovoľuje a čo je len v medziach tolerancie mestskej polície, keďže dopyt po voľných parkovacích kapacitách v centre vysoko prevyšuje reálne možnosti.
V zásade platí, že dnes sa stále môže parkovať aj na chodníkoch pri dodržaní odstupu, odstup sa nemusí dodržiavať len v prípade, že je na začiatku chodníka značka povoľujúca zabratie chodníka.
Výnimku už tvorí platená parkovacia zóna v centre, ktorú má v pôsobnosti firma BPS Park, a druhá - nespoplatnená - parkovacia zóna v okolí Justičného paláca. Tam značky definujú, kde môžu stáť Staromešťania s kartou od miestneho úradu a kde ostatní.