Parkovanie je na Slovensku vážnym problémom.
Pozrite si dopravné priestupky na mape. Môžete prispieť aj vy
Jeden z vás, ktorý sa podpísal ako Sonym, sa posťažoval na nové riešenie parkovania v niektorých častiach Bratislavy a na ignorovanie žltých čiar pri ceste.
Sonym: "Zaujímavé veci sa dejú, keď zoberú vodičom parkovacie miesta tým, že ich vyhradia pre obyvateľov Starého mesta. Potom ostatní parkujú, kde sa im zachce.
Pravda je, že nemajú kde parkovať. Ale potom prečo idú do starého mesta autom a nie MHD? To, že je Staré mesto tolerantné a odťahovať má začať až v septembri neplatí na porušovanie zákazu zastavenia, ale len na vyhradené parkovacie miesta pre staromešťanov.
Druhá strana mince je, že parkovanie sa novým dopravným značením zhoršilo a nie zlepšilo. Chodci by zlepšenie mohli pocítiť, ak by autá nestáli na chodníkoch a ešte aj napriek plným žltým čiaram."
Vozidlá, ktoré odfotil Sonym na ulici Belopotockého, porušili pravidlá určené žltými čiarami. Podľa vyhlášky k zákonu o cestnej premávke vyznačuje žltá kľukatá čiara (č. V 12a) priestor, kde je zakázané státie vozidiel.
Žltá súvislá čiara (č. V 12b) zas vyznačuje úsek, kde je z obidvoch strán tejto čiary zakázané zastavenie a státie vozidiel. Tento zákaz platí aj keby vozidlá nechali chodcom na prechod po chodníku minimálne 1,5 m šírky chodníka.
Pre doplnenie ešte dodáme, že žltá prerušovaná čiara (č. V 12c) vyznačuje úsek, kde je z obidvoch strán tejto čiary zakázané státie vozidiel.
Parkovacích miest v Bratislave môže ubudnúť
Neďaleko spomínanej lokality je križovatka pri Blumentálskom kostole, ktorú odfotil Marcel.
Marcel: "Obraciam sa na vás s otázkou ohľadom parkovania áut pred Blumentálskym kostolom na chodníku v Bratislave na križovatke ulíc Radlinského a Blumentálska. Zaujíma ma, či je dovolené parkovať priamo na chodníku pred vchodom do Blumentálskeho kostola aj keď značka "parkovanie na chodníku" je asi cca 20 metrov ďalej od vchodu a navyše je tam aj priechod pre chodcov.
V prílohe prikladám fotky, ŠPZ som zmazal, aby som nikomu zámerne neublížil a podčiarkol som červeným všetky autá, teda miesta ktoré mám na mysli.
Porušujú zákon o parkovaní alebo nie? Zákaz parkovania som tam nenašiel, miesto pre chodcov bolo dostačujúce, ale už z hľadiska chodcov sa mi to zdá nemorálne parkovať doslova pri vchode do kostola."
Na to, aby sme mohli Marcelovi odpovedať, si treba povedať, čo je to križovatka. Zákon o cestnej premávke ju definuje aj ako kríženie ciest. Pritom za časť cesty považuje aj chodník výškovo alebo inak oddelený od vozovky. To znamená, že aj chodník je súčasťou križovatky.
Chodník pri kostole odfotený Marcelom spĺňa podmienky na to, aby bol chápaný ako súčasť križovatky. A keďže parkovanie v križovatke je zakázané, vodiči vyznačených áut v križovatke a 5 metrov od jej hraníc porušili dopravné predpisy. Nejde tu pritom o to, že by blokovali križovatku, ale iným vozidlám môžu obmedziť výhľad do križovatky a pri vjazde na chodník a výjazde z neho znižovať plynulosť prejazdu cez križovatku.
Ďalším spôsobom, ktorým niektorí vodiči ignorujú dopravné predpisy, je parkovanie na chodníku ďaleko od cesty. Keď sa zákonom povolilo parkovanie na chodníku, niektorí sa zachovali podľa hesla: podaj mu prst, uchmatne celú ruku.
Peter: "Posielam pár fotiek s parkovaním na chodníku. Viem, že za určitých okolností sa na chodníku môže parkovať, ale na druhej strane tuším, že jazda po chodníku je zakázaná. Ako sa však tieto autá dostali na svoje miesta bez toho, aby jazdili po chodníku? Alebo sa mýlim?"
Ako už napísal Peter, jazda na chodníku povolená nie je. Povoliť také niečo môže napríklad policajt, ak je to potrebné v cestnej premávke a neohrozí sa tým jej bezpečnosť. Autá pri zábradlí, ktoré odfotil Peter, sa na miesto na chodníku nemohli dostať inak, ako jazdou a je viac ako pravdepodobné, že povolenie od policajtov na to nedostali. Okrem toho, to zábradlie tam nieje preto, aby po chodníku mohli jazdiť autá.